Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
HaberlerİngilterePakistanSpor

Allah Bizimle Beraberdi : İngiltere Milli Kriket Takımı

Kriket sporunu daha önce hiç duydunuz mu? 11’er kişilik vurucu ve atıcı takım olmak üzere iki takım arasında, sopa ve bir top yardımıyla oynanan bir saha oyunu kriket. Haberimizin konusu ise İngiltere Milli Kriket Takımı.

Takım, geçtiğimiz günlerde Dünya Kupası’nı kazandı. Turnuvadan sonra bir konuşma yapan takım kaptanı Eoin Morgan’ın sözleri medyada dikkatleri fazlasıyla üzerine çekti. İngiltereli Kriket Takımı’nın Dünya Kupası’nı kazandığı tarihi gecede takım kaptanı Eoin Morgan tarihi bir konuşma yaptı. Konuşması esnasında bir gazetecinin sorduğu “Sahadayken takımınızın İrlandalı şansına sahip olduğunu düşünüyor musunuz?” sorusunu Morgan şöyle cevapladı:

“Allah bizimle beraberdi. Adil Rashid ile konuştuğumda bana Allah’ın kesinlikle bizimle olduğunu ve şanslı olduğumuzu söyledi.”

Morgan
Allah Bizimle Beraberdi : İngiltere Milli Kriket Takımı 1

Takımından övgüyle bahseden Morgan, takımının sahip olduğu farklı yapıyla ilgili ise şunları ekledi:

“Bizim takımımız aslında bu konuda güzel bir örnek teşkil ediyor. Takımdaki oyuncuların geldikleri yerler çok çeşitli. Farklı ülkelerde ve farklı kültürlerde yetişmiş oyuncularımız var. Bu durumda ortak bir mizaç yakalamamız oldukça güzel.”

İngiltere Milli Kriket Takımı’nda farklı kökenlere sahip oyuncular bulunuyor. Takım kaptanı Eoin Morgan, kendisi İrlandalı. Müslüman olan vurucu oyuncular Adil Rashid ve Moeen Ali İngiltere doğumlu olsalar da kökenleri Pakistan‘a dayanıyor. Final atışını yapan Jofra Archer, Barbados doğumlu. Maçın adamı olarak nitelenen Ben Stokes ise Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde doğmuş.

Yapı olarak farklı ama takım olarak bir olabilmeyi başarmış bu takımın kupa başarısını takım kaptanının “Allah bizimleydi.” diyerek özetlemesi bazı kesimler için şaşkınlık oluştursa da Eoin Morgan ‘kelimenin’ anlamını iyi kavramış. Allah kelimesi sadece Müslümanların inandığı bir ilah anlamına gelmiyor. Bu özel Arapça kelime, birliğin ve itaatin tek sahibi, yerde ve gökte bulunan tüm yaratılmışların zikredip yücelttiği bir mutlak varlık anlamını taşıyor. İngiltere Kriket Takımı’nın sahip olduğu bu birlik ruhu Allah kelimesinin anlamından geliyor olsa gerek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu