HaberlerAmerika Birleşik Devletleriİlham Veren ProjelerYardım Faaliyetleri

Üniversite Öğrencilerinden İyilik Kutusu Projesi

İyiliğin Geleceği’ne inanmış insanlar için çare, fikir ve proje tükenmez. Bir grup üniversiteli gencin hikayesi de aynen böyle. Onlar inandılar ve uygulamaya koydular. Haydi bu örnek proje haberi için hep birlikte Amerika’ya uzanalım.

Detroit’te bulunan Wayne Devlet Üniversitesi’ndeki Müslüman Öğrenciler Derneği, Midtown’da bulunan Detroit İslam Merkezi’nin dışına ‘Almak istediğin kadar al, bırakabildiğin kadar bırak’ sloganıyla birlikte bir iyilik kutusu yerleştirdi.

Bu fikrin öncüsü olan Lila Al-Shwaf, Detroit Free Press’e 8 Nisan’da verdiği demeçte ‘Yoldan geçen kimseler için bu kutunun içerisine konulan şeyler; bozulmayan yiyecekler, kıyafetler ve hijyen eşyaları.’ diye açıklıyor.

Universite Ogrencilerinden Iyilik Kutusu Projesi 2
Üniversite Öğrencilerinden İyilik Kutusu Projesi 1

Ocak 2017’de dernekte bu fikri ortaya koyan Al-Shwaf, tedarik zinciri yönetiminden mezun olan 22 yaşında bir öğrenci. Kutu hakkında kendisi şöyle bilgi veriyor:

Kampüste ‘The W’ yemek kulübesi olmasına rağmen, kutumuz 7/24 ulaşılabilir olduğu için bir boşluğu doldurmaktadır. Onu kampüs dışına kurmuş olmamız sebebi ile onun içine bir şeyler koymak için öğrenci olmak zorunda değilsiniz.

Fakirlere Yardım Etmek

Yardım kutusunun kurucuları ise 20 yaşındaki inşaat mühendisliği öğrencisi Ramaiz Imran ile 23 yaşındaki hemşirelik öğrencisi Hassaan Ahmed.

Fakirlere Yardim Etmek

Bu projeyi gerçeğe dönüştürmek için çok çalışmalarının asıl nedenini ise İmran şöyle açıklıyor:

Bunu yapmamızın sebebi, İslam’da yoksullara yardım etmenin ve komşularınıza iyi davranmanın öneminin vurgulanmasıdır.

21 yaşında bir işletme öğrencisi ve dernek üyesi olan Muhammed Suliman, ise şunları diyor:

Umarım bu proje insanlara daha geniş çevrelerine olan ilgilerini göstermeleri için bir araç olur. Özellikle de topluma katkı sağlamak isteyen fakat bunu nasıl yapacağını bilmeyen kimselere fayda sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu