İspanyaİlham Veren Projeler

İspanya’da Müslüman Dostu Turizm

Yakın zamana kadar İspanya’yı ziyaret eden Müslüman turistlerin Müslüman dostu mekânlar ve İslam odaklı turistik planlar konusunda seçenekleri sınırlıydı ve bunlar neredeyse sadece Endülüs bölgesinde mevcuttu. Ancak bu durum giderek değişiyor ve helal turizm İspanya’da gelişiyor. Ayrıca artık Endülüs ile sınırlı değil.

2023 yılında İspanya’yı ziyaret eden uluslararası turist sayısının 85 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu sayı 2022 yılına göre %16,4 daha fazla. Bu turistlerin çoğu Müslüman. Yakın tarihli bir rapora göre, Türkiye, BAE ve Suudi Arabistan 2022 yılında İspanya’yı en çok ziyaret eden 25 ülke arasında yer alıyor. İspanya Helal Enstitüsü, batı ülkelerinden gelen çok sayıda Müslümanın istatistiklere dahil edilmediğini, bu nedenle Müslüman ziyaretçilerin gerçek yüzdesinin daha da yüksek olduğunu belirtiyor. Müslüman turist sayısındaki artış, helal gıda ürünlerinin ve ibadet alanlarının artmasına vesile oluyor.

Müslüman turist sayısının artması, Müslümanların ihtiyaçlarının daha fazla önemsenmesini sağladı ve bu amaçla yola çıkan Aicha Fernández, Helal Deneyim adlı bir proje başlattı.

“Şirketler, restoranlar ve oteller Müslüman halka hitap etmek istiyor ama ne onların ihtiyaçlarını biliyorlar ne de onlarla nasıl iletişim kuracaklarını biliyorlardı.” diyor.

Bu yüzden işletmeleri Müslüman müşterilerin hassasiyetleri konusunda eğitmeye başladı ve Helal deneyim projesinin ilk yüz yüze seminerini ise Córdoba’da düzenliyor. Helal Deneyim projesi, Müslüman müşterilerin dinlerine uygun hareket edebilmeleri ve İspanya’yı Müslüman dostu bir destinasyon olarak daha cazip bulmaları için şirketlere yardım sağlamayı amaçlıyor.

Endülüs Sadece Endülüs Değildir, Çok Daha Fazlasıdır

Aicha Fernández,

“Şu anda sadece Endülüs Müslüman dostu bir destinasyon olarak görülüyor ama İspanya’nın bir ülke olarak sunabileceği çok şey var. Endülüs’ün sadece o bölgede kalan şey olduğunu ve başka pek bir şey olmadığını düşünüyoruz. Soria, Zaragoza, Madrid, Toledo, Cacéres, Badajoz’u unutuyoruz.”

diyor. Aicha’nın projesi, şirketlerin Müslümanların ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olmaktan daha fazlasını amaçlıyor. İspanya’yı Endülüs’ün ötesinde, insanların İslam tarihi ve mirası hakkında bilgi edinebilecekleri bir ülke olarak tanıtmayı hedefliyor. Proje kapsamında ayrıca Madrid‘e bir saat uzaklıkta bulunan Toledo şehrinin Müslüman mirasını sergilemek için yürüyüş turları düzenleniyor.

Bu arada İspanya’nın başkentindeki meslektaşı Rafael Martínez, kurucusu Emir I. Muhammed tarafından Mayrit olarak adlandırılan Madrid’in Müslüman ve Arap kökenleri hakkında insanları gezdiren bir girişime öncülük ediyor. Rafael Martínez, kendi web sitesi aracılığıyla Madrid’in İslami geçmişi ve mevcut Müslüman dostu hizmet ve mekânlar hakkında bir rehber oluşturdu. Bunu, İspanya’daki Müslüman toplumun tarihini ve katkılarını tanıma ve kutlama çabası olarak görüyor.

İspanya, sadece Endülüs bölgesiyle sınırlı olmayan zengin İslam mirasıyla tanınmaya başlıyor ve bu, Müslüman gezginler için daha fazla keşif fırsatı sunuyor. Ayrıca Müslüman turist sayısının artması Müslümanlar için Dünya’nın her bölgesinde hassasiyetlerine uygun bir şekilde tatil yapabilme imkanı sağlaması demek.

Kaynak
Newarab

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu