Yardım Faaliyetleri

Küresel Dayanışma: Müslümanlar Marakeş Depremi Mağdurları İçin Seferber Oluyor

Zor zamanlarda merhamet, birlik ve destek eylemleriyle ortaya çıkar. Marakeş’i vuran yıkıcı depremin ardından 2100’den fazla kişinin hayatını kaybetmesiyle Müslümanlar dünya genelinde bir araya gelerek dayanışmalarını ve küresel Müslüman topluluğunun birliğini bizlere gösteriyorlar. Hadi haberin devamını okuyarak bu güzel dayanışma örneğine biraz daha detaylı biçimde tanıklık edelim.

 Windsor’dan Gelen Yürek Isıtan Katkı

Windsor Müslüman Topluluğu, Fas’a Yardım Etmek İçin Binlerce Dolar Topladı

Windsor Müslüman topluluğu, Fas halkına acil yardım sağlamak için hızla harekete geçerek bu insanlık dışı felaketi hafifletmek amacıyla çevrimiçi bir bağış kampanyası başlattı. Windsor İslam Derneği iletişim koordinatörü Widad Mezahi, depremin yarattığı derin felaketin herkesi sarstığını ifade etti. “Sadece insani düzeyde bile, bu yıkıcı… Katman katman yıkım,” dedi. Topluluk, kendi büyük hedefleri olan 100,000 dolarlık yardım amaçlarına ulaşmak için şimdiye kadar 11,720 dolar topladılar.

Merhamet Sınırları Aşar

Fas’ın Kurtarma ve İyileşme Çabalarını Desteklemek İçin Yapılan Küresel Müslüman Çalışmaları

Fas Deprem

Windsor’ın Fas topluluğu, daha önce de 6 Şubat depreminde Türkiye ve Suriye’nin yardımına koşmuştu. Türkiye veya Suriye’den gelenler kadar büyük olmasa da, diğer Müslümanlara yardım etmek için hemen koştular. Mezahi, “500,000 dolar topladık ve ayrıca insanların giysi, çadır, kitap ve istedikleri her şeyi bağışladıkları bir teslim noktamız var” dedi. “Türkiye ve Suriye’ye de gönderilmişti ve yardım işçilerinden gelen görüntülerle bağışların insanlara gittiğini gösterdik.”

Amsterdam’ın Cömertliği

Binlerce kilometre uzaktaki Michigan’da, Detroit İslam Merkezi, Marakeş’teki depremin ardından kurtarma ve iyileşme çabalarını desteklemeleri için diğerlerini teşvik ediyor. İslam Merkezi, Marakeş halkına yardım etmek için ulusal düzeyde bir bağış kampanyası başlatmış olan İslamic Relief USA ile işbirliği yapıyor. Detroit’teki İslamic Relief USA çalışanlarından biri,  “Fas, Müslüman ülkelerden biridir ve kardeşlerimiz kötü bir durumda olduğunda destek olmak dinimizin bir parçasıdır,” dedi. “Herkesi sosyal sorumluluklarını yerine getirmeye ve Faslı Müslümanlar ve diğerleri için bağış toplamaya davet ediyoruz.” şeklinde konuşmasına devam etti. Bu şekilde Müslümanların birlik olmak, harekete geçmek zorunda olduğunu hatırlattı.

Amsterdam’da, Fas’taki deprem mağdurları için düzenlenen bir bağış etkinliği büyük yankı uyandırdı, organizasyon sürekli bağış akışından dolayı şu an için yaraların sarılmasında, maddi hasarın bir nebze karşılanmasında oldukça önemli olacak.

Fas Deprem

Aviation Analysis’in haberine göre, Osdorp’taki düzenli dükkanında duran gelinlik tasarımcısı Seham, Faslı depremzedeler için giysi, şampuan şişeleri, oyuncaklar ve diğer yardım malzemeleriyle dolu poşetlerle kaplı zeminde neredeyse hic boş bir alan bulamıyor.

Seham ve diğer gönüllüler bağışlanan malzemelerin sürekli akışıyla başa çıkamıyor. “Bağışları da durdurduk, en son kalın bir kışlık montu torbaya sığdırmaya çalışıyorduk” diyor Seham. “Şimdi triyaja odaklanıyoruz. Böylece Fas’ta bunu yapmak zorunda kalmayacaklar.”

Seham’ın dükkânına yakın bir yerde yaşayan Huda al-Wakili, gruptan bir akrabasından aktardığına göre, bağışlanan ürünleri ayırt eden gönüllülerden biri “Şu anda çoğunlukla bebek bezleri, battaniyeler, yastıklar ve yatak minderleri alıyoruz. Giysiye ihtiyacımız var” dedi.

8 Eylül’de Fas’ı vuran bu güçlü deprem, şimdiye kadar 2100’den fazla insanın hayatını kaybetmesine neden oldu. Muslim Hands, Muslim Relief, Penny Appeal ve Muslim Aid gibi birçok İslami yardım kuruluşu da daha önce konuyla alakalı bir çağrıda bulunmuştu. Buna dair haberimizi de inceleyebilirsiniz. https://www.bidunyahaber.org/musluman-yardim-kuruluslari-fasa-yardima-kostu/ 

Haberi bugün yaşadığımız tüm zorluklarda Müslümanlar olarak nasıl davranmamız gerektiğini bize gösteren bir ayet ile sonlandırmak istiyorum. Bu zorluktan da Faslı kardeşlerimizin yanında durarak ve Müslümanlar ile ortak hareket ederek çıkabilmek nasip olsun.

“Müslüman, Müslüman’ın kardeşidir. Ona hainlik yapmaz, ona yalan söylemez, onu zor durumda yüzüstü bırakmaz…”

(Tirmizî, Birr, 18)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu