Röportaj

Türkiye İlahiyatlar Derneği (TÜİD) : Gelecek Vizyonumuzda Birlik Var

Türkiye’de ilahiyat fakültelerinin sayısı her geçen yıl artıyor. Ülkemizin farklı illerinde bulunan ilahiyat fakülteleri arasındaki iletişim ve etkileşimi arttırmak, bir marka olmuş “İlahiyatlı” kültürünü yaşatmak, lisans eğitimine devam eden öğrencilerin gelişimlerine maddi ve manevi destek sağlamak niyetiyle yola çıkan Türkiye İlahiyatlar Derneği ile röportaj gerçekleştirdik.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? TÜİD nedir?

TÜİD (Türkiye İlahiyatlar Derneği); birlik, çok yönlü gelişim ve aksiyon ilkelerini hedef alan gençlik hareketidir.

TÜİD nasıl ve ne zaman ortaya çıktı? 

5 sene önce sadece İstanbul içerisinde bulunan ilahiyat fakülteleri bir araya gelerek İlahiyat sorunlarının konuşulduğu bir çalıştay düzenlendi. Bu çalıştay sonucunda tüm İlahiyat Fakülteleri’nin bir arada bulunacağı çatı kuruluş oluşturma fikri ortaya çıktı ve kabul edildi. Daha sonra Türkiye’nin dört bir yanından gelen öğrenci temsilcileriyle 14 Aralık 2019’da bir istişare toplantısı ile Türkiye İlahiyatlar Platformu gençlik hareketi olarak kuruldu. Ve hemen akabinde 2020 yılında Türkiye İlahiyatlar Derneği olarak resmi hüviyetini kazandı.

Türkiye İlahiyatlar Derneği (TÜİD) Gelecek Vizyonumuzda Birlik Var

Ne gibi faaliyetler yapılıyor?

Türkiye İlahiyatlar Derneği; hem dini hem de sosyokültürel faaliyetler olarak iki aşamada etkinlik ve faaliyetler düzenliyor. İlahiyat gençlerinin kendilerini çok yönlü geliştirebilmeleri için fakülte derslerine yardımcı olarak ek dersler görmenin yanı sıra çağa ayak uyduran bir nesil olmak için sosyokültürel faaliyetleri bir arada görüyor. Örneğin Makamlı Kur’an-ı Kerim’i Okuma dersleri ile makamlarını daha da iyileştiriyor, Hitabet ve Diksiyon dersleriyle de kendilerini geliştiriyorlar. Günümüz Fıkıh Problemleri, Akaid Dersleri, Ayetten Anlama: Tefsir dersleri, Güney Asya Atölyesi, Kendini Tanıma Atölyesi, Medya Eğitimi gibi hem dini hem sosyokültürel eğitimler, buna benzer konferanslar ve workshoplar online olarak pandemide gençlere sunuluyordu. Yüz yüze eğitime geçildiğinde ise gençlerin eğilimlerine göre düzenlediğimiz; Ticaret Okulu, Siyaset Okulu ve Gönüllülük Okulu gibi eğitimlerimizde gençler alan uzmanlarıyla bir araya gelerek dirsek temasında bulunmuştur. Bu anlamda öğrencilerimize ufuk oluşturmak yine Türkiye İlahiyatlar Derneği’nin her zaman hedef faaliyetlerindendir.

Gelecek hedefleri neler?

İlahiyat ve İslami İlimler fakültelerini birlik ve samimiyet ilkeleri etrafında birleştirmeyi, bu fakültelerde okuyan öğrencilerin farklı alanlarda kendilerini geliştirerek alansal liderlik elde etmelerini, milli ve manevi değerlerimize bağlı geçmişe bakarak geleceği yorumlayabilen gençlerin yetişmesini hedeflemektedir. Ortak projelerde ve etkinliklerde buluşup hayırlı işler yapacak, aynı zamanda ilahiyatlar arasında görünmeyen lakin var olan bazı ayrılıkları en aza indirgeyecek hatta belki bitirecek olan çatı kuruluşumuz Türkiye İlahiyatlar Derneği (TÜİD), Efendimiz (s.a.v) izinden hayra koşacak bir ümmet olmak ve yetiştirmek yine en temel hedeflerimizdendir.

Turk Ilahiyat Dernegi

İnsanlar aranıza nasıl katılabilir?

Kendisini çok yönlü geliştirmek isteyen katılımcılarımız sosyal medya hesaplarımızdan bizleri takip edebilir ve katıldığı şehri belirterek bizlere ulaşabilirler. Hangi şehirden katılıyorsa o ildeki temsilciliğimize yönlendirecek ve faaliyet ve ekiplerimize katılabilecektir.

İlahiyat öğrencilerine ne söylemek istersiniz?

Kuruluşumuz, bugüne dek birçok ilde temsilcilik oluşturmuş ve hedeflenen minvalde programlar yapılmıştır. 32 ilahiyat fakültesinin temsilciliklerini bünyesinde barındıran geniş ailemiz, birlik ve çok yönlü gelişimi hedefleyen bir gençlik hareketi olmaya devam etmektedir. “Gelecek Vizyonumuzda Birlik Var” diyerek çıktığımız bu yolda, bütün İlahiyat ve İslami İlimler Fakültesi mensuplarını, mezunlarını ve bu alana gönül vermiş kişileri, hem kendinizi hem toplumu her alanda gelişecek yeni projeleri hayata geçirirken ailemizin birer parçası olarak aramızda görmekten büyük kıvanç duyacağız.

Siz de Türkiye İlahiyatlar Platformu’nun yaptığı güzel işlerden haberdar olmak isterseniz aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz:

  • Web Sitesi: https://turkiyeilahiyatlardernegi.org
  • Twitter Hesabı: https://twitter.com/TUIDernegi
  • Instagram Hesabı: https://www.instagram.com/turkiyeilahiyatlardernegi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu