Müslüman Okulları İngiltere’de Başarıdan Başarıya Koşuyor

348

Toplum nezdinde din eksenli eğitim verilen yerlerde ne yazık ki başarının azaldığına yönelik algılarla karşılaştığımız oluyor. Her ne kadar toplumsal algı bu yönde olsa da bunun böyle olmadığını birçok örnekle müşahede ediyoruz. İşte bu konu hakkında İngiltere’den gelen haberimizi sizler için derledik.

Yıllardır İngiltere’deki bağımsız İslami okullar ulaşılamaz başarıları ile diğer okullara örnek oluyor. Özellikle ingilizce ve matematik derslerinde ülke genelinde %55 olan başarı yüzdesi İslami okullarda neredeyse %100’e ulaştı.

İşte en yüksek standartlara ulaşmış İslami okulların başarılı örneklerinden oluşan kısa bir liste:

Jamiatul Ummah Ortaokulu

Jamiatul Ummah Ortaokulu Londra’nın en doğusunda yer alıyor. İngilizce ve matematik derslerinde %100 başarıya ulaşmış bu okul, 2014’te İngiltere’nin en iyi 47. okulu seçilmiş.

Al-Khair Okulu

Bağımsız bir kuruluş olan okul, Ofsted isimli kuruluştan öğrencilerinin kendini keşfetme, yeteneklerini geliştirme ve eğitim alanlarında ödül aldı. 400 ilk ve ortaokul öğrencisine sahip okul, toplumda pozitif bir müslüman imajı çizmeyi ve toplumla daha iyi entegre olmayı hedefliyor.

İlim Işığı Ortaokulu

Bu okul 2015 yılının kasım ayında Ofsted isimli kuruluştan araştırma yapılan tüm alanlarda en yüksek dereceyi almış. Bu okul öğrencilerine etkili liderlik, kaliteli eğitim, kendini keşfetme ve öğrendiği bilgileri değerlendirme becerisi vaad ediyor.

Al-Burhan Gramer Okulu

2015 yılı ağustos ayında bu okul Ofsted tarafından en kaliteli okul seçilmiş. Bu okulun tüm öğrencileri her dönem en az beş dersten 100 alıyor.

Al-Furqan Toplum Koleji

Bu okul, Birmingham’da tüm okullar arasında ikinci seçilmiş. Bu okulun öğrencileri de en az beş dersten tam not alıyor.

Darul Uloom İslami Lisesi

Bu okuldaki öğrencilerin %81’i ise geçen ağustos tüm derslerden tam not almış.

Preston Müslüman Kızlar Lisesi

Şubat 2014’te öğrencilerinin güzel notlar almaya başlamasının hemen ardından en iyi 100 okul arasında yerini almış.

The Tayyibah Kızlar Okulu

Şubat 2013’te Ofsted notunu 2011’e göre %17 artıran okul, 2014 sonuçlarına göre öğrencilerinin tamamı en az 5 dersten tam not almış.

Tauheedul İslam Kız Lisesi    

Şubat 2013’te Blackburn’daki en yüksek eğitim kurumuna layık görülmüştür. Mart ayında okul, Times Education Supplement yıllık ödülleri tarafından ‘Yılın Ortaokulu’ için listeye alındı.

Diğer Güzel Haberler

Yeni Zelanda Devlet Radyosu RNZ ile Yeni Zelanda Devlet Televizyonu TVNZ’de ilk olarak, okunan Cuma ezanı ardından da saldırıda hayatını kaybedenlere saygı amacıyla yapılan 2 dakikalık saygı duruşu canlı olarak yayınlandı. Okumak İçin Tıklayın

Oldham Camisi Greater Manchester’a uğramış ve Kuzey Avrupa’nın büyük bir bölümünü karlar altında tutan şiddetli soğuk hava nedeniyle sığınak ihtiyacı olan herkese kapılarını açtı. Okumak İçin Tıklayın

Dünyanın en büyük spor organizasyonu yaklaşırken; Tokyo, binlerce Müslüman atletin ve seyircinin 2020 yılında Japonya’da düzenlenecek olan Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik Olimpiyatı süresince faydalanabileceği mobil mescitler tesis ediyor. Okumak İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz