İlham Veren Projeler

Karz-ı Hasen Vakfı

Günümüzde ekonomik problemlerden dolayı ev kurmak için yeterli birikimi olmayan ve bu sebeple de evlenmeyi ertelemek durumunda kalan pek çok gencimiz var. TÜİK’in 2020 verilerine göre erkeklerde evlenme yaşının 28’e, kadınlarda da 25’e yükseldiğini görüyoruz. Yine yapılan araştırmalardan, maddi imkansızlıkların boşanmanın başlıca sebeplerinden biri olduğunu da biliyoruz. Ev kurma için gerekli olan miktarı karşılayamayan çiftler, maddi sıkıntılar ve bunun getirdiği diğer meselelerle mücadele etmek zorunda kalıyor. İşte bugün sizlere, evlenmek isteyen gençlerimizin zor zamanlarına kayıtsız kalmayıp onların sorunlarını kendine dert edinmiş, gönüllü bir grup tarafından kurulan Karz-ı Hasen Vakfı’ndan bahsedeceğiz.

Karz-ı Hasen Nedir?

Kelime anlamı güzel borç olan Karz-ı Hasen, ıstılahî olarak; verilen borcun, ihtiyaç sahibi tarafından zamanında, aynı şekil ve şartlarda geri ödenmesini ifade eder. Bu kavram, Kur’an-ı Kerim’de 12 yerde mecazi olarak geçer. Ayette, Allah’a güzel bir şekilde borç veren kimsenin karşılığını kat kat alacağından bahsedilir.

“Verdiğinin kat kat fazlasını kendisine ödemesi için Allah’a güzel bir borç (isteyene faizsiz ödünç) verecek yok mu? Darlık veren de bolluk veren de Allah’tır. Sadece O’na döndürüleceksiniz.” (Bakara Suresi 245. Ayet)

Vakfın Amacı

Islam Iktisadi Uygulama Odulu
Karz-ı Hasen Vakfı 1

Misyonunu, “evlilik çağına gelen gençlerin yuva kurmalarına yardımcı olmak ve karşılaşacakları sosyal problemlerin çözümünde onlara rehberlik etmek” olarak açıklayan Karz-ı Hasen Vakfı; aile kurumunun kurulması, geliştirilmesi ve devam ettirilmesi için gerekli olacak her türlü yardımın sağlanmasını amaçlıyor. Ayrıca bu konularla ilgili olarak; rehberlik, danışmanlık, hakemlik gibi faaliyetleri sürdürmeyi de hedefliyor.

Karz-ı Hasen Vakfı Ne Yapar?

Karz-ı Hasen Vakfı, ekonomik sıkıntılar sebebiyle ev kurmakta zorlanan gelin ve damat adaylarının ihtiyacı olan maddi desteği, karz-ı hasen olarak, hiçbir çıkar gözetmeksizin gençlerimizin istifadelerine sunar. Bu hayrın kendi coğrafyamızdan başlayarak tüm insanlığa yayılması duasıyla hareket eden bu gönüllü topluluk; maddi ve manevi olarak sağladığı destekle zor zamanlarında gençlerimizin elinden tutar. Karz-ı Hasen Vakfı’nın verdiği borçta herhangi bir faiz, döviz endeksi vb. söz konusu değildir. Süreçte kefil gerekli olup senet tanzim edilir ve gelir beyanı gibi birtakım belgeler istenir. Taksitlendirme yapılarak ödeme programı belirlenir. Borçlu, borcunu ödemezse hukuki işlem başlatılır. Ödeyemezse süre verilir veya taksitlendirme yapılandırılır. Eğer borcu alan kimsenin borcunu hiçbir şekilde ödeme durumu yoksa da tutar, vakıftaki zekat fonundan karşılanarak kişinin borcu silinir.

Kimler Yararlanabilir?

Karz i Hasen
Karz-ı Hasen Vakfı 2

Evlenmek isteyen ama mali problemlerden kaynaklı evlenemeyen 18-33 yaş arasındaki gençlerimiz bu  güzel imkandan istifade edebilir. Başvuru yapan gelin ve damat adaylarının borçlandırmadan yararlanabilmeleri için ilk evlilikleri olması gerekiyor. İkisinin de medeni hakları kullanma ehliyetine sahip olup evlenmelerine engel bir maninin bulunmaması ve evlenecek gençlerimizin ya da kefillerinin borcu ödeyebilecek ekonomik durumda olmaları da aranan diğer şartlar arasında.

Başvuru formu için tıklayınız.

Ekonomik yetersizliklerden dolayı evlenemeyen gençlere destek sağlamanın toplumsal ve dini bir sorumluluk olması şuuruyla yola çıkan Karz-ı Hasen Vakfı, değerli katkılarınızla daha çok gence yardımcı olmayı hedefliyor. Bu hayırlı hizmetin devam edebilmesi için siz de bağışlarınızla Karz-ı Hasen Vakfı’na destek olabilirsiniz.

Karz-ı Hasen borçlandırmasına dair merak ettikleriniz için info@karzihasenvakfi.com adresine e-posta gönderebilir. 02163444135 numaralı telefondan Karz-ı Hasen Vakfı ile iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu