HaberlerBirleşik Arap EmirlikleriRamazanYardım Faaliyetleri

Ramazan’da İhtiyaç Dolabı Projesi

Çoğu zaman kendimizi düşündüğümüz kadar başkalarını düşünmüyor ve onlar için bir şeyler yapmıyoruz. İsar ahlakını yansıtan bu haberimiz için ise Birleşik Arap Emirlikleri’ne yolculuğa çıkıyoruz.

Üç yıl önce Avustralya vatandaşı Sumayyah Sayed’in başlatıp önderlik ettiği Ramazan’da sunulan ücretsiz yiyecek ve su stoklu buzdolabı projesi, bu yıl onun düşündüğünden de çok ilgi gördü ve büyük bir toplumsal projeye dönüştü.

Bugün 27.000’den fazla insanın ortak olduğu kampanya, mübarek Ramazan ayı boyunca ihtiyaç sahiplerinin imdadına yetişti.

Dubais Fridges

Bu yıl, kaydedilen 30 dolap daha Ramazan ayının ilk günü çalışmaya başladı ve sayıları Ramazan ayı boyunca günden güne arttı.

Bu girişim Ramazan ayı boyunca doğal olarak büyüdü ve bu yaz ihtiyaç sahiplerine yardım etmeye dönüştü.

O, Ramazan ayı boyunca bağışlanan paket gıda, su ve taze meyveler ile ihtiyaç sahiplerine yardım etmek için daha çok bağışçıyı kazanmaya çalışıyor.

Sosyal medyada yeni buzdolaplarına sponsor olan, daha fazla yemek bağışı için duyuru yapan, ses getirmek için yardımcı olan yüzlerce kişi var.

Dubais Fridges

Yemeğini paylaşma kavramı kültürümüzde daima var olmuştur. Gıda ve içecek gibi basit ihtiyaçlara ulaşabilme imkânını artırmak için buzdolabını dışarıya koyma girişimi, bir sonraki aşamada bunun bir kültür haline gelmesine vesile oldu ve Müslümanların birçok konuda ayrılığa düştüğü günümüzde büyük bir topluluğun bir araya gelmesine yardımcı oldu.

Şehir sakinleri projeye kendi muhitlerinde yeni bir dolap açmak ya da var olan bir dolabı donatmak şeklinde yardımcı oluyorlar. Sumayyah Hanım ekliyor;

Dolap yerlerini sosyal medyada Google haritalar üzerinden en güncel haliyle günlük olarak paylaşıyoruz. Şehir sakinleri kendi muhitlerinde dolap eksikliği olmadığından emin olmak istiyorlar. Eğer varsa, onlara ekip oluşturmaları ve bu dolapla ilgilenmeleri için tavsiyelerde bulunuyoruz.

Bu güzel girişim Jebel Ali, Marina, Sports City, Umm Squeim, Jumeirah, Al Barsha, Meydan ve Midriff gibi yerlere yayıldı.  

Kaynak
Mvslim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu