HaberlerÖrnek İnsanlar

Bisikletli Kütüphaneci: Hakan Yücel

Vaktinde örnek şahsiyetlerden Eşekli Kütüphaneci olarak anılan Mustafa Güzelgöz’den bahsetmiştik. Halk kütüphaneye gelmiyorsa kütüphaneyi halka götürmek gerek düşüncesiyle eşeğine yüklediği kitapları çocuklara ve köy halkına ulaştırma hikâyesinden, ilham veren yolculuğunu anlatmıştık. Bu yazımızda da Mustafa Güzelgöz’ün nasıl örnek olduğundan bahsedeceğiz desek yeridir. Çünkü Mustafa Güzelgöz’den esinlenerek kütüphaneciliğin sadece bir odada yapılmayacağını kanıtlayan, bisikletinin arkasına yüklediği kitap kolileriyle yollara düşen Bisikletli Kütüphaneci Hakan Yücel’den bahsedeceğiz sizlere. Gelin namıdiğer Bisikletli Kütüphanecinin hayat hikâyesine kulak verelim, bu iyilik serüveninin nesilden nesle sürmesini dileyelim.

1986 yılında Ankara’da doğan Hakan Yücel aslen Kütahyalıdır. Eğitimini farklı illerde tamamlamıştır. 2009 yılında da İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezun olmuştur. 2012’de kütüphaneci olarak atandığı Bitlis İl Halk Kütüphanesindeki görevine, şimdi Şanlıurfa İl Halk Kütüphanesinde devam etmektedir. İzin günlerinde ise kurumundan bağımsız bireysel bir çalışma yürüterek dağları, yokuşları aşarak köy okullarında Hakan ağabeylerini bekleyen çocuklara kitap hediye etmek ve onlara yeni pencereler aralamak üzere bisikletinin pedallarına yükleniyor.

Beş yıl önce başlamış olduğum bu iyilik yolculuğuna Mustafa Güzelgöz diğer bilinen adıyla Eşekli Kütüphaneciyi örnek alarak başladım diyebilirim. Onun vesilesiyle ben de köylere bisikletimle farkındalık oluşturmak maksadıyla kitap götürüyorum ve çocuklarımızın geleceğine bir ışık yakmak istiyorum. Onlara kitap hediye ettiğimde gözlerindeki ışıltı, mutluluk paha biçilemez oluyor. Öncelikle köyleri seçmemdeki ilk amaç şu ki köyde yaşayan çocukların imkânları şehirde yaşayan çocuklara nazaran daha kısıtlı oluyor. Onların bu imkân zayıflığını bir nebze de olsa güçlendirmek amacı benimkisi.

Ben Şu An Bir Tohum Atıyorum

Iyilik Seruveni
Öğrencilere Kitap Hediyesi 1

Gönüllülerin hediye ettiği kitaplarla mesleki becerilerini birleştiren Hakan Yücel, öğrencilerin yaş gruplarına ve ilgi alanlarına göre sınıflandırdığı kitapları, öğrenci sayısını dikkate alarak okullara ulaştırıyor. Bisikletine taktığı römork ve kitap dolu kolilerle yola çıktığı 2017 yılından bu yana toplamda 66 köye 2483 km yol kat ederek yüzlerce çocuğun gözlerinde ışıltı oldu. Toplam da 10349 kitap hediye etti. Bisikletli Kütüphaneci bisikletiyle çektiği onca zahmetin, yorgunluğun, yokuşun; çocukların yüzünde gördüğü mutlulukla dengelendiğini dile getiriyor ve sözlerine şöyle devam ediyor

Ben Hakan ağabeyleri olarak o minik kalplerde yarım saat kırk beş dakikalık zaman dilimi de olsa yer edindiğimi ve hediye ettiğim kitaplarla onların mutlu olmalarını sağladığımı düşünüyorum. Ben şu an bir tohum atıyorum. İkinci, üçüncü defa gittiğim köylerde şu an atmış olduğum o tohumların filizlendiğini görebiliyorum. Şu an filizlenen o tohum, ilerde inşallah fidan olacak.

Ben Sizin İçin Geldim

Hakan Yucel ve ogrenciler
Hakan Yücel ve öğrenciler 2

Kendisinin en büyük motivasyon kaynağının sınıflara girdiğindeki, kitap hediye ettiğindeki çocukların gözlerindeki ışıltının olduğunu söyleyen Hakan Yücel, mutlu ettiği minik kalplerden şöyle bahsediyor “Çok fazla birbirimizi görmüyoruz. Bir defa gidiyorum, sonrasında bir daha ya gidiyorum ya gitmiyorum ama aramızdaki oluşan bu bağı kelimelere aktaramıyorum. Sanki her gittiğim köyde bir parçamı bırakıyorum, bir gönül bağı kuruluveriyor aramızda. Çocuklar bisiklet görmüşlerdir, bisiklet formalı birisini de görmüşlerdir ama bugüne kadar köye römorklu bisikleti ve formasıyla hususi olarak onlar için gelen birisi olmamıştır eminim. Ben gittiğim zaman bilhassa bunu vurguluyorum. Ben sizin için geldim, diyorum. Bunun onların hayatında çok büyük bir yer edineceğini düşünüyorum.”

İyilik Serüveni

Hakan Yücel, yürüttüğü çalışması sayesinde hem kendi mesleğinin bilinirliğini hem de saygınlığını arttırıyor. Aynı zamanda çocukların dünyasında yeni dünyalar aralamaya devam ediyor. Öyle ki artık çocukların zihninde canlanan yeni bir meslek daha var: kütüphanecilik.

Martin Luther King “Eğer sokakları süpürmeniz istenirse sizden, Michelangelo’nun resim, Beethoven’in beste yaptığı veya Shakespeare’in şiir yazdığı gibi süpürün. Öyle güzel süpürün ki gökteki ve yerdekiler, işini çok iyi yapan dünyanın en iyi çöpçüsü burada yaşıyormuş desin.” demiştir.

Ben bu sözü hep aklıma getiririm ve işte buradaki öz gibi işimizi en iyi şekilde yapmamız gerektiğine inanırım. Bisikletli Kütüphaneci tıpkı Eşekli Kütüphaneci gibi gerçek bir karakter. Bu çalışma ise bir iyilik serüveni. Ben elimden geldiğince, bana kitaplar geldikçe bu iyilik serüvenini devam ettireceğim.

Aslında hepimiz görevlerimizi bu bilinçle yapsak sanıyorum ki daha iyi noktalara gelebilir, etrafımıza güzellikler katabiliriz. Kendisine verilen görevi farklı bir hale getirerek pek çok güzelliğe vesile olan Hakan Yücel’i tanıdık. Namıdiğer Bisikletli Kütüphaneciyi tebrik ediyor, tekerine taş değmesin diyoruz.

Kaynak
Cümle Âlem Dergisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu