Suriyeli Mülteci Çocukların Yardımcısı: İyi Niyet Karavanı

Çocukların acı çekmesine göz yumamayız diyen Hanan Ashegh, Suriyeli çocuklara yardım götürmek amacıyla İyi Niyet Karavanı projesini başlattı.

0
337
İyi Niyet Karavanı

Dünya genelinde mültecilerin durumu hepimizin malumu. Yüz binlerce mülteci daha güvenli bir hayat umuduyla ülkelerinden kaçmak zorunda kalıyor. İnsan kaçakçılığı, tutuklanma, evsizlik, hor görülme ve hatta ölüm gibi tehlikelere rağmen ailelerini kurtarmak için bu riskli yolculuğa çıkmak durumundalar. Şu an sadece Yunanistan’da %40’ı çocuk olan 120 bin mülteci var. Sayıları 4700 civarı olan bu çocukların neredeyse hiçbirinin ebeveyni yok. Pek çok tehlikeyle yüz yüze olan mülteci çocuklar tek başlarına yaşamaya çalışıyor. Bu durumda sizin çocuklarınız veya aileniz olsa ne yapardınız?

2015 yılında İyi Niyet Karavanı’nı kuran Hanan Ashegh bu soruyu kendisine sık sık soruyordu. Londra’da yaşayan bir ruh sağlığı danışmanı ve aynı zamanda anne olan Ashegh, bir gün çocuklarının kıyafetlerini ütülerken televizyonda bir habere denk geldi. Haberde Suriye’deki vahşetten bahsediliyordu. Ardından Avrupa’daki mülteci kamplarında kaybolan çocukların durumunu anlatan haberi daha fazla izleyemedi ve bir şeyler yapmak zorunda olduğunu hissetti. İşe ilk olarak, Calais Jungle mülteci kampındaki ailelere barınak temin ederek başladı. Kısa sürede çevresindeki yardımsever insanların da desteğiyle İyi Niyet Karavanı’nın temellerini oluşturan topluluk oluştu. Daha sonra İyi Niyet Karavanı, İngiltere ve Avrupa’da, bu zorlu yolculukları sırasında dağılmış olan aileleri bir araya getirmek için çalışmaya başladı. Bu oluşumda görev alan hukukçular, tek başına kalmış çocukları ailelerine kavuşturmak için yorulmaksızın hâla çalışıyor.

Çocukların Acı Çekmesine Göz Yumamayız

2016’da Alan Kurdi isimli Suriyeli çocuğun kıyıya vuran cansız bedeni tüm dünyayı üzmüştü. Avrupa’da yeni ve güvenli bir hayat kurma hayaliyle yola çıkan Alan’ın annesi ve kardeşleri, Yunan sahillerine ulaşmaya çalışırken boğulmuşlardı. Bu durum Hanan Ashegh’i, İyilik Karavanı projesini Yunanistan’da da başlatmak için harekete geçirdi. Çevresindeki yardımsever insanlarla beraber gönüllü grubu yavaş yavaş büyüdü. Bu grup, “Kendi çocuklarımızın acı çekmesine seyirci kalamadığımız gibi, başkalarının çocuklarının da acı çekmesine göz yumamayız.” düşüncesiyle hareket ediyordu.

Şimdi ise Hanan ve arkadaşları korumasız mültecilere yardım kolisi hazırlıyorlar. En temel pratik ihtiyaçlardan karmaşık resmi davalara kadar her çocuk ve aile için bütüncül olarak her türlü desteği sağlıyorlar. Amaçlarını ise “Yunanistan, İngiltere veya Avrupa’nın neresinde olursa olsun, mültecilerin, becerilerini keşfetmelerini sağlayarak, katıldıkları yeni toplumda işlevsel bireyler olmalarını sağlamak.” olarak tanımlıyorlar. Böylece İyi Niyet Karavanı Yunanistan’da olduğu gibi bulunduğu bölgelerde yerli halkın üzerindeki amme hizmeti yükünü de hafifletmiş oluyor.

Toplantı
Toplantı 1

Kaynakça

  1. Toplantı, https://www.instagram.com/goodwillcaravan
Kaynakhttps://mvslim.com/
Önceki İçerikGözümüzün Gördüğü Her Yer Güzel Olsun: Genç Kızılay Gönüllüleri
Sonraki İçerikYeni Zelandalı Çocuklara Umut Olacak: Aya ve Kelebek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz