Ramazan Yazıları

5 Maddede Ramazan’da Zaman Planlaması

Zaman kavramı Allah’ın Kur’an’da yemin konusu yapmış olduğu önemli bir kavramdır. Ramazan ayı itibariyle zaman kavramını düşündüğümüzde ise bu ay içerisinde Kadir Gecesi’ni barındırmasından dolayı bir ömürden daha değerli bir aydır. Bir Müslüman için bir ömre bedel, hatta bir ömürden daha kıymetli bir zaman dilimidir. Bi’ Dünya Haber olarak böylesi önemli bir ayda, Ramazan’da zamanımızı nasıl planlamalıyız, diye düşündük ve sizler için 5 madde ile Ramazan’da zaman planlamasının nasıl olması gerektiğini özetledik. 

1. Hedefini Önceden Planla 

Bakara suresi 183-187 ayetlerinde Allah (cc), sayılı günler hakkında bize birçok mesaj vermektedir. Bu sayılı günler özel günlerdir ve bu özel günler çok iyi değerlendirilmelidir. Değerlendirilerek geçirilen bu özel günler, diğer günleri mayalayacaktır. Bu günlerin gerçek ihyası ancak Ramazan’ın nasıl bir değer taşıdığı kavranabilirse anlaşılacaktır. Bunun için bir ajanda yahut bir defter edin ve günlerini önceden planla. Ramazan geçip gittiğinde senden geriye nasıl bir sen kalacak, bunun planını yap.

Ramazan Ajandasi Cikti 1

2. Planlarının Kalitesini Artır 

Planladıklarını listeleyip günler geçip gittiğinde listede yarım kalmış ve yapılmamış maddeler gördükçe kendini kötü mü hissediyorsun? Acaba birçok işi aynı anda yapmaya çalışıyor olabilir misin? Ramazan’da yalnızca yapabildiğin konulara yoğunlaşıp onların kalitesini artırmaya ne dersin? Bunun için yapabildiklerini ve kapasiteni düşünerek gerçekçi hedeflerini listele ve yola koyul. 

Planlama

3. Kur’an İçin Vakit Ayır

Ramazan Kur’an ayıdır. Bu yüzden Kur’an’a günlük olarak ayırmamız gereken vakti artırmamız gerekir. Vakit namazlarından sonraki vakitleri bunun için ayırabilirsin. Kur’an’ı hakkıyla okuyabilmek için mücadele et ve anlamı üzerinde tefekkür et.

Kur'an-ı Kerim
5 Maddede Ramazan'da Zaman Planlaması 1

4. Sosyal Medyada Süre Kısıtlaması

Hedeflerimizden biri de sosyal hayatlarımıza biraz ara vererek Allah ile ilişkimize yoğunlaşmamız olmalıdır. Nitekim Ramazan itikâf ayıdır. Bunun için Ramazan’da bu konuya önem vermeli sosyal medya hesaplarında geçirdiğin sürede kısıtlamaya gitmelisin. 

Sosyal medya kısıtlaması

5. Uykunu Düzenle

Ramazan’da bünyen için yetecek kadar uyumaya çalış. Gündelik çalışmaların için zihninin en taze olduğu sabahın bereketli saatlerini kaçırma. Gece geç saatlere kadar seni boş yere meşgul eden şeylerle vakit geçirmemeye özen göster. Unutmayalım ki tembel, halsiz veya uykusuz bir halde hedeflerimizi yerine getiremeyiz. 

Uyku düzeni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu