HaberlerHac-Umre

Adam Muhammed ile Barış Yolculuğu

Yolu görünür kılan, yolcunun pusulaya biçtiği değerdir. Yere ve göğe kondurulmuş her bir yıldız tanesi gibi, Güneş doğudan batıya; insan yaşayışından arayışına doğru çekilir. Yani neyi düşürürse kalbine, düşünde birikecek olan odur. Ve bir bakar insan, rüyası tüm bedenini sarmış, onu hayalini kurduğu kutsal topraklara götürmekte. İslam’ın barıştan yana tavrının tercümanı olmak ve Müslümanların kum tepeleri gibi sözleşip birleştiği topraklara varmak adına başlıyor Adam Muhammed’in hikâyesi. Sonrasında ise, vahiy hafızalı mübarek mekânların heyecanıyla dolup taşan hücreleri sayısınca adım bekliyor onu. Çünkü o, haccın zihnini yürüyerek içselleştirmeyi seçiyor ve 1 Ağustos 2021 tarihinde vazifesini tamamlamak üzere İngiltere’den yola koyuluyor.

Aslen Iraklı ancak 25 yıldır İngiltere’de yaşadığını söyleyen 52 yaşındaki Adam Muhammed’in Wolverhampton’da başlayan yolculuğu, 7 Temmuz’da hac başlamadan önce tamamlandı. 10 ay 25 gün süren yürüme rotasında Muhammed, toplamda 11 ülkeyi ardında bıraktı. Mesafesi 6.500 km’yi bulan bu aylar süren yolculuk boyunca Adam Muhammed’e 300kg ağırlığındaki üç tekerlekli bir seyyar satıcı arabası eşlik etti. Ayrıca arabada, Kur’an tilaveti ve çeşitli İslami ezgiler dinletmek için hoparlör sistemi bulunuyordu.
Arab News’in haberine göre, her gün ortalama 17,8 km yol kat eden Adam Muhammed, İslam’a karşı çoğalan olumsuz yargıları kırmayı da hedefleyen hayret verici yolculuk kararı hakkında: “Bir gün uyandım ve dedim ki Hacca, Mekke’ye doğru yürüyeceğim. Ve öyle de yaptım. Yolda namaz kılıp bize merhamet etmesi ve insanlık olarak bizi bağışlaması için Allah’a dua edeceğim, hepsi bu.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca güzergâhı Türkiye üzerinden Suriye’ye gitmek, sonrasında da Ürdün’den devam etmek olan Muhammed, Sırbistan’dan geçerken edindiği bir köpek dostuyla Silivri’ye ulaştı. İstanbul, İzmit, Yalova, Bursa, Eskişehir, Burdur, Antalya, Mersin ve Hatay’ı takip ederek yolculuğunu sürdürdü. D-100 Karayolu’nu kullanırken bazı sürücüler arabasını itmekte Muhammed’e destek oldu ve olayı internetten gören Metin Ulukoç isimli bir vatandaş, Muhammed’e eşlik etmeye karar verdiğini söyleyerek iki gün boyunca şehirlerarası yolda ona yardımcı oldu.

Bu arada Mehmet Dikme adlı bir başka Türk, Tekirdağ ve İstanbul şehirleri arasındaki barış yolculuğunda Muhammed’e destek verdi.

Anadolu Ajansı’na verdiği demeçte şunları söyledi: “Geçen yıl 1 Ağustos’ta yolculuğuma başladım. Umarım bu yılki hac için zamanında yetişmeyi başarırım. Evimden Mekke’ye uzanan bu yolu yürüyerek gidebileceğimi söyleyen güçlü bir ses vardı içimde. Bu sesi görmezden gelemezdim. İçimde bir yanardağ gibi yanıyordu.”

Muhammed, yolculuğa iki ay boyunca hazırlandığını ve bir İngiliz kuruluşunun kendisine yardım ettiğini de sözlerine ekledi. Ayrıca yabancı ve yerel birçok medya kuruluşunda dikkatleri üzerine çeken bu adanmışlık hikâyesi, aslında bir ilk değil. İngiliz Farid Feyadi de Batı medyasındaki İslam karşıtı yerleşen algıları çürütmek amacıyla 2020’de Londra’dan benzer bir yolculuğa çıkmıştı.

Bir yolculuğun noktalanabileceği en sevimli, en temiz varış çizgisi bu durakların sonu. Sondan ziyade, tükenmez satırların başlangıcı. Bu yüzden Adam Muhammed, “İngiltere’den Mekke’ye Barış Yolculuğu” girişiminin maddi ayağını GoFundMe isimli internet sayfasını açarak karşılamayı planlamıştı. “Bütün bunları sadece şöhret veya para için yapmıyorum, sadece ırkımız, rengimiz, dinimiz ne olursa olsun hepimizin eşit olduğunu tüm dünyaya göstermek ve dinimiz İslam’ın öğrettiği barış ve birlik mesajını yaymak için yapıyorum. ” diyen Muhammed, bu sayfanın da vesilesiyle büyük ilgi ve sevgi topladı. 26.000 poundun üzerinde bağış kabul ederek imkânları değerlendirdi, koskoca bir yıla dağılan tefekkür basamaklarını tırmandı. Bununla beraber, yol boyunca yaşadıklarını ilham vermesi ve hayra meylettirmesi için TiKTok’ta yayınladı ve yarım milyon takipçiye ulaştı.

Yolculuğu, arzuladığı mübarek kentle buluşana dek nabzı uğradığı duraklara can verdi Adam Muhammed’in. Taze filizleri heybesine ekleyerek ibadet etmek ise kim bilir nasıl tutuşturdu içindeki şükür, tövbe ve tevazuyu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu