HaberlerÖrnek İnsanlarTürkiye

Üç Dilde Hutbe Veren İmam: Nizamettin Şahin

Yolda yalnız yürürken birisi size yaklaşıp İngilizce “Cami nerede?” diye sorsa cevap verebilir misiniz? Caminin nerede olduğunu anlatırken tarifi doğru verdiğinizden emin olabilir misiniz? Günümüzde her ne kadar dil öğrenenlerin sayısı artsa da dil öğrenimi konusunda hâlâ sorun yaşıyoruz, özellikle konuşma yetisinde. İmamlık görevini eda eden Nizamettin Şahin de böyle bir soru ile karşılaştığında henüz dil bilmiyordu. Ama şimdi azim ve gayretle öğrendiği dillerde vaaz ve hutbe veriyor. Nasıl mı? Gelin beraber üç dilde hutbe veren imam Nizamettin Şahin’in dil serüvenine göz atalım. 

Nizamettin Şahin, 2014 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesinin Kampüs İçi Camii’nde imam olarak göreve başlar. Bir gün camiye gelen yabancı Müslüman bir öğrenci, kendisine İngilizce bir soru yöneltir. Sorunun İngilizce olduğunu anlasa da cevapsız kaldığını aktaran Şahin şunları söylüyor: “Sağa sola koşuştum. Meğerse diyormuş ki ‘Ben abdest alacağım, abdest alacak yer var mı?’ Cami hocasıyım ama gelen cami cemaatine abdest alacak yeri söyleyemiyorum. Bu böyle olmaz dedim.” Bu soru onun dil serüveninin başlamasına sebep olmuş. Her gün bir sözcük öğrenerek azmeden Nizamettin Şahin, bulunduğu caminin cemaati olan öğrencilerin derdine çare olabilmeyi, onların dilinden anlayabilmeyi gaye hâline getirmiş.

Aynı Dili Konuşanlar Değil Aynı Gönülden Konuşanlar Anlaşır

Ayni Dili Konusanlar Degil Ayni Gonulden Konusanlar Anlasir

Nizamettin Şahin göreve başladığı yıllarda üniversitede yaklaşık altı binin üzerinde yabancı uyruklu öğrenci bulunuyormuş. İlk başlarda bayramlarda evine gitmeyip okulda kalan yabancı öğrenciler için Türkçe vaazı İngilizce ve Arapça vermeye başlamış. Akademisyen ve öğrencilerin yardımları ile dilini geliştiren Nizamettin hoca, şimdi sadece bayram vaazlarını değil hutbe ve cuma vaazlarını da Türkçe, İngilizce ve Arapça olmak üzere üç dilde okuyor. Öğrencilerden olumlu dönüşler aldığını belirten Şahin, sadece vaazla kalmayıp panolara Arapça ve İngilizce yazılar astığını söylüyor. Bir gün de kampüsün içinde Afrikalı Hristiyan bir öğrenciyi arabasına aldığını ve ona İslâm’ı anlattığını söylüyor.

Camideki panolara ayet, hadis ve özlü sözlerin yer aldığı İngilizce ve Arapça metinler asıyorum. Mesela birinde, ‘Aynı dili konuşanlar değil aynı gönülden konuşanlar anlaşır.’ yazıyor. Bu yazıyı gören iki yabancı uyruklu öğrenci, gelip beni tebrik etti. ‘Hocam bu söz bizi çok etkiledi.’ dediler. Bir başkasında da ‘ODTÜ’ye hoş geldiniz. Sizi selamların en güzeli olan Allah’ın selamıyla selamlıyorum. Değerli kardeşlerim ben size bir telefon kadar yakınım.’ anlamına gelen İngilizce ve Arapça cümleler yazıyor.

Nizamettin Sahin

Her dil yeni bir dünya, her güzel kelime gönle ekilen bir tohum. Nizamettin hoca “İman varsa imkân da vardır.” sözünü örneklendiren bir şahsiyet. İslâm’ı en iyi şekilde tebliğ etmeyi gaye edinen Nizamettin Şahin, bizlere de örnek ve ilham olsun. Bu başarısından dolayı İmam Nizamettin Şahin’i tebrik ediyor, İslâm’ı en güzel şekilde temsil edebilme azmini ve gayretini bizlere de nasip etmesini Rabbimizden niyaz ediyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu