HaberlerCamiKanadaYardım Faaliyetleri

Soğuk Kış Günlerinde Kanadalı Müslümanlardan Sıcak Bir Yardım

Hazan ayıdır bizde Ekim. Ağaçların yapraklarını döktüğü, sarının kızılla buluşup yaza hoşça kal diyerek sonbaharı selamladığı… Kanada’nın Kuzeybatı topraklarında bulunan Yellowknife kentinde ise sonbahar çoktan uğurlanmıştır, kış başlangıcıdır Ekim. Yıl içinde ülkenin genelinde hâkim olan zorlu kış şartları, evsizler ve yardıma muhtaçlar açısından ciddi problemleri de beraberinde getirmektedir. Bu haberimizde soğuk kış şartlarında zor durumda kalan vatandaşlara uzatılan sıcacık yardımları sizlerle buluşturacağız.

Kanada Camii 400 Isıtma Kitini Muhtaçlarla Buluşturuyor

CBC’nin bildirdiğine göre İslam’ın öğretilerinden ilham alan Yellowknife İslam Merkezi, insanların soğuk hava şartlarından etkilenmemesi için bölgedeki farklı hayır kurumlarına yüzlerce bakım seti dağıtıyor.

Bu yıl ikincisi düzenlenen yardım organizasyonu, bölgedeki iki İslam merkezinin iş birliği içerisinde gerçekleştiriliyor: Islamic Center (İslam Merkezi) ve Islamic Relief Canada (İslami Yardım Merkezi).

Yapılan röportajda Yellowknife İslam Merkezin’den Awan, “Bu çoğunlukla Kanada’nın güneyinde yaptıkları ulusal bir kampanyanın parçasıdır. Son iki yıldır biz de onlarla ortaklık kurduk ve kuzeyde başarılı bir sponsorluk elde ettik.” diyor ve hislerini de ekliyor: “Birinin hayatında bir değişiklik yapmak tatmin ve mutlu edici!”

Yardım Paketleri Nasıl Düzenleniyor ve Nasıl Ulaştırılıyor?

Hafta sonları gönüllüler tarafından doldurulan 400 bakım kitinde şapkalar, eldivenler, termal çoraplar ve battaniyeler bulunuyor. Daha sonra gönüllüler pazartesi günü kitleri farklı derneklerle iş birliği içerisinde farklı bölgelere ulaştırıyor.

Kış mevsimi, getirdiği güzelliklerin yanı sıra her yıl evsizler için bir mücadele dönemine dünüşmekte. Bu süreç koronavirüs döneminde daha da sancılı geçiyor. Bu sebeple Müslümanların birbirlerine karşı göstermiş olduğu bu güzel yardımlaşma hareketi büyük bir önem arz ediyor. Dinimiz sadece zekâtı değil, ayrıca toplum içinde yardımlaşma ve dayanışmayı da teşvik etmektedir; kalpten kalbe sıcak bağlar ören bir yardımlaşma ve dayanışmayı…

Efendimiz (sallallahu aleyhi vessellem) buyuruyor ki:

“Müslüman Müslümanın (din) kardeşidir. Ona zulmetmez. Onu düşman eline vermez (himaye eder). Her kim Müslüman kardeşinin bir ihtiyacını giderirse Allah da onun bir ihtiyacını giderir. Her kim bir Müslümanın bir sıkıntısını giderirse Allah da onun (bu iyiliği) sayesinde kıyamet sıkıntılarından bir sıkıntısını giderir. Her kim dünyada, bir Müslümanın (ayıbını) örterse Allah da kıyamet günü onun (ayıbını) örter.” (Müslim, Birr, 58)
“Kıyamet günü müminin serinleyeceği gölgelik (verdiği) sadakasıdır.” (İbn Hanbel, 4 ,233)

Gölgeliğimiz olacak sıcacık yardımların çoğalması umuduyla…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu