Çocuk Köşesi

Sosyal Medya Kullanımında Ebeveyn Tutumları

Çocukların sosyal medya kullanımında ebeveyn tutumları çok önemlidir. Peki anne babalar dijital çağda çocuklarına nasıl rehberlik edecekler? Sorunun cevabı haberimizde.

Çocuğunuzu Kuralsız ve Sınırsız Bırakmayın

Cocugunuzun Kuralsiz ve Sinirsiz Birakmayin

Çocuklar yeri geldiğinde kendileri de seçim yapmakta özgür olsalar da genel anlamda anne ve babalarının rehberliğine ihtiyaç duyarlar. Özellikle hayatlarının kritik noktalarında rehberliğe daha çok ihtiyaç duyarlar. İnternet kullanımı da yanlış kullanıldığında insana zarar verebileceğinden çocukların bu alanda –her alanda olduğu gibi- tamamen özgür bırakılması doğru bir tutum değildir. Bazı kuralların olması çocukların sınırı koruma becerilerini artırır.

Çocuğunuzun Sıklıkla Kullandığı Ağları Tanıyın

Cocugunuzun Siklikla Kullandigi Aglari Taniyin

Ebeveynler, çocuklarının güvenliği için, çocuklar arasında popüler olan ve çocuklarının sıklıkla kullandığı ağları tanımaya ve incelemeye zaman ayırmalıdır.  Ebeveynlerin, çocukların kullandıkları sosyal medya alanlarına dair bilgileri arttığında çocuklar daha etkin bir şekilde korunabilir.

Önce Kendiniz Bilgi Sahibi Olun

Once Kendiniz Bilgi Sahibi Olun

Sosyal medya kullanımı hakkında çocuklar, ilk eğitimlerini ebeveynlerinden almak zorundadır. Çünkü internet, çocukların rahat ve güvende dolaşabilecekleri bir ortam değildir. Neredeyse her şeyin paylaşılabildiği ve bulunabildiği sosyal paylaşım siteleri, çocukları olumsuz etkileyebilecek pek çok tehlikeyi barındırır. Çocukların bizimkinden farklı bir dünyada büyüdüklerini, bizden çok daha farklı ve çeşitli biçimlerde iletişim kurabileceklerini ve paylaşımda bulunabilecek araçlara sahip oldukları unutulmamalıdır.

Çocuğunuzun Yaş Grubuna Uygun Olan Ağı Kullanmasına İzin Verin

Cocugunuzun Yas Grubuna Uygun Olan Agi Kullanmasina Izin Verin

Çocukların yaş gurubuna göre kullanabileceği sosyal medya ağlarının seçilerek çocuğun yaşı ilerledikçe farklı sosyal medya hesaplarını açmasına izin verilebilir. Çocukların gelişim düzeylerine uygun uygulamaların doğru şekilde kullanılmasıyla üreticilikleri gelişebilir.

Medya Okuryazarlığı Eğitimi Alın

Medya Okuryazarligi Egitimi Alin

Ebeveynlerin çocuklara medya rehberliği verebilmeleri için öncelikle kendilerinin bilinçlenmeleri gerekir. Bunun için medya okuryazarlığı önemli bir konumdadır.

0-2 Yaş Grubu Çocukları Medya ve Ekran ile Tanıştırmayın

0 2 Yas Grubu Cocuklari Medya ve Ekran ile Tanistirmayin

Uzmanların genel görüşüne göre çocuklar 0-2 yaş arasında ekran ile tanışmamalıdır. Çocukların göz ve zihinsel sağlığı için bu öneri göz ardı edilmemelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu