Haberler

Suriyeli Mülteci, Exeter’da Muhtaç İnsanlara Yemek Dağıtıyor

Geçici mekanımız olan dünya hayatı; Allah’ın bize yaşattığı birçok güzel ve mutlu anın yanı sıra bir dizi imtihan, zorlukla doludur. Müminin görevi ise bu imtihanlara sabırla yaklaşabilmek, her zorlukla beraber bir kolaylık olduğunu unutmamak ve tevekkül etmektir. Suriye’de on yılı aşkın süredir yaşananlar da özellikle orada yaşayan halk için büyük bir imtihan. Suriyeli bir mülteci olan Dalal Deakin, Allah’ın mucizesiyle başına gelen bir zorluktan kurtuluyor ve ona yeniden bahşedilen hayatında çok güzel ve faydalı işler yapıyor.

Dalal Deakin, on yıl önce bir bomba patlamasını mucizevi bir şekilde atlatan Suriyeli bir mülteci. Şimdi Exeter’da huzur bulmuş ve kendini yeniden var olduğu topluma hizmet etmeye adamış. Onun hikayesi sadece bir hayatta kalma hikayesi değil; aynı zamanda direnişin, şefkatin ve birlik duygusunun hikayesi. Bu da hem yerel toplum hem de Müslüman toplum için derinden yankı uyandırıyor.

Merhamet ve Birlik Hikayesi

Exeter
Exeter

Dalal Deakin, eşi Khaled ile Exeter‘a hizmet etmek niyetinde. Geçmiş travmasının etkilerinden kaynaklanan sağlık zorluklarına rağmen, Dalal’ın kalbi ihtiyaç sahipleri için şefkatle dolup taşıyor. Suriye’den Exeter’a geçişleri sadece coğrafi bir değişiklik değil, aynı zamanda derin bir dönüşüm oldu ve yardım etme isteklerini alevlendirdi.

Ücretsiz yiyecek dağıtmaya niyetlendik. Aç olduğunu hissetmenin nasıl bir şey olduğunu biliyoruz. Bu yüzden bu şekilde hisseden kimselere el uzatmak istedik.

Dalak Deakin

İlk olarak yemek kamyonu kurmak için bir bağış kampanyası olarak başlayan girişimleri, daha da büyüdü. Dünya COVID-19 pandemisi ile başa çıkmaya çalışırken Dalal ve Khaled, bu zorluklar arasında Suriye’nin geleneksel el yapımı yemeklerini dağıtma fırsatını yakaladılar. Kendi çevrelerinde muhtaç olanları da, sokakta yaşayanları da unutmadılar.

Yemek Kamyonundan Hayır İşine

Yemek kamyonu

Hayal ettikleri yemek kamyonu sadece bir iş girişimi değil, aynı zamanda cömertlik ve iyilik yayma aracı. Dalal bunu şu sözlerle ifade ediyor: “Suriye yemekleri lezzetlidir ve insanlar sever. Bu yüzden iş planı yaparak onu işimiz haline getirmek ve kârımızdan para ayırarak ihtiyaç sahiplerini doyurmak için bir yol bulduk. Bu, hizmet etme şeklimizdir.”

İslam, cömertliği ve sadakayı temel prensipler olarak değerlendirir. İslam; Müslümanların komşularına, inançlarına bakılmaksızın, hoşgörünün bir özelliği olarak saygıyla davranmalarını teşvik eder. Dalal ve Khaled’in eylemleri, bu hoşgörü ve empati ruhunu örneklerken iyiliğin gücünü gösteriyor.

Dalal Deakin, hayatta kalan bir Suriyeli mülteci olarak Exeter’da topluma iyilik ve umut aşılayan bir yolculuğa çıkıyor. Ona mucizevi bir şekilde kurtulmasını sağlayarak yeniden bahşedilen bu hayatı bir fırsat görüp insanlara faydalı olmak için çabalamayı amaç edinmiş gibi görünüyor  ve bizlere bir kişinin toplumda nasıl olumlu bir etki yaratabileceğini, zor zamanlar sonrası bir umut ve güzellik olduğunu gösteriyor. 

Kaynak
AboutIslam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu