Eşine El Yazması Kur’an-ı Kerim Hediye Etti

264

Günümüzde düğünler, toplumlarda savurgan bir şekilde gösteriş yapmak için yapılır hale geldi. Herkes, düğün gününü “nasıl daha farklı yapabilirim” diye düşünüyor. Kimse bu trendlerden geri planda kalmak istemiyor. Toplum yapımıza kötü etkilerin olmasının yanı sıra, dinimizde yeri olmayan ancak kültür endüstrisini destekleyen bu organizasyonlar henüz evliliğe adım atmamış erkek ve kadınlara da maddi olarak külfet yüklüyor. Bugün sizlere bakış açımızı renklendiren, farklı bir nikah törenini aktarıyor olacağız. Nikah törenlerinde bir damat, geline mehir olarak, kendi el yazması Kur’an-ı Kerim hediye etti.

“Kur’an-ı Kerim yazmak hem meşakkatli bir iş, hem de ihtiyat gerektiriyor. Eşinize bir Kur’an-ı Kerim hediye etme fikri, çok ince bir düşünce barındırıyor.”

Damadın bu güzel nikah hediyesi hakkında birkaç fotoğraf dışında maalesef bilgi bulunmuyor. Bu tarz davranışlar hem sıra dışı hem de dikkat çekmesinin yanı sıra çok sayıda insanı da cezbediyor. Birçok insan bu jestleri izlerken dahi şaşkınlığını gizleyemiyor. Fotoğraflara yansıdığı üzere; gelin de kocasının bu jestini takdir ediyor gibi gözüküyor.

Allahu Teâlâ “Kadınlara mehirlerini borcunuzu öder gibi verin. Eğer onun bir kısmını size gönül rızasıyla verirlerse onu da afiyetle yiyin.” [1] ayetinde görüldüğü üzere; mehir ile kadının hakkı gözetilirken, gönül rızası da gözetiliyor. Allah’ın bu evliliği bereketli kılmasını ve kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim ile başlayan yolculuklarını, aynı yol üzerine devam ettirmesi için duacıyız.

Peygamber Efendimiz’den (sav) Tavsiyeler

Peygamber Efendimiz’in (sav) sözleri evlilik yolunda bizlere nasıl davranmamız hususunda her daim ışık tutmaya devam ediyor. “Nikahların en hayırlısı en kolayıdır.” diyen Rasulullah, Allah yolunda atılan adımın en külfetsiz şekilde yapılmasını buyurmuştur.

Yine Efendimiz (sav) evlenmek isteyen bir adama; mehir olarak verebileceğin, “Demirden bir yüzük de mi yok!” demiştir. Adam verebilecek bir şeyi olmadığını söylemiş ve Rasulullah yine sormuş;

“Kur’ân’dan ne biliyorsun (hangi sureler ezberinde?)”

Adam: “Şu şu sûreleri biliyorum!” diye bildiklerini saymış.

“Yani sen bunları ezbere okuyor musun?” diye tekrar sormuş.

Adam: “Evet!” deyince, Rasulullah (sav): ‘Haydi git, ben kadını sana temlîk ettim‘ buyurmuştur.” Bir rivayette ise: “Kur’an’dan bildiklerin(i öğretmen) mukabilinde onu sana nikâhladım” demiştir.

İslam tarihinde yaşanılan bu örnekler gibi güzel örnekleri çoğaltmak mümkündür. Günümüzde ritüel olarak, en pahalı şeylere para harcayabiliyorken, neden kalbimizin de dahil olacağı bu tarz örnek davranışları yapmayalım? Allah yolumuzu kolaylaştıracak insanlara denk getirsin.

Diğer Güzel Haberler

Endonezyalı Maria Marghani Mohammed, 2017 yılının en yaşlı hacıları arasında! Kendisi 104 yaşında olan teyzemiz, Kral Abdulaziz Uluslararası Havaalanı’nda özellikle Kültür Bakanı Abdulhaliq al-Zahrani tarafından memnuniyetle karşılandı. Okumak İçin Tıklayın

İHH İnsani Yardım Vakfı, Human Movie Team ve For Children işbirliği ile 27-31 Ağustos tarihlerinde “Hem Saçlara Hem Kalplere Örgü” projesini gerçekleştirdi. Proje kapsamında 500’den fazla kız kız çocuğunun saç kesimi ve bakımını yaptı. Mülteci kamplarının zorlu şartlarında yaşayan kız çocuklarına tokalar da hediye edildi. Okumak İçin Tıklayın

“Yalnız seyyah” diye kendisini tanımlayan Kanadalı Rosie Gabriella, 2018 yılında Umman boyunca yapacağı yolculuğuna başladı. Dünya’nın çevresini motosikletle gezen Rosie, son zamanlarda nüfusun çoğunu müslümanların oluşturduğu ülkeleri ziyaret ediyor ve zamanının çoğunu burada geçiriyor. Peki müslüman ülkelerine bakış açısı nasıl oldu? Kendi yaşantımıza bir de, bir Kanadalı’nın gözünden bakalım. Okumak İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz