Ramazan Özel

İstanbul’da Ramazan’ı Nasıl Geçirebiliriz?

Bir başkadır İstanbul’da Ramazan… Eğer İstanbul’da yaşıyorsanız ya da bu Ramazan’ı İstanbul’da geçirecekseniz Ramazan-ı Şerifi bu güzel şehirde dolu dolu yaşayabilmeniz için size bazı tavsiyelerimiz var!

Eyüp Sultan Hazretleri’nin Kabrini Ziyaret Etmek

Eyup Sultan Cami

Eğer Ramazan’da İstanbul’da iseniz yapmanız gereken ilk şey alemler sultanının mihmandarı, İstanbul’umuzun manevi muhafızı Eyüp Sultan Hazretlerini ziyaret etmek olmalı. Eba Eyüb-el Ensari’nin ruhu şerifleri için el açtıktan sonra Eyüp Sultan Cami’nde teravih ya da bir vakit namazı da kılabilirsiniz. Su sesi, güvercinlerin kanat şakırtıları, ışıl ışıl mahyalar ve rengarenk kalabalığıyla Eyüp Sultan Ramazan’ın en güzel yaşandığı semtlerden biri. Bu mübarek semtte Mihmandar-ı Nebi’nin misafiri olarak huzur bulmak için Ramazan’da mutlaka yolunuzu Eyüp Sultan’a düşürmelisiniz.

Zal Mahmut Paşa’da Kitap Fuarını Gezmek

Eyüp Sultan’ı ziyaret ettikten sonra Zal Mahmut Paşa’da kurulan Ramazan fuarında kitap kokuları arasında kaybolabilir, kendiniz veya çocuklarınız için istediğiniz kitapları seçebilirsiniz. Özellikle çocuklar ve gençler için hem kitap okuma alışkanlığı kazanmaları hem de Ramazan’ı keyifle geçirmeleri adına kitap fuarını gezme etkinliği çok güzel olacaktır.

Zal Mahmut Paşa Cami’nde Ramazan boyunca her gün alanında uzman ve çok kıymetli isimlerin davet edildiği şiir, sanat, edebiyat, musiki, din, tarih, aile, sağlık gibi çok çeşitli konuların ele alındığı güzel sohbetlere katılabilirsiniz. Ailece veya arkadaşlarınızla çarşıda dolaşarak, keyifli bir Ramazan akşamı geçirebilir, bir Osmanlı macununda ya da pamuk şekerinde çocukluğunuzun Ramazanını bulabilirsiniz. Yine Eyüp’teki karagöz-hacivat gibi Ramazan eğlenceleriyle çocuklarınıza unutamayacakları bir Ramazan anısı armağan edebilirsiniz.

Ayasofya-i Kebîr Cami Şerîfi’nde Namaz Kılmak

Ayasofya i Serif Cami

İstanbul’da Ramazan’da mutlaka uğranılması gereken yerlerden biri de Ayasofya-i Kebir Cami Şerifi’dir. Bu müstesna mabed gül sularıyla yıkanmış, Ramazan için özel olarak hazırlanmıştı. Ecdad yadigarı Ayasofya Cami’nde dünyanın her yerinden gelen Müslüman ziyaretçilerle yan yana saf tutmanın heyecanını Ramazan ayında mutlaka yaşamalısınız.

Topkapı Sarayı’nı Ziyaret Etmek

Topkapi Sarayi

Yolunuz Sultanahmet’e düşmüşken Topkapı Sarayı’ndaki Kutsal Emanetler bölümünü ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Böylelikle Osmanlı padişahlarının Ramazan ayındaki Hırka-i Saadet ziyareti geleneğini yaşatabilir, ayrıca Resul-i Ekrem’e ve güzide ashabına ait pek çok mukaddes emaneti görme imkânı bulabilirsiniz.

Hırka-i Şerif Cami’ni Ziyaret Etmek

Hirka i Serif Cami

Ramazan’da İstanbul’un manevi duraklarından biri de Hırka-i Şerif Cami’dir. Resul-i Ekrem’in Veysel Karani’ye hediye edilmesini vasiyet ettiği Hırka-i Şerif’ini ziyaret etmek için Fatih semtindeki Hırka-i Şerif Cami’ne uğramanız gerekiyor. Efendimizin mübarek Hırka-i Şeriflerini ziyaret ettikten sonra Sultan Abdülmecid tarafından yaptırılan Hırka-i Şerif Cami’nde huşu içerisinde namazınızı eda edip, Rasul-i Ekrem’in bu mübarek emanetini bizlere ulaştıran ecdada bir fatiha-i şerif okuyabilirsiniz.

Yahya Efendi Dergâhı’na Uğramak

Yahya Efendi Dergahi

Beşiktaş’ta gündelik koşuşturmaların, dünyevi ihtirasların geride kaldığı adeta bir manevi vaha konumundaki Yahya Efendi Dergâhı da uğramanız gereken yerlerden. Muhteşem boğaz manzarası ve manevi atmosferiyle nefsinizle baş başa kalacağınız, derin bir tefekküre dalacağınız nadide mekânlardan biri.

Yûşa Tepesini Ziyaret Etmek

Anadolu Kavağı’nda Yûşa aleyhisselamın kabrinin bulunduğuna inanılan Yûşa Tepesi Ramazan’da ziyaret edebileceğiniz yerlerden biri. Tarih boyunca kutsal bir mekân olarak kabul edilen tepede Osmanlı döneminden kalma bir de mescit bulunuyor. Çamlıca Tepesinden sonra İstanbul’un ikinci en yüksek tepesi kabul edilen Yûşa Tepesi’nde ziyaretlerinizi yaptıktan sonra manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Enderun Usûlü Teravih Kılmak

Ramazan’da İstanbul’un camilerinde kılınan teravih namazları bir başkadır. Özellikle İstanbul’un belli camilerde eda edilen Türk musikisinin ruha sükûnet veren çeşitli makamlarıyla, her tervihada ilahilerin eşlik ettiği kadim bir Osmanlı geleneği olan Enderun usulü teravihi mutlaka kılmalısınız. Aşağıdaki linkten bu yıl İstanbul’da Enderun Teravihi kılınan camilerin listesine ulaşabilirsiniz:

https://webdosyasp.diyanet.gov.tr/muftuluk/UserFiles/istanbul/UserFiles/Files/%C4%B0stanbul%20da%20Enderun%20Usul%C3%BC%20Teravih%20Namaz%C4%B1%20K%C4%B1l%C4%B1nacak%20Camiler_77e9275f-89a3-4a51-8705-0d2d85b70b53.pdf

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu