Ramazan Yemekleri

1 Ülke 1 Yemek: Pakistan

Ramazan ayı, tüm etnik köken, dil, ırk gibi faktörlerin önemsizleştiği bütün Müslümanların tek bir gayede buluştuğu bir ay. Bu ayı güzel kılan şeylerden biri de bizimle aynı gayeyi taşıyan, aynı sevinci paylaşan binlerce Müslüman kardeşimiz olduğunu bilmek. Hepimizin içinde aynı heyecan var ancak farklı kültürlerin içinde Ramazanı yaşıyoruz. Bu farklı kültürlerin oluşturduğu zenginliği tanımak, anlamaya çalışmak ise çok kıymetli. Ramazan Söyleşilerimizde ve Bi’ Dünya Ramazan kitabımızda bunu yakalamaya çalıştık. Bu yıl ise yine aynı hedefle farklı kültürlerin özellikle Ramazan’da sıklıkla tükettiği yemeklerini keşfetmeyi istiyoruz.

samosa
Samosa

1 Ülke 1 Yemek serisi ile dünyanın farklı coğrafyalarında bulunan ülkelerin Ramazan’ı nasıl geçirdiğini, bu ay içinde neler yiyip içtiğini, oraya özgü yemek kültürünü size aktarmayı hedefliyoruz. Serinin bu yazısında ise Pakistan var. Öncelikle Pakistan’da Ramazan ayı yeme-içme kültürü açısından nasıldır bir değerlendirme yapıp Pakistan’ın geleneksel lezzetlerinden olan, Ramazan’da sıkça tüketilen ana yemeğin tarifini sizlerle paylaşacağız.

Baharatlı yemekleri ve atıştırmalıklarıyla meşhur olan Pakistan’da, Ramazan ayında halk çoğunlukla kendi geleneksel yiyeceklerini tüketiyor. İftara yakın saatlerde sokaklarda satışı artan ve bir börek türü olan samosa, bazı sebze ve nohut unu karışımının kızartılmasıyla hazırlanan pakora, meyve ve gül aromalı bir içecek olan ruh afza meşhur Pakistan lezzetlerindendir. Bunların yanı sıra Hindistan ve Pakistan bölgesinde sıkça tüketilen bir pilav türü olan Biryani, bölgenin en önemli yemeklerindendir. Bu pilav gerek pişirme yöntemi gerek lezzeti ile diğer pilavlardan farklılık arz ediyor. Ayrıca içinde kullanılan baharatlar ise onun lezzetini oldukça artırıyor. Hem doyurucu hem de oldukça lezzetli olan Biryani pilavının tarifi ise şu şekilde:

biryani tarifi

Nasıl Yapılır?

 1. Önce tavuğu marine ederek işe başlayın. Tavuğu ve tüm marinasyon malzemelerini derin bir kabın içerisine aktarın.
 2. Güzelce karıştırarak tüm malzemelerin bütünleşmesini sağlayın. Üzerini streç filmle örtün ve en az 1 saat buzdolabında dinlendirin.
 3. Pirinçleri güzelce yıkayın ve fazla sularını süzdürün.
 4. Orta boyutlarda bir tencerenin içerisine pirinçleri aktarın. Üzerine çubuk tarçın, karanfil, defne yaprağı koyun.
 5. Malzemeleri 1 parmak geçecek kadar su ilave edin.
 6. Kısık ateşte pirinçler çok hafif yumuşayana kadar pişirin. Bu işlemde çok hafif yumuşamaları yeterli olacaktır. Daha fazla pişirirseniz pilavın kıvamı dilediğiniz gibi olmayacaktır.
 7. Pirinçler hafif yumuşadığında ocaktan alın ve fazla sularını süzdürün. Kenarda dinlendirin.
 8. Sütü bir kâseye aktarın ve safranı içine atın.
 9. Başka bir tencerenin içine tereyağını alın, eritin. Rendelenmiş havucu ilave edin, yumuşatın.
 10. Ardından çok kısık ateşteyken marine edilen tavukları alın.
 11. Üzerine sütle birlikte safranı da ilave edin.
 12. Birkaç dakika bu şekilde pişirin. Ardından üzerine pirinçleri, baharat ve tuzu ilave edin.
 13. Tencerenin üzerine bez oturtun ve kapağını kapatarak kısık ateşte pişmeye bırakın.
 14. Ortalama 15-18 dakika kadar sonra ocaktan alın ve dinlendirin.
 15. Ardından güzelce karıştırarak servis edin.

Afiyet olsun!

Bu yemeği denerseniz lütfen bize yorum bırakın, nasıl bir keşif oldu merak ediyoruz 😊

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu