Etkinlik-KonferansHaberlerİngiltereİslamofobi

Londra’nın Müslüman Öğrencilerinden: Halkımızı Desteklemek Etkinliği

Yardıma muhtaç kimse hangi dini inanışa, hayat tarzına ve ırka, yaşa, cinse mensup olursa olsun ihtiyaçlarını gidermek, gece sıcak bir yatakla buluşturmak bizlerin vazifesidir. Böylece sabah ettiğinde o kimseyi İslam’a karşı daha aydınlık bir zihinle bulabiliriz. Haberimiz, Müslüman öğrencilerin Londra Toplum Projeleri Grubu’nu oluşturmaları ve aydınlığa bir ayna olmaları hakkında.

Londra sokakları her yıl 8.000’i aşkın insanın hayat mücadelesine şahit oluyor. Üzücü olan, giyim ve yemek yardımları hususunda çeşitli girişimlerin bulunmasına karşın çabaların çözümde yetersiz kalması. Şehirdeki yoksul ve muhtaç kesimi bu adaletsiz koşullardan uzaklaştırmak için tam anlamıyla çalışan bir oluşumun varlığı söz konusu değil. Buradan hareketle, 15 Müslüman öğrenci ve 20’den fazla gönüllüden oluşan ekip, “Londra Sokakları: Halkımızı Desteklemek” etkinliğini başlattı. 15 Ekim 2016’da evsiz ve ihtiyaç sahipleri için saç kesimi, sağlık yardımları ve umut aşılayan,ayrıca motivasyon desteği sağlayan ilk evsizler fuarını bir araya getirdiler.

Londra Toplum Projeleri Grubu
Londra'nın Müslüman Öğrencilerinden: Halkımızı Desteklemek Etkinliği 1

“(Ey Muhammed), sana neyi infak edeceklerini soruyorlar. De ki: “Hayır olarak infak edeceğiniz şey; anne-babaya, yakınlara, yetimlere, yoksullara ve yolda kalmışlaradır. Hayır olarak ne yaparsanız, şüphesiz Allah onu bilir.” (Bakara Suresi/215.ayet)

Her adımında hayrı izleyen bir yolun, yolcularına sirayet etmemesi kabil midir? Her batımında güneşin, gizlenemeyen bir ihtişam görünür yükseklerde üstelik. Haberimizdeki Müslüman öğrenciler de ilhamı böylesine göz kamaştırıcı bir manzaradan aldı belli ki.
Başlangıç olarak, başkentteki evsizlerin marjinalleştirilmesi konusunda sonu gelmeyen ümitsizlik ve konut fiyatlarındaki artış, ekibin dikkatini çekti. Öğrenciler, sundukları hizmetin bilhassa uzun vadeli olmasına özen gösteriyorlar.

Kings College Giysi Bagisi
Londra'nın Müslüman Öğrencilerinden: Halkımızı Desteklemek Etkinliği 2

Yoksulları bu döngüden tam manasıyla kurtarmayı hedefliyorlar. Süreç esnasında da evleri sokaklara dökülmüş insanlar için hijyen eğitimine odaklanmayı ihmal etmiyorlar. Bunun yanında organizasyon, kuaförleri ve fuarda bizzat bulunan doktorları içeriyor. Servise hazır taze yiyecekler, henüz kutusundan çıkarılmamış kitap ve giysiler de etkinlik planında bulunuyor.

Etkinliğin öncüleri çevrimiçi dayanışmayı önemsediklerinden Facebook’da farkındalığı yayma çalışmaları gerçekleştirildi. Böylelikle pek çok öğrenci fuara katkıda bulunmak üzere gönüllülüğe teşvik edildi. Maddi destek için ise Just Giving sayfasından yararlanıldı ve bir Amazon İstek Listesi kuruldu. Ayrıca Lush gibi sağlık ürünleri bağışlayan markalarla işbirliği sağlandı, profesyonel kuaförlerden yardım alındı. Üniversitelerinden de destek almaya çalışan öğrenciler King’s College gibi üniversitelerden birkaç kutu satılmamış giysi bağışı aldı.

evsizler fuari
Londra'nın Müslüman Öğrencilerinden: Halkımızı Desteklemek Etkinliği 3

Fuara sayılı günler kala Camden yönetimi Lincoln Inn Field meydanının kullanım iznini aniden geri çekti. Bu kritik sorunun yol açtığı karışıklıklar Westminster Belediyesi’nin hoşgörülü tavrı; Victoria Embankment Terrace’ı ayarlamasıyla son buldu. Etkinlik, yüzden fazla evsiz vatandaşın katılımıyla sonuçlandı.

Etkinlik, çevremize karşı sosyal duyarlılık, şefkat duygusu ve fedakarlıkla yürütülen topluma fayda sağlama faaliyetleri doğrultusunda İslami uygulamaların mükemmel bir vitrini niteliğinde. Ayrıca ekip, İslamafobiye değinen, neden böyle bir etkinlik düzenlediklerine dair bir açıklamanın yer aldığı İslami ilkeleri özetleyen küçük broşürler hazırladı. Hayır halkasına bir zincir daha eklendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu