HaberlerAmerika Birleşik DevletleriSinema-Müzik

Hollywood’da Büyük Başarı

Lena Khan, tesettürlü bir yönetmen ve senaryo yazarı. Amerikan film endüstrisinin en önemli noktası olan Hollywood’da her yürüyüşünde güler yüzüyle ve başarılarıyla dikkatleri üzerine toplamayı başarıyor.

20.yüzyılın başlarından bu yana Hollywood dünya film endüstrisinin başını çekiyor fakat Müslümanlar bu ortamda henüz yeniler.

Lena Khan bu durumdan şöyle bahsediyor:

Hollywood’ da bir kadın yönetmen olmak gerçekten çok zor. İnsanlar yeterince otoriter olmadığınızı ve seti yeterince iyi kontrol edemeyeceğinizi öngörüyorlar. Ayrıca Müslümanlar olarak bu işte bir gelişme sürecinde olduğumuzu düşünüyorum.

Hint göçmeni bir ailenin çocuğu olarak Kanada’da doğan Khan, henüz 2 yaşındayken ailesiyle birlikte ABD’ye geldi. Okuldayken farklı meslek seçenekleri olmasına rağmen o tercihini yönetmenlikten yana kullandı.

Ben aslında öğretmen olmak istiyordum fakat etrafıma baktığımda kimsenin artık öğretmenlerden bir şey öğrenmediğini aksine herkesin insanlar hakkında, sosyal meseleler hakkında ve bunların dışında kalan birçok alanda öğrendiklerini filmlerden ve videolardan öğrendiklerini fark ettim.

Konusma

Kaplan Avcısı Filmi

Her ne kadar bunun farkında olsam da bu işe ilk başlayacağım zamanlarda etrafımdakilerden eleştiriler yükseldi. Çevremin tamamına yakını neden böyle aptalca bir kariyere başlamayı düşündüğümü sordular.

Sabır ile geçen uzun bir sürecin sonunda Khan’ın ilk filmi gösterime girdi. Lena Khan, 2017’de çıkan “Kaplan Avcısı” filminin hem yönetmenliğini yaptı hem de senaryosunu yazdı. Komedi türündeki “Kaplan Avcısı” Amerika’daki bir Hint mültecinin hayatını ele alıyor.

Filmin çıktığı yıl aynı anda Başkan Donald Trump birçok ülke vatandaşlarının ABD’ye girişini yasaklamıştı. Yasağın geldiği 7 ülkenin vatandaşlarının büyük bir kısmı Müslümandı. Bu konuyla ilgili Khan şu sözleri söylüyor: “Aslına bakarsanız filmimde buna değinmeye niyetlenmemiştim fakat bu da konuyla oldukça ilişkiliydi.”

İlk filmini başarıyla çıkardıktan sonra Lena Khan için daha önce hiç karşılaşmadığı yeni yollar açıldı. Artık televizyonda komedi şovları yapıyor ve Disney firması ile bir film yönetme konusunda anlaştı. Fakat kendisi ne oldum değil ne olacağım diyeceğini söylüyor.

Lena Khan the Tiger Hunter
Lena khan the tiger hunter

Tabi ben gece ikilere kadar barlarda takılıp âlemleri kovalamayacağım. Muhakkak ki insanlarla buluşmak gerekiyor. Hatta televizyon sektöründe birçok kez dışarıda buluşmamız gereken insanlar oluyor fakat bunu mutlaka barlarda yapacağız diye bir kaide yok. Daha uygun saatlerde ve mekânlarda da buluşulabilir. Bundan sonraki filmlerimi de başladığım gibi değerlerimden taviz vermeden yapacağım.

“Bütün bu olanlara rağmen yaptığım işe aşığım ve bir değeri olduğunu düşünüyorum. Ayrıca oldukça da eğlenceli. Bunların yanında ben inançlı birisiyim. Bu işe girişirken de böyle düşünüyordum, hala da aynı şekilde düşünüyorum. Bir işteki başarı ve sonuçlar Allah’tandır. Bize düşen; çalışmak, tekrar denemek ve inanmaktır.”

Kaynak
tutorialspark

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu