Finsbury Park Camii’nde Otizm Saati

0
299
Otizm Saati

Camiler geçmişten günümüze Müslüman toplulukların sosyal hayatının merkezinde önemli bir yer tutagelmiştir. Camilerimizin cazibesini gelecekte de koruyabilmek adına çocuklara yönelik birçok projeden haberdarız. Özellikle ülkemizde son yıllarda çocukların camilerimize yönelik ilgisini artırmak ve orada daha çok vakit geçirmeleri için teşvik edici programlar düzenlenmekte. Buna benzer bir organizasyon ise İngiltere‘nin başkenti Londra’dan. Ancak organizasyonu farklı kılan taraf hedeflediği kitlenin otizmli ve öğrenme güçlüğü yaşayan çocuklar olması.

İngiltere’nin Londra şehrindeki Finsbury Park Camii, kapılarını sıradışı ve bir o kadar da samimi bir etkinliğe açtı. Cami, ibadet yerlerinin otistik çocuklar için daha kapsayıcı olmasını teşvik etmek için geçtiğimiz hafta “Otizm Saati” etkinliğine ev sahipliği yaptı. Etkinlikte cami içerisinde kendilerine sağlanmış olan özel bir odada serbestçe eğlenen çocuklar, yetkililer tarafından hazırlanan tanıtıcı objelerle cami ve İslam dinine dair önemli kavramlara dair bilgi sahibi oldu.

Etkinliğin organizatörlüğünü üstlenen Sara Mangara aynı zamanda bir otizmli annesi. Mangara, çocuklarının ve diğer tüm otizmli çocukların sosyalleşebilecekleri alanların eksikliğinden dert yanarken böyle bir organizasyon için harekete geçmiş. Birçok alandan Müslüman aktivistin de desteklediği Mangara ve arkadaşları tüm dünyada farkındalık oluşturmaya katkı sağlamak istiyor. Geçtiğimiz hafta ikincisi düzenlenen organizasyon, sadece çocuklar için değil aynı zamanda otizmli aileler için de bir yardımlaşma ve dayanışma imkânı sunması bakımından ayrı bir değere sahip.

Etkinliğe ev sahipliği yapan cami başkanı Muhammed Kozbar şunları söylüyor:

“Maalesef birçok ibadet yerinde otizmli çocuklar bulunmuyor. Bunun sebebi gelmek isteyip istemediklerinden ziyade, mekanlarımızın yeterli olanaklara sahip olmaması. İslam, bizi otistik çocuklara ve ailelerine karşı nezaket göstermeye teşvik ediyor. Diğer ibadethaneleri de bu konudan haberdar etmeye çalışıyoruz.”

Önceki İçerikMilli Ağaçlandırma Günü Kapsamında Geleceğe Nefes Hareketi
Sonraki İçerikİHH ve Şefkat Dolu Gönüllüleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz