Ramazan YemekleriDoğu Türkistan

1 Ülke 1 Yemek: Doğu Türkistan

Ramazan ayı; tüm etnik köken, dil, ırk gibi faktörlerin önemsizleştiği bütün Müslümanların tek bir gayede buluştuğu bir aydır. Bu ayı güzel kılan şeylerden biri de bizimle aynı gayeyi taşıyan, aynı sevinci paylaşan binlerce Müslüman kardeşimiz olduğunu bilmek. Hepimizin içinde aynı heyecan var ancak farklı kültürlerin içinde Ramazan’ı yaşıyoruz. Bu farklı kültürlerin oluşturduğu zenginliği tanımak, anlamaya çalışmak ise çok kıymetli. Ramazan söyleşilerimizde ve Bi Dünya Ramazan kitabımızda bunu yakalamaya çalıştık. Bu yıl ise yine aynı hedefle farklı kültürlerin özellikle Ramazan’da sıklıkla tükettiği yemeklerini keşfetmeyi istiyoruz.

1 Ülke 1 Yemek serisi ile dünyanın farklı coğrafyalarında bulunan ülkelerin Ramazan’ı nasıl geçirdiğini, bu ay içinde neler yiyip içtiğini, oraya özgü yemek kültürünü size aktarmayı hedefliyoruz. Serinin bu yazısında ise Doğu Türkistan var.

Öncelikle Doğu Türkistan’da Ramazan ayı yeme-içme kültürü açısından nasıldır bir değerlendirme yapıp Doğru Türkistan’ın geleneksel lezzetlerinden olan, Ramazan’da sıkça tüketilen ana yemeğin tarifini sizlerle paylaşacağız.

Doğu Türkistan yemekleri
Doğu Türkistan Yemekleri

Ramazan ayı Doğu Türkistan’da en sevilen zaman dilimlerindendir. Doğu Türkistanlı Müslümanlar Ramazan ayının gelişini evlerinden dışarı çıkarak “Hoş geldin ya Şehr-i Ramazan!” deyip dua ve tekbirlerle karşılar. Evlerde Ramazan’a özel yemekler yapılır. Ramazan’da iftar için nişaalla adı verilen yumurtanın akından yapılan bir çeşit tatlı ve suyukaş denilen çorba yapılır. İftar bu yiyecekler ve meyve çeşitleriyle yapılır. Sahurda genellikle etli havuçlu pilav, mantı, lagmen gibi yemekler tok tutması ve besin değerinin yüksek olması nedeniyle sık tüketilir.

Aşağıda tarifini paylaşacağımız Doğu Türkistan’da Ramazan sofralarının vazgeçilmezi olan suyukaş çorbası “sulu aş” anlamına gelmektedir. Yemeklerde genellikle etin kullanıldığı Doğu Türkistan mutfağında suyukaş çorbasında da etin dana eti, koyun eti veya tavuk eti olması sizin damak zevkinize bırakılır. Doğu Türkistan’ın bu geleneksel ve lezzetli çorbasının tarifi ise şu şekilde: 

Suyukaş Çorbası Tarifi

Suyukaş Çorbası
Suyukaş Çorbası

Nasıl Yapılır?

  1. İnce kıyılmış soğanı yağda pembeleşinceye kadar kavurun.
  2. Salçaları ilave edin ve bir çay bardağı su ilave ettikten sonra ince kıyılmış sarımsakları da ilave edin. Salça iyice kıvama gelinceye kadar kavurun.
  3. Küp doğranmış kırmızı biberi ilave ederek kavurma işlemine birkaç dakika devam edin.
  4. Suyu ilave ettikten sonra tuzu ekleyip 10-15 dakika kısık ateşte pişmeye bırakın.
  5. Daha sonra erişteyi ilave edip 2-3 dakika kaynatın. Ocağı kapattıktan sonra yeşilliği ilave edip soslarla servis yapın.

Afiyet olsun!

Bu yemeği denerseniz lütfen bize yorum bırakın, nasıl bir keşif oldu merak ediyoruz 😊

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu