Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
İçerikler

10 Soruda Threads Nedir, Nasıl Kullanılır?

Son günlerde sosyal medya gündemine hızla oturan Threads uygulaması, tüm dünyanın ilgisini çekti. Peki duyurulduğu andan itibaren kullanıcı sayısını günden güne artıran Threads nedir, nasıl kullanılır? Sizler için 10 soruda yanıtladık. Bu sorular dışında merak ettikleriniz varsa yorum kısmından bize sorabilirsiniz.

1) Threads Nedir? Threads’ in kurucusu kim?

Mark Zuckerberg

Threads, kişilerin yazılı olarak düşüncelerini sosyal medya ortamında paylaşmasına olanak veren Meta tarafından geliştirilmiş Instagram ile bağlantılı bir platformdur. Kurucusu Meta’nın sahibi Mark Zuckerberg’dir.

2) Threads Nasıl İndirilir?

Threads App Store

Threads’i iki şekilde indirebilirsiniz. İlk olarak instagramda profilinize girdiğinizde sağ üst köşedeki üç çizginin bulunduğu yere tıkladığınızda Threads yazısı yer alıyor olabilir. Oradan direkt uygulamaya ulaşabilirsiniz.

Eğer Threads yazısını göremiyorsanız ise Play Store ya da App Store dan threads i indirebilirsiniz.

3) Threads’e Nasıl Kaydolunur? Nasıl Kullanılır?

Threadse Nasil Kaydolunur

Uygulama sosyal medya platformları arasında en yaygın kullanıma sahip olan Instagram ile entegre bir şekilde çalışıyor. Bu nedenle Threads’e kaydolmak için öncelikle Threads hesabımınızın olması gerekiyor. Instagram hesabınıza bağlı bir şekilde Threads’i kullanabilirsiniz. Kaydolmanız için Threads’i indirdikten sonra size ait bir Instagram hesabı seçerek onunla devam etmeniz yeterli.

4) Threads profilimde değişiklik yaptığımda Instagram profilim etkilenir mi?

Threads Instagram

Uygulama Instagram ile bağlantılı olarak çalışsa da instagramda ayrı bir profiliniz vardır ve orada yaptığınız değişiklikler yalnızca instagram hesabınızı etkiler. Threads hesabınıza herhangi bir etkisi olmaz.

5) Threads’in Özellikleri

Threadsin Ozellikleri
  • Platformda 500 kelime sınırıyla yazılı formatta paylaşımlarınızı oluşturabilirsiniz. Birden fazla metni birbirine bağlayarak uygulamanın ismini de aldığı “threads” yazı metin dizileri oluşturabilirsiniz.
  • Threads paylaşımlarınızı iInstagram hikayesi olarak paylaşabilirsiniz.
  • Paylaşımları beğenebilir, yeniden paylaşabilir (retweet) ; paylaşımlara yorumda bulunabilirsiniz.
  • Paylaşımlarınıza arkadaşlarınızı ya da başka kullanıcıları etiketleyebilirsiniz.

6) Threads’de nasıl arkadaş edinilir?

Instagram Threads

Threadsteki sosyal ağınızı aslında direkt olarak Instagram’daki arkadaşlarınız oluşturuyor, Threads hesabı olan Instagram arkadaşlarınız aynı zamanda bu uygulamada da arkadaşlarınız olarak yer alıyor. Henüz threads kullanmayan arkadaşlarınız ise kullanmaya başladıkları andan itibaren otomatik bir şekilde ağınıza dahil oluyor. Threads kullanmayan arkadaşlarınıza “Arkadaşlarını davet et” seçeneği ile  davet isteği göndererek uygulamayı kullanmalarını ve arkadaş olmanızı sağlayabilirsiniz.

Mevcut arkadaşlarınızın yanı sıra arkadaş olmak istediğiniz kişilere diğer sosyal medya platformlarındaki gibi takip isteği göndererek de arkadaşlarınızı artırabilirsiniz.

7) Threads mi Twitter mı? Threads ve Twitter’ın farkları neler?

threads

Uygulama Twitter’ın neredeyse kopyası diyebiliriz. Çünkü Twitterla benzer mantıkla çalışıyor, her iki uygulamada da insanlar düşüncelerini ifade eden metinler oluşturup paylaşıyorlar. Yani Twitter’da tweet atıyorlar, Threads’te ise thread atıyorlar Aslında tek fark bu. Ancak bunun yanında bazı farklılıkları ile Threads, Twitter’a göre avantajlı bir konumda.

Threads’i Twitter’a göre şu an için cazip kılan en önemli iki özellik: siyasetten uzak oluşu ve kimlik doğrulama sistemine ihtiyaç duymaması.

Her iki özellik de Twitter kullanıcılarının ihtiyaç duyduğu ve sürekli dile getirdiği şeylerdi. Özellikle son dönemde Twitter’da artan siyaset tartışmaları, yanlış bilginin hızla yayılması ve tatmin edici bir kimlik doğrulama sistemi sunamaması eleştirilmekteydi, Twitter kullanıcı kaybediyordu. Threads ise bu eleştirileri duyarak şu an için daha tartışmasız bir platform vadediyor.

 Aynı zamanda Instagram’da zaten hesap kimliği doğrulanan bir kullanıcının Threads’e girdiğinde tekrar aynı işlemi yapmasına da gerek kalmıyor.

Kısacası Threads, Twitter kullanıcılarının istek ve eleştirilerini değerlendirerek getirdiği yenilikler ile şu anda Twitter’dan 1-0 önde görünüyor.

8) Threads’in Dezavantajları Neler?

Threads Olumsuz

Bir önceki soruda Threads’in daha çok olumlu yanlarından konuştuk. Şimdi ise biraz olumsuz yanlarından bahsedelim.

Birkaç gün içerisinde oldukça popüler hale gelen ve kullanıcıların olumlu yorumlarını alan uygulama güvenlik ile alakalı çeşitli endişelere neden olan bir işleyişe sahip. Güvenlik ile ilgili kaygıları azaltmak için uygulamanın tasarımcıları çalışmalarını sürdürüyor.

9) Threads hesabı nasıl kapatılır?

Threads Silme

Threads’te maalesef hesabın tamamen kapatılması söz konusu değil ancak hesabınızı dondurabilirsiniz. Uygulamaya giriş yaptıktan sonra Profil kısmına girip sağ alt köşedeki çizgi simgesinden Hesap kısmına geçiş yapmalısınız. Burada “profili dondur” seçeneği karşınıza çıkacaktır. Buraya tıkladıktan sonra artık hesabınız dondurulmuş olacak.

10) Threads’e neden girilmiyor? Threads’e kimler giremez?

Threads Sorunu

Eğer Threads’e giriş yapamıyorsanız bunun iki sebebi olabilir. İlki uygulamanın Android 7.0 altı cihazları desteklememesi. Eğer eski bir cihazınız varsa muhtemelen threads’i bu yüzden kullanamıyorsunuzdur.

Diğer bir sebep konumunuz olabilir. Eğer Avrupa Birliği ülkelerinden birinden uygulamaya giriş yapıyorsanız, yine uygulamayı kullanamazsınız. Çeşitli güvenlik açıklarının bulunması sebebiyle Avrupa Birliği’nde uygulamanın kullanımı henüz onaylanmadı. Kullanıcılar Avrupa’dan yalnızca VPN kullanarak giriş yapıyor.

Bi Dünya Haber de Artık Threads’te!

bi dunya Threads

Sizin için Threads’ i 10 soruda özetledik. Şimdi ise sıra güzel haberi vermekte. Güzelliği ve iyiliği duyurmak üzere her platformda olduğumuz gibi artık Threads’de de varız! Siz de görsel medyanın yoğunluğundan yorgun düşüp, size güzel gelecek yazıları okuyabileceğiniz bir yer arıyorsanız Bi’ Dünya Haber’in Thread hesabı tam size göre!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu