Yardım FaaliyetleriTürkiye

Gözümüzün Gördüğü Her Yer Güzel Olsun: Genç Kızılay Gönüllüleri

Ölüm; insanoğlunun ne yaparsa yapsın kaçınılmaz durumu. Öyle ki hak olan ölüm bir gün biz fâni kulların da kapısını çalacak ve ardımızda bir mezar taşı bırakacağız. Dillere pelesenk olan isimlerimiz, gün gelecek bir mezar taşına kazınmaktan ibaret olacak. Mezar taşının altında ise yaptığımız hayırlar, güzellikler ve ibadetlerimizden başka yoldaşlık edecek bir şey olmayacak. Ancak bizi, ardımızda bıraktığımız hoş sadâ ve mezar taşlarımız hatırlatacak. Okunan bir Fatihâ bağışlanmamıza vesile olacak belki de. Bu bağlamda şimdiki haberimizde ölümümüzün bir nevi tapusu niteliğindeki mezar taşları için ince düşünüp uygulamaya geçen bir grup gönüllüden bahsetmek üzere, İstanbul’un kadîm semti Üsküdar’a uzanıyoruz.

Genç Kızılay Üsküdar gönüllüleri, semtlerinde yaptıkları iyilik faaliyetlerine bu kez de mezar taşlarını ekliyorlar. “Gözümüzün gördüğü her yer güzel olsun” düsturu ile mezar taşlarını onarmak için yola çıkıyorlar. Biz de bu fikrin nasıl oluştuğu ve neler yaptıklarını sizlere aktarmak adına, Genç Kızılay Üsküdar ilçe başkanı Ömer Yılmaz Beyefendi’den bilgi aldık.

omer yilmaz

Sahip Çıkılan Mezar Taşları

Toplantıları sırasında ortaya çıkan bu fikre yoğunlaşan gönüllüler, gerekli izinleri de alarak siyah yağlı boya, fırça ve tiner ile Çengelköy Mezarlığı’nın yolunu tutuyorlar. Bir gülen yüze vesile olmak adına çabalayan gençler, bu dünyadan göçmüş kulları da unutmayarak onların mezar taşlarına sahip çıkıyorlar. Öncelikli olarak bir resim öğretmeninden aldıkları kısa eğitim sonrasında, mezar taşlarındaki silinmeye yüz tutmuş isimleri ince işçilikle bir güzel boyayıp okunur hâle getiriyorlar. Sonrasında mezarların çevresindeki gerekli temizlikleri de yapıyorlar.

Muhtelif STK’larda ve bir yerlerde güzel işler yapmak için çabalayan kimseler bilirler ki, karşılıksız ve beklentisiz yapılan hizmetler ile gönüllere şifa olurlar. Neticesinde de kendi gönülleri de iyileşir. Mezarların onarım için yapılan bu gönüllülük hizmetinde de elbette bu hâl mevcut. Ayrıca bu hizmetle birlikte, mevtanın yakınlarının yüzlerinde tebessüme veya oradan geçen birinin bir Fâtiha göndermesine vesile olacaklar.

Bu güzel düşünceleri ve uygulamaları neticesinde, diğer gönüllü teşkilâtların da bu hizmeti yapmasına vesile olacak olan gençleri tebrik ederiz. Umarız ki yaptıkları hizmetler ile razı olunan kullardan olurlar. Şayet siz de Genç Kızılay bünyesinde gönüllü faaliyetlerde yer almak isterseniz, Genç Kızılay internet sitesini ziyaret edip kayıt oluşturabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu