Allah Bizimle Beraberdi (İngiltere Milli Kriket Takımı)

349

Kriket sporunu daha önce hiç duydunuz mu? 11’er kişilik vurucu ve atıcı takım olmak üzere iki takım arasında, sopa ve bir top yardımıyla oynanan bir saha oyunu kriket. Haberimizin konusu ise İngiltere Milli Kriket Takımı.

Takım, geçtiğimiz günlerde Dünya Kupası’nı kazandı. Turnuvadan sonra bir konuşma yapan takım kaptanı Eoin Morgan’ın sözleri medyada dikkatleri fazlasıyla üzerine çekti. İngiltereli Kriket Takımı’nın Dünya Kupası’nı kazandığı tarihi gecede takım kaptanı Eoin Morgan tarihi bir konuşma yaptı. Konuşması esnasında bir gazetecinin sorduğu “Sahadayken takımınızın İrlandalı şansına sahip olduğunu düşünüyor musunuz?” sorusunu Morgan şöyle cevapladı:

“Allah bizimle beraberdi. Adil Rashid ile konuştuğumda bana Allah’ın kesinlikle bizimle olduğunu ve şanslı olduğumuzu söyledi.”

Takımından övgüyle bahseden Morgan, takımının sahip olduğu farklı yapıyla ilgili ise şunları ekledi:

“Bizim takımımız aslında bu konuda güzel bir örnek teşkil ediyor. Takımdaki oyuncuların geldikleri yerler çok çeşitli. Farklı ülkelerde ve farklı kültürlerde yetişmiş oyuncularımız var. Bu durumda ortak bir mizaç yakalamamız oldukça güzel.”

İngiltere Milli Kriket Takımı’nda farklı kökenlere sahip oyuncular bulunuyor. Takım kaptanı Eoin Morgan, kendisi İrlandalı. Müslüman olan vurucu oyuncular Adil Rashid ve Moeen Ali İngiltere doğumlu olsalar da kökenleri Pakistan‘a dayanıyor. Final atışını yapan Jofra Archer, Barbados doğumlu. Maçın adamı olarak nitelenen Ben Stokes ise Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde doğmuş.

Yapı olarak farklı ama takım olarak bir olabilmeyi başarmış bu takımın kupa başarısını takım kaptanının “Allah bizimleydi.” diyerek özetlemesi bazı kesimler için şaşkınlık oluştursa da Eoin Morgan ‘kelimenin’ anlamını iyi kavramış. Allah kelimesi sadece Müslümanların inandığı bir ilah anlamına gelmiyor. Bu özel Arapça kelime, birliğin ve itaatin tek sahibi, yerde ve gökte bulunan tüm yaratılmışların zikredip yücelttiği bir mutlak varlık anlamını taşıyor. İngiltere Kriket Takımı’nın sahip olduğu bu birlik ruhu Allah kelimesinin anlamından geliyor olsa gerek.

Diğer Güzel Haberler

Bugün mühendis bir abimiz ile birlikte turistlere İslam’ı anlatmak için Süleymaniye’deydik. Yaptığımız şey camiye gelen turistleri tebessümle karşılamak, müslümanlar ve İslam hakkındaki ön yargılarını kırmak, yanlış bildiklerini düzeltmek ve dinimizi güzel bir şekilde anlatmaktı. Okumak İçin Tıklayın

Her gün televizyonlarda açlık, iltica, fakirlik ve daha nice sorunlarla anılan müslüman kardeşlerimizi duyuyoruz. Ne yazık ki müslümanlar maddi sorunların üstüne bir de manevi ve ruhsal travmalarla savaşmak zorunda kalıyorlar. Okumak İçin Tıklayın

Hayat rehberimiz Kur’an-ı Kerim’i ezberlemek, anlamak ve yaşamak Müslümanların asrı saadetten bu yana en güzel gayelerinden birisiydi. Gerek Peygamberimiz (sav)’in Kur’an-ı Kerim’i ezberleyenlere dair verdiği müjdeler, gerek yüce kitabımızı korumak ve nesillere en doğru şekilde aktarma amacı hafızlığın bu derece yaygın ve sürekli olmasında etkili olmuştur. Okumak İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz