HaberlerTürkiyeYardım Faaliyetleri

İlahiyat Öğrencileri Umut Saçıyor

“İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır” hadisini kendisine yol haritası yapmış bir grup gençten bahsedeceğiz sizlere. Hayatın sadece okuldan kampüsten ibaret olmadığını ve kendilerine yüklenen misyonun farkında olan bir avuç genç. Kimden mi bahsediyoruz?

Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde okuyan öğrencilerden tabi ki.

Kendileri 3 yıldır üniversitede çok güzel faaliyetlere imza atıyorlar. Ramazan ayı ise  bu faaliyetlerin zirveye ulaştığı zamanlar. Bu yazımızda teşvik olması için sizlere neler yapıldığını anlatacağız.

Kutuphane
İlahiyat Öğrencileri Umut Saçıyor 1

Maddi Yardımlar

Zekat 

Başta fakülte hocaları olmak üzere durumu müsait olan yakın çevrelerinden topladıkları 4500 TL zekat parasını yetim, hasta , engelli  çocukların  olduğu, aile reisi olmayan ve ailede herhangi bir kimsenin çalışmadığı, geliri olmayan ailelere farklı miktarlarda dağıtmışlar.

Fitre

Yine fakülte hocaları ve kendi ailelerinden almak suretiyle topladıkları yaklaşık 1000 TL fitre parasını da ihtiyaç sahiplerine dağıtmışlar.

Sadaka

Özellikle sınıf temsilcisi arkadaşları aracılığıyla başta kendi sınıflarından olmak üzere durumu müsait olan akraba ve komşularını da bu güzel işe dahil edip toplamda 8500 TL para toplamışlar ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırmışlar.

Ayni Yardımlar

Bayramlık Elbise ve Ayakkabı

3 yıldır mutat olarak devam ettirdikleri güzel çalışmalardan biri bayramlık elbise ve ayakkabı satın alma imkanı olmayan çocukları giydirmek. Bu çocukların bir kısmı yetim bir kısmı engelli ve bir kısmı da çeşitli hastalıktan muzdarip çocuklarmış. Güzel niyetlerle yola çıkıldığında bereketin kendiliğinden geldiğini bu arkadaşlarımız da müşahede etmişler. O süreci şöyle anlatıyorlar.

Bayramlik Elbise
İlahiyat Öğrencileri Umut Saçıyor 2

“Ramazan ayı gelmeden önce arkadaşlarımızla yaptığımız toplantıda 100 çocuğumuzu baştan aşağı giydirme hedefi belirlemiştik. Öğrenci arkadaşlarımızın azmi ve yoğun çabasıyla ve hepsinden önemlisi rabbimizin inayeti ile 116 çocuğumuzu bizzat biz giydirdik. 24 çocuğumuzu ise hayırseverlerin kendileri giyimini üstlenerek giydirdi. Yani 100 çocuğu hedeflerken bir de baktık ki 140 çocuğa vesile olmuşuz.”

Ramazan Kolileri

Aylık gıda dağıtım listemizde yer alan 30 aileye de çevredeki yardım dernekleri ile işbirliği yaparak gıda kolilerini ulaştırdık.

Eşya Yardımları

Öğrencilerin ailelerinden temin ettikleri temiz durumdaki 4 battaniye, 2 halı,3 kilim, 7 yastık, nevresim takımları, yemek tabakları, mutfak eşyaları, TV ünitesi ve gıda paketlerini ihtiyaç sahibi olan 2 aileye ulaştırmışlar.

Yukarıda anlattıklarımız bu ramazan ayında yaptıkları faaliyetlerdi. Tabi ki yapılanlar bunlarla sınırlı değil. Ayrıca her ay sınıftaki arkadaşlarından topladıkları paralar ile ortalama 5 kişilik bir ailenin bir aylık gıda ihtiyacını karşılayacak gıda kolileri hazırlıyorlar. Bu yardımlar vesilesiyle de her ay 30-40 aileye ulaşıyorlar.

Kendilerine neden böyle bir şey yaptıklarını sorduğumuzda ise verdikleri cevap şu şekilde :

“En çok üzerinde yoğunlaştığımız faaliyetlerimizden birisi de ailelere aylık gıda yardımı yapmak. Çünkü günümüzde çoğu kişi maalesef  “Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın.” mantığıyla hareket ediyor ve ihtiyaç sahiplerinin ne durumda olduğunu önemsemiyor. Halbuki güzel ahlakın tamamlayıcısı olan peygamberimiz ‘’Komşusu açken tok yatan bizden değildir.’’  buyurmakta. En güzel örneğe layık bir ümmet olabilmek için yola çıktık ve elhamdülillah tüm arkadaşlarımız da az veya çok bu işin ucundan tutup bize destek oldular. Sonunda bu noktalara gelebildik.”

Maddi Yardimlar
İlahiyat Öğrencileri Umut Saçıyor 3

Bunu yaparken nelere dikkat ettiklerini ve sürecin nasıl işlediğini sorduğumuzda ise aldığımız cevap şu oluyor:

“Eşyaları ulusal çapta bilinen ve şubesi her yerde rahatlıkla bulunabilen marketlerden alıyoruz. Kimsenin kafasında soru işareti kalmasın diye yaptığımız alışverişi faturalandırıp aylık dosyalarda saklıyoruz. Bu güzel duyguyu herkesin tatmasını istediğimiz için farklı farklı gruplarla birlikte gidiyoruz. Zaten tadını alanlar bir daha bırakamıyor.  Bir de şunu söylemekte fayda var ailelere giderken sadece aldığımız eşyaları teslim edip çıkmıyoruz. Onların durumuyla dertleriyle hemhal olduğumuzu göstermeye çalışıyoruz. Böyle yaparak hem ailelerle güvene dayalı manevi bir bağ oluşturuyoruz. Hem de bizle beraber gelen öğrenci arkadaşlarımızın Müslüman kardeşlerine karşı sorumluluk bilincini kazanmasına ve empati yapabilir hale gelmesine yardımcı oluyoruz.”

“Bizim için önemli olan kaç insana dokunabildiğimiz kaç kalpte iz bırakabildiğimizdir.” diyen bu güzel ekip. Sadece insani yardım faaliyetleri ile uğraşmıyorlar. Çocuklara maddi açıdan el uzattıkları gibi manevi açıdan da el uzatıp onlara ışık olmak istiyorlar. Bu çalışmaları da ekibin lideri Muhammed’den dinleyerek yazımızı noktalamış olalım.

Okul Ziyareti
İlahiyat Öğrencileri Umut Saçıyor 4

“Her sene derslerin başlamasıyla beraber kitap kampanyaları düzenliyoruz. Genelde çocukların hayal dünyasını geliştiren kitaplar topluyoruz. Dönem sonlarına doğru öğrencilerden, belediye kütüphanelerinden, milli eğitim bakanlığından topladığımız kitaplarla kütüphanesi olmayan köy okullarına kütüphane oluşturuyoruz. Dönem sonlarına doğru öğrencilerle beraber köy okulunu ziyaret edip hem okulun kütüphanesini oluşturuyoruz. Hem de çocuklarla oyunlar oynuyoruz. Bu dönem Diyarbakır’ın Dicle ilçesine bağlı Bozoba ilköğretim okulu için yaklaşık 1000 kitap ve bilim-kurgu dergisiyle bir kütüphane oluşturduk. Bu faaliyetimiz için birde sloganımız var. Bir kitap bir çocuk; bir çocuk bir umut …”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu