Hac Planlarından Vazgeçip Evsizler için Arazi Bağışladılar

0
200

Yaklaşık iki yıllık bir zaman dilimi boyunca İslam âlemi, tüm dünyada etkileri görüldüğü gibi pandemi koşullarının el verdiği kadarıyla yerine getirmeye çalıştı İslam’ın vecibelerini. Bu süreçte her aile, her fert, bireysel ve toplumsal birçok özveride bulundu. Ramazan’ın nefesini avucumuzdaki bir yıldız kadar yakından duysak da onu çok daha geniş sofralarda paylaşamamak, bayram mahrumiyeti, saflarda dimdik secde edememek bunlardan bazılarıydı. Ancak bir tanesi vardı ki tüm evlerden uzaklaşmak isteyen bizler, tek bir eve, Allah’ın evine yaklaşmak için can atıyorduk. Ancak kısıtlamalardan dolayı sayısı milyonları bulan, belki de senelerce hac sırası bekleyen Müslümanlar, o kutsal toprakları gönül izleriyle dolduramadılar. Hal böyleyken, bir Müslüman çift vardı ki onlar bu zorlu bekleyiş nihayet sona ermesine rağmen hacca gitmemeye, onun yerine evsizlere yardım etmeye kararı verdiler.

Hindistan’ın Kerala eyaletinde yaşayan çift Jasmine ve Haneefa, hacca gitmeyi düşündükleri vakitte, yaşadıkları bölgede bazı ailelerin barınacakları bir yerin olmadığını fark ettiler. Bunun üzerine hayallerini bir süreliğine daha rafa kaldırarak durumun aciliyeti üzerine eğildiler ve harekete geçtiler. Öncesinde atalarından kalan mülklerini satmayı ve elde edecekleri parayla hacca gitmeyi düşünen çift, karar değişikliğinin ardından topraklarını eyalet hükümetinin evsiz vatandaşlar için çalışan önde gelen yardım kuruluşu LIFE Mission’a bağışladı. Jasmine ve Haneefa’nin bu fedakâr ve bir o kadar da merhametli tutumunu Kerala Yasama Meclisi Üyesi MV Govindan sevinçle karşıladı ve onlar için: “Haneefa ve Jasmine gibi vatandaşlar bir insanlık örneği oluşturdular ve topluma rol model oldular.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca geçtiğimiz yıl Maharashtra kentinden başka bir Müslüman çift, Covid-19’dan ciddi şekilde etkilenen yoksullara, hac için ayırdığı parayı bağışladı. Bahsetmesi kolay ama yaşarken vazgeçmesi çok zor olan bu irade savaşı için birçok övgüyü sıralamak mümkün. Ama en önemli nokta; hâlihazırda kişisel çıkar uğruna kullanılmayacak maneviyat içeren tek maddi hedefin, Müslümanın Müslümana duyduğu merhamet ve yumuşak yüreklilikle gözden kolaylıkla çıkartılabilmesi belki de.

Hacca gitmek rüyası bulunan bir diğer kişi Shirin Nazirmadova da yardıma ihtiyacı olan bir Müslüman kardeşi için karanlığı sabahla buluşturanlardan bir diğeri… Güney Tacikistan’da doktorluk yapan Nazirmadova, koronavirüsle savaşırken ihtiyaç duyulan malzemeleri satın almak için yerel Farkhor Bölge Hastanesi’ne hac için biriktirdiği parayı bağışladı ve o fark etmese de mübarek topraklara uzanan yolda çoğu yolcunun önüne geçmeyi başardı.

Allah Resulü’nün bin bir güçlükle baş ettiği, vahyin suladığı topraklarda bembeyaz pencereler aralamak demek hac. Kardeşlik, barış ve İslam’ın yaydığı beraberlik çağrısı, kilit niteliğinde. Bu kardeşliğin yarım kalmaması ise, onun hayatın her alanına tesir etmesiyle görülür şüphesiz ki. Bu nedenle bu şahsiyetler tarafından sergilenen fedakârca davranışlar, aslında niyetlendikleri haccın büyük bir parçası, ibadeti ayakta tutan iskeleti.

Önceki İçerikFilistin’in En Önemli 7 Şehri
Sonraki İçerikİnsani Hayat Derneği ile Röportaj

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz