HaberlerHindistanKur'an-ı Kerim

Eşine El Yazması Kur’an-ı Kerim Hediye Etti

Günümüzde düğünler, toplumlarda savurgan bir şekilde gösteriş yapmak için yapılır hale geldi. Herkes, düğün gününü “nasıl daha farklı yapabilirim” diye düşünüyor. Kimse bu trendlerden geri planda kalmak istemiyor. Toplum yapımıza kötü etkilerin olmasının yanı sıra, dinimizde yeri olmayan ancak kültür endüstrisini destekleyen bu organizasyonlar henüz evliliğe adım atmamış erkek ve kadınlara da maddi olarak külfet yüklüyor. Bugün sizlere bakış açımızı renklendiren, farklı bir nikah törenini aktarıyor olacağız. Nikah törenlerinde bir damat, geline mehir olarak, kendi el yazması Kur’an-ı Kerim hediye etti.

“Kur’an-ı Kerim yazmak hem meşakkatli bir iş, hem de ihtiyat gerektiriyor. Eşinize bir Kur’an-ı Kerim hediye etme fikri, çok ince bir düşünce barındırıyor.”

Damadın bu güzel nikah hediyesi hakkında birkaç fotoğraf dışında maalesef bilgi bulunmuyor. Bu tarz davranışlar hem sıra dışı hem de dikkat çekmesinin yanı sıra çok sayıda insanı da cezbediyor. Birçok insan bu jestleri izlerken dahi şaşkınlığını gizleyemiyor. Fotoğraflara yansıdığı üzere; gelin de kocasının bu jestini takdir ediyor gibi gözüküyor.

El Yazmasi Kuran i Kerim

Allahu Teâlâ “Kadınlara mehirlerini borcunuzu öder gibi verin. Eğer onun bir kısmını size gönül rızasıyla verirlerse onu da afiyetle yiyin.” [1] ayetinde görüldüğü üzere; mehir ile kadının hakkı gözetilirken, gönül rızası da gözetiliyor. Allah’ın bu evliliği bereketli kılmasını ve kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim ile başlayan yolculuklarını, aynı yol üzerine devam ettirmesi için duacıyız.

Peygamber Efendimizden (sav) Tavsiyeler

Peygamber Efendimizin (sav) sözleri evlilik yolunda bizlere nasıl davranmamız hususunda her daim ışık tutmaya devam ediyor. “Nikahların en hayırlısı en kolayıdır.” diyen Rasulullah, Allah yolunda atılan adımın en külfetsiz şekilde yapılmasını buyurmuştur.

Peygamber Efendimizden sav Tavsiyeler

Yine Efendimiz (sav) evlenmek isteyen bir adama; mehir olarak verebileceğin, “Demirden bir yüzük de mi yok!” demiştir. Adam verebilecek bir şeyi olmadığını söylemiş ve Rasulullah yine sormuş; “Kur’ân’dan ne biliyorsun (hangi sureler ezberinde?)” Adam: “Şu şu sûreleri biliyorum!” diye bildiklerini saymış. “Yani sen bunları ezbere okuyor musun?” diye tekrar sormuş. Adam: “Evet!” deyince, Rasulullah (sav): ‘Haydi git, ben kadını sana temlîk ettim‘ buyurmuştur.” Bir rivayette ise: “Kur’an’dan bildiklerin (i öğretmen) mukabilinde onu sana nikâhladım” demiştir.

İslam tarihinde yaşanılan bu örnekler gibi güzel örnekleri çoğaltmak mümkündür. Günümüzde ritüel olarak, en pahalı şeylere para harcayabiliyorken, neden kalbimizin de dahil olacağı bu tarz örnek davranışları yapmayalım? Allah yolumuzu kolaylaştıracak insanlara denk getirsin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu