HaberlerSuudi Arabistan

Suudi Arabistan’ın Kadın Büyükelçileri

Suudi Arabistan’da her geçen gün kadın hakları ile ilgili atılımlar, kadınların istihdam piyasasına katılımının artması gibi hedefler Suudi Arabistan hükümetinin gündemi haline gelmekte. Bu toplumsal dönüşüm bürokrasiye de yansıyarak kadın büyükelçilerin sayısı da giderek artış göstermekte. Haberimizde bu yılın başında atanan iki kadın büyükelçisi Hayfa el-Cedi ve Nesrin el-Şibel hanımefendilerinden ve bu minvalde Suudi beş kadın diplomattan da bahsedeceğiz.

Nesrin el-Şibel, Suudi Arabistan’nın Finlandiya Büyükelçisi olarak göreve getirildi. El-Cedi ise büyükelçi ve Riyad’ın Avrupa Birliği ve Avrupa Atom Enerjisi Topluluğu (EAEC) Misyonu Başkanı olarak atandı. El-Cedi ve El-Şibel, Yemame Sarayı’nda yeni atanan diğer diplomatlarla birlikte Kral Salman bin Abdulaziz’in huzurunda yemin etti. Bu yeni atamalarla birlikte Suudi kadın diplomatların sayısı beşe yükseldi.

Suudi Beş Kadın Diplomat Kimdir?

Suudi Arabistanin Kadin Buyukelcileri Hayfa el Cedi
Hayfa el-Cedi, Kaynak: twitter.com/HJedea

Suudi Arabistan tarihinde ilk kadın büyükelçisi Prenses Rima, 2019 yılında, eski Washington Büyükelçisi olan babasından on dört yıl sonra aynı göreve atandı. 2014 yılında Forbes Middle East dergisince Orta Doğu’nun en güçlü Arap kadınlarından biri olarak seçilmiş olan Prenses Rima’nın atamasının, Suudi Arabistan’nın 2030 vizyonu çerçevesinde gerçekleştiği dile getirildi.

Avrupa Birliği’ne bu yılın başında atanan Hayfa el-Cedi, New York Syracuse Üniversitesi’nden gazetecilik mezunu. Yine aynı üniversiteden Uluslararası ilişkiler ve Kolombiya Üniversitesi’nden çatışmaların çözümü ve müzakere alanında yüksek lisans derecelerine sahip. Atamadan önce Suudi Araştırma ve Medya Grubu’nun (SRMG) sekiz yönetici ekibindendi ve aynı zamanda SRMG Think’in CEO’su idi. Riyad’a taşınmadan önce Birleşmiş Milletler Terörle Mücadele Merkezi’nde çalışmıştı. Ayrıca Suudi Arabistan’ı Güvenlik Konseyi’nde temsil etti.

Nesrin el Sibel
Nesrin el-Şibel, Kaynak: twitter.com/Nisreen_Alshibl

Hayfa el-Cedi ile birlikte atanan Finlandiya Büyükelçisi Nesrin el-Şibel, Inas el- Şahwan (2021- İsveç), Amal Yahya el-Moallimi (2020- Norveç) büyükelçiliklere atanan Suudi beş kadın diplomat olarak kayıtlara geçti.

2016’ da Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın belirlediği 2030 vizyonu planı gereğince kadın hakları hususunda gerçekleşen bu gelişmeler görmek istediğimiz daha güzel bir dünyayı işaret ediyor.

Kaynak
thenationalnews

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu