2018 Yılının Müslüman Bilim İnsanları

0
2227

Günlük hayatta bize yardımcı olan konularda, evreni anlamamızda, hastalıklarımızın tedavisinde ve daha birçok konudaki gelişmelerin arkasında kimlerin olduğunu merak ederiz. Bu insanlar gecesini gündüzüne katarak bizlerin yolunu aydınlatmaya çalışan bilim insanları. Biz de bugün sizlere bu fedakar ve zeki insanlardan yedi tanesini tanıtacağız.

1Burçin Mutlu Pakdil

Türk bir astrofizikçi olan Burçin Nuri Pakdil, sıradışı bir dairesel düzene sahip çok nadir bir galaksi keşfetti. Şu anda bulduğu galaksi kendi ismiyle anılıyor: Burçin’s Galaxy. 2007 yılında Minnesota Üniversitesi’nde doktora eğitimini tamamlayan Pakdil, Arizona Üniversitesi’nde doktora sonrası çalışmalar yapıyor. Ayrıca bir TED konuşmacısı da olan Pakdil’in 2018 yılında TEDxVancouver’da yaptığı “How to Live Beyond Stereotypes” (Nasıl Ön yargıların Ötesinde Yaşarız)  isimli bir konuşması bulunuyor. Bu nadide araştırma bulgularından ve gönüllü eğitsel çalışmalarından dolayı Burçin Mutlu Pakdil JCI’nin “Dünyanın En Önemli On Genç İnsanı” listesinde yer alıyor.

Detaylı Bilgi İçin Tıklayın : Burçin’in Galaksisi

2Sultan bin Bader

Sultan Bin Bader henüz 17 yaşında olan bir bilim insanı. 2018’de “Acil Durum Robotu”yla BAE Genç Bilim İnsanı Ödülü’nü kazanan Bader bir lise öğrencisi. Gulf News’te yer alan habere göre Bin Bader’in Acil Durum Robot’u yangın vakalarından güvenlik yahut ambulans vakalarına kadar pek çok durumda insanlara yardım edebiliyor. Telefon şarj özelliği, yüksek çözünürlüklü kamera teknolojisi ve ilk yardım çantası da robotun özellikleri arasında. Bin Bader, bilimi dünyanın her yerindeki insanların daha iyiye gitmesi için kullanmak istediğini söylüyor.

3Abu Ali Ibn Sina

Bangladeşli göçmen bir bilim insanı olan Abu Ali İbn Sina’nın bilimsel çalışmaları tüm bilim dünyasının ilgisini onun üzerinde topladı. Dr. Sina ve Queensland Üniversite’sindeki iş arkadaşları kanser teşhisinde kullanılabilecek çok pratik ve eşsiz bir yöntem geliştirdiler. DNA üzerinden çalışan metotları, şu ana kadar bulunan en az zarar oranına sahip ve en hızlı yöntem olarak gösteriliyor. Dr. Sina şu anda Queensland Üniversitesi’ndeki Avustralya Biyomühendislik ve Nanoteknoloji Enstitüsü’nde doktora sonrası çalışmalarla ilgileniyor.

Detaylı Bilgi İçin Tıklayın : Tıpta Devrim Niteliğinde Gelişme

4Witru Wahyu Lestari

Kaynak: https://www.flickr.com/photos/usaidasia/28770902870

Endonezyalı bilim insanı Witru Wahyu Lestari, günümüzde dünyanın ihtiyacının sürdürülebilirlik olduğunu fark etmiş ve buna yönelik çalışmalar yapmaya karar vermiştir. Asian Scientist’te yer alan habere göre Lestari’nin çalışmaları; green diesel elde etme, fosil kaynaklı olmayan yenilenebilir kaynaklardan yakıt elde etme konularında bir devrim niteliğinde. Lestari’nin bilimi sürdürülebilirlikle birleştirme çabası ona sayısız ödül kazandırdı. Ödüllerin en yenilerinden biri ise 2018 OWSD-Elsevier Vakfı Gelişen Dünyada Erken Kariyer Yapan Kadın Bilim İnsanı Ödülü. Witru Wahyu Lestari 2014 yılında Almanya’daki Leipzig Üniversitesi’nde Doktora derecesini tamamladı. Sonrasında ise Organometalik Kimya alanında araştırmalarını sürdürmek ve alternatif doğa dostu enerji kaynakları üretmek amacıyla ülkesine geri döndü.

Detaylı Bilgi İçin Tıklayın :  İki Asyalı Bilim İnsanı Owsd Elsevier Vakfı Ödülünü Kazandı

5Noha Hosny

https://womenofegyptmag.com/2018/11/17/three-egyptian-scientists-win-the-2018-loreal-unesco-for-women-in-science-award/

Noha Hosny Assiut Üniversitesi’nde Farmasötik Analiz Kimyası bölümünde asistanlık yapan Mısırlı bir bilim insanı. 2018’den beri analitik kimya, elektrokimya ve çevresel kimya alanlarına odaklanan Hosny, Leicester İngiltere’deki De Montfort Üniversitesi’nde fahri araştırma görevlisi görevinde. Noha Hosny özellikle Gut hastalığı için kullanılan birtakım ilaçlar ve antihistaminler (Alerji ve kaşıntıyı önleyen ilaçların tümüne verilen isimdir.) üzerinde çalışıyor. Bilim için gösterdiği çabalar ve kendi alanındaki başarılı araştırmaları sonucunda Hosny, 2018’de L’Oréal-UNESCO Kadın Bilim İnsanı Ödülü’nü kazandı.

6Amira El-Yazbi

https://womenofegyptmag.com/2018/11/17/three-egyptian-scientists-win-the-2018-loreal-unesco-for-women-in-science-award/

Amira El-Yazbi Mısırlı bir bilim insanı. Kanser gibi ölümcül hastalıklara yol açabilen DNA hasarları üzerinde çalışmalar yapıyor. Onun DNA hasarlarını gözlemlemenin ucuz ve etkili bir yöntemini bulmaya dair çalışmaları 2018 yılında L’Oréal-UNESCO Kadın Bilim İnsanı Ödülü’nü kazandı. Şu anda El-Yazbi, İskenderiye Üniversitesi’nde Eczacılık ve Kimya fakültelerinde öğretim görevlisi olarak çalışıyor.

7Merve Balaha

https://womenofegyptmag.com/2018/11/17/three-egyptian-scientists-win-the-2018-loreal-unesco-for-women-in-science-award/

Mısırlı kimyacı ve eczacı Merve Balaha, kansere yol açan hücreleri yok edebilecek bileşik hücreler üretmek için İtalyan kimya laboratuvarlarıyla çalışıyor. Kansere, özellikle de akciğer kanserine tedavi olacak çalışmaları sonucunda 2018 yılında L’Oréal-UNESCO Kadın Bilim İnsanı Ödülü’nü kazandı. Şu anda Tanta Üniversitesi ve Kafr El Sheikh Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışıyor.

Detaylı Bilgi İçin Tıklayın :  L’Oréal-UNESCO Kadınlar için Bilim Ödülü

Önceki İçerikKatar’dan Gazze Şeridi’ne İhtiyaç Yardımı
Sonraki İçerikİslami Okuldan Barbarlara Anlamlı Cevap

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz