Bisikletli Kütüphaneci Hakan Yücel

“Bir adama bir kitap sattığın zaman, ona yalnız yarım kilo kağıt, mürekkep ve tutkal satmış olmazsın, ona tamamıyla yeni bir yaşam satmış olursun. Sevgi, dostluk, mizah ve geceleyin denizde dolaşan gemiler, eğer o kitap gerçekten benim anladığım anlamda bir kitapsa, onun içinde bütün gökler ve yer vardır.” der Cemil Meriç.

Kitaplar ki, engin ufuklara seyahatin ilk durağı, insanın kendini anlama çabasındaki ilk yoldaşı belki de.

Bisikletli Kütüphaneci

Bu haberimizde Hakan Yücel’den bahsedeceğiz sizlere. Nam-ı diğer “Bisikletli Kütüphaneci”. Bisikletinin arkasına taktığı sepetle bu zamana kadar 42 köye gitmiş ve yüzlerce çocuğun kalbinde yer etmiş bir iyilik elçisi.

Bitlis İl Halk Kütüphanesi görevlisi olan Yücel, yıllık ve nöbet izinlerinde köy köy dolaşarak okulların kütüphanelerine gönüllü olarak katkıda bulunuyor. Bu süre içerisinde 1663 kilometre pedallamış ve 7289 kitabı öğrencilerle buluşturmuş. Bu serüvene nasıl başladığı sorulduğunda ise şunları söylüyor:

“Eşekli Kütüphaneci, Mustafa Güzelgöz’ü kendime örnek alarak, onu anmak maksadıyla çalışmalara başladım. Bu olay Türkiye’ ye yayıldıktan sonra kütüphaneme kolilerce kitap gelmeye başladı. Kitap göndermek isteyenlerden ise, birinci el veya yıpranmamış, temiz kitaplar göndermelerini talep ettim. Gelen kitapları da bisikletimle çocuklara ulaştırdım.”

Bölgenin zorlu coğrafi koşullarına aldırış etmeden; yağmur, yokuş demeden bisikletiyle yola koyulan Bisikletli Kütüphaneci,

“Elbette zorluklar yaşadım ama bu zorluklarla beraber mesleğimi daha çok sevmeye başladım. Bunun sonucunda birçok şeyi değiştirebildiğimi gördüm.” diyerek anlatıyor.

“Ben bir tohum atıyorum ve bunun filizlerini görebiliyorum. Bu tohum yeşermeye başladı, ilerleyen zamanda fidan olacak inşallah. Çocukların hepsine faydalı olamıyorsam da, yarım saatliğine bile olsa onları mutlu ediyor bu yaptığım. Hakan abiyi bekleyen çocuklar var, gittiğim her köye bir parçamı bırakıyorum. Çocukların içten gülümsemesi, bana bütün yorgunluğumu unutturuyor.”

Bir bakıma, kitaplar vesilesiyle çocuklara ümîd aşılayan Hakan Yücel,

“Bizler, kütüphaneciler olarak, herhangi bir mimiğimizle bile kişinin kitaplardan nefret etmesini veya onları çok sevmesini sağlayabildiğimiz gibi, şehrin kitap okuma kaderiyle de oynayabiliyoruz. Mesleğimizi sevgiyle ve gülümseyerek yaptığımız takdirde, güzel şeylere vesile olabiliriz.” diyor.

Ve son olarak, kendisinin bizlere bir tavsiyesi var: “Aileler çocuklarını köylere götürsünler. Onların gerçek hayatla, doğayla yüzleşmelerini sağlasınlar. Köydeki çocuklarla iletişim kursunlar. Belki aralarında bir köprü oluşur da duygudaş olurlar.”

Bizce hayatın güzelliği, insanların kalbini fethetmek, birinin gözlerindeki gülümsemenin müsebbibi olmak ve insanlara karşılık beklemeksizin bir şeyler sunmaktan geçiyor. Bu güzel görevi üstlenen Hakan Yücel’i cân-ı gönülden tebrik ediyor ve daha nice Hakan abilerin yetişmesini diliyoruz.

Diğer Güzel Haberler

Massachusetts’teki 18 cami, “Camimiz Bugün de Açık” etkinliği çerçevesinde kapılarını açıyor. Bu organizasyonla İslamofobik medyanın zedelemeye çalıştığı “Müslüman imajını gayrimüslimlere doğru şekilde aksettirmek istiyorlar. Okumak İçin Tıklayın

Konya E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda Kur’an eğitimine sıfırdan başlayan hükümlü, Kur’an-ı Kerim’in tamamını ezberlemeyi başardı. Konya Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, 3 hükümlünün daha hafızlık için çalıştığını söyledi ve icazetlerinin yakın zamanda yapılacağının müjdesini verdi. Okumak İçin Tıklayın

Hikayesi, çaba ve gayretiyle Müslüman olan ve olmayan birçok kişiye ilham oldu. Öyle ki ateist bir yazar bile “Senin hikayeni okuduktan sonra umuyorum ki Tanrı vardır ve seni ödüllendirir.” demekten kendini alamadı. Okumak İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz