Cape Town’dan Müslüman Dostu Turizm Adımı

169

Hepimizin bildiği üzere birçok insan seyahat etmekten ve yeni yerler görmekten büyük zevk alır. Peki ya Müslümanlar? Sizce Müslümanlar seyahatleri sırasında yeterince rahatlar mı? Maalesef her zaman rahat seyahat olanaklarına sahip değiller. Örneğin; seyahat eden Müslümanlar için helal gıda bulabilmek başlıca sorunlardan biri.

Birileri bu problemin farkına varmış olacak ki Müslümanlar için helal turizm hizmeti sunan alternatif yollar üretilmekte. Bir sevindirici haberimiz ise Güney Afrika’dan geliyor. Bu haberimizde sizlere Güney Afrika’da Cape Town’da Müslümanlara helal turizm hizmeti sunan bir işletmeden bahsedeceğiz.

Son yıllarda Güney Afrika en çok seyahat edilen ülkeler arasında üst sıralarda yerini alıyor. Popülaritesinin artmasıyla beraber ise bölgeye akın eden Müslüman sayısı bir hayli fazla. Böylece Güney Afrika Müslüman turistlere helal turizm kapılarını açmaya başladı. Her ne kadar Güney Afrika henüz gelişme yolunda olsa da turizm alanında üst düzey hizmet sunmak için takdire değer bir çaba sarf ediyor.

Müslüman Dostu Bir Turizm

Turizmde Müslüman dostu olma yolundaki ilerlemelere bakıldığında Hilton gibi büyük zincirlerdeki değişiklikler bunun en güzel örneği. Mesela Hilton artık Müslüman dostu odalara sahip. Örneğin her odada Müslümanların rahat ibadet edebilmeleri için seccade ve Kur’an-ı Kerim bulunuyor. Şaşırtıcı ve sevindirici bir gelişme. Sizce de öyle değil mi?

Sadece bu da değil. Dahası helal gıda problemi de son buluyor. Otel odalarındaki içecekler alkol içermiyor ve otelin mutfağında hazırlanan yiyecekler hassasiyetle hazırlanmakta.Yani Müslümansanız ve burada kalıyorsanız gönül rahatlığıyla her tadı deneyebilirsiniz.

Bu hizmetlerinin yanı sıra Cape Town’ın turist çeken doğal güzelliklerine ve yapıtlarına değinelim biraz. Cape Town az sayıda Müslüman nüfusuna sahip bir bölge. Cape Town’da resmiyette Malay Mahallesi olarak bilinen Bo-Kaap bölgesi birçok Müslümana ev sahipliği yapıyor ve görülmeye değer alanlardan biri. Bölge gökkuşağını andıran rengarenk evleriyle meşhur ve ayrıca yediden fazla camiye ev sahipliği yapıyor.

Bu özelliklerinin yanı sıra Cape Town ilgi çekici geleneksel mutfağıyla da ünlü bir bölge. Hatta tarihte bir zamanlar “Dünyanın En İyi Yemek Şehri” diye adlandırılırmış. Şunu vurgulamak da önemlidir ki Müslümanlar eskiden helal gıda problemi sebebiyle Cape Town’ın leziz geleneksel mutfağıyla tanışamazken günümüzde hızla ilerleyen helal turizmle beraber artık Müslümanlar da bu lezzetlerle buluşabiliyor. Sadece bu değil, Müslüman turistlerin yerel kültürü daha yakından tanıyabilecekleri ve her tür imkandan fazlasıyla yararlanabilecekleri Müslüman tur şirketleri bile var.

Eğer sizler de herhangi bir ülkeye seyahat etmeyi aklınızdan geçiriyorsanız Cape Town gibi Müslümanlara helal konaklama hizmeti sunan işletmeleri kesinlikle gözden geçirmelisiniz. Zira günümüzde bu tarz işletmelerin sayısı bir hayli fazla ve zaman geçtikçe de artmaya devam ediyor. Çünkü ülkeler Müslüman turistleri çekmek için her türlü imkanı sağlayarak bu konuda fazlasıyla çaba sarf ediyor.

Peki bir dahaki sefere hangi ülkeye seyahat etmeyi düşünüyorsunuz?

Diğer Güzel Haberler

Almanya‘nın Frankfurt şehrinde tren raylarına düşen evsiz bir kişiyi kurtarmaya çalışırken
tren ile platform arasına sıkışarak hayatını kaybeden 17 yaşındaki Türk genci Mustafa Alptuğ Sözen ismi, kazanın yaşandığı Ostend İstasyonu’na verildi. Frankfurt’da Avrupa Merkez Bankası’nın da olduğu yerde bulunan durağın ismi “Alptuğ Sözen İstasyonu Ostendstrasse” olarak değiştirildi. Okumak İçin Tıklayın

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi, İslami İlimler Fakültesi son sınıf öğrencisi Hatice Acar
hanımefendi gençlik faaliyetlerinin eksikliğini fark edip yola koyuldu. Kendisi ve ekibi,
Düşünen Müslüman Hareketi’ni başlatarak, gençlerin İslam hakkındaki sorularını deliller
getirerek cevaplıyor. Okumak İçin Tıklayın

Rabbimize daha yakın bir kul olmak elbette hepimizin isteğidir. Bu konuyla dertlenen 2 tıp
öğrencisi ‘Tasbeeh’ adlı bir zikirmatik uygulaması geliştirdi. Tamamen Allah rızası için
hazırlanan bu uygulamada hiçbir reklam bulunmuyor. Ayrıca görsel efektlerin bulunduğu bu
zikirmatikte, teşvik edici birçok basamak bulunuyor. Okumak İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz