CamiEngel TanımayanlarHaberlerİskoçya

Glasgow Camii’nde Bir İlk

İnsanların gönüllerine dinimizin müjdelerle dolu mesajlarını aktarmak için elimizden gelen her türlü çabayı göstermemiz gerekiyor. İskoçya’da meydana gelen bu yeni gelişme ise hepimize örneklik teşkil edecek cinsten. Hadi öyleyse haberimize beraber göz atalım.

Glasgow-Al faruk eğitim ve toplum merkezi Cuma hutbesini İngiliz işaret diline çeviren İskoçya’daki ilk cami oldu. Caminin facebook sayfasında şu ifadeler kullanıldı:

“Dün İskoçya’daki işitme engelli Müslüman topluluğu için Cuma hutbesinin İngiliz işaret dili çevirisiyle gerçekleştirilmesi sebebiyle çok önemli bir gündü.’’

Glasgow Camiinde Bir Ilk 2
Glasgow Camii'nde Bir İlk 1

Merkezin sayfasında ayrıca şu ifadelere yer verildi:

“Bu Glasgow‘daki işitme engelliler topluluğu için eşsiz bir fırsattır. Ve bir kurum olarak aramızdaki sevgi bağını kuvvetlendirir. Birçok insanı bu güzel girişimi daha fazla kişiye duyurmak için paylaşmaya davet ediyoruz.”

Sosyal medyada yoğun bir şekilde takdir edilen hutbeden sonra İslam merkezi caminin imamıyla birlikte bir video yayınlandı.

Dünya genelinde yapılan çalışmalar elbette İskoçya ile sınırlı değil. 2014 yılında ABD’de bu konuda farkındalık oluşturmak ve işitme engelli Müslümanların dinini daha iyi öğrenebilmeleri için, Küresel İşitme Engelli Müslümanlar kurumu kuruldu.

Ayrıca Katar Sosyal İşitme Engelliler ve Kültür Merkezi’nin de kısa bir süre önce Arapça işaret dili tercümanlarının öğrenmesi için 376 sayfalık bir İslami işaret dili sözlüğü sunduğunu sizlerle paylaşmış olalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu