Gambiya Halkının Hayatını Değiştiren İnşa: Ebrima Camii

0
162

Son zamanlarda Ebrima Camii imamı, yetişkinler ve çocukların İslami kavrayışlarını genişletmeye ve yenilemeye yardımcı olmak için mescitte İslami dersler vermeye başladı. Bu durum, geçmiş yıllarda imkânsız bir hayaldi çünkü eğitimin öneminin farkında olunmasına rağmen bunu yapacak uygun bir mekân yoktu.

Bu haberimizde köylerine yeni inşa edilen bir cami ile hayatları değişen Müslümanların hikâyesine hep beraber tanıklık edeceğiz. Cami, Müslüman toplumun kalbi gibidir. O, insanların bir araya geldiği, dua ve ibadet edilen, Kuran’ın okunup ezberlendiği, başka insanlarla ve İslam’la olan bağlarımızı güçlendirmek için bize sunulan kutsal bir mekândır. Fakat her Müslüman bu fırsatlardan yararlanabilme şansına sahip değil. Hatta bir çok ülkede bunlar o insanlar için uzak birer hayalden ibaret. The Mosque Project ve değerli bağışçıları dünyada bugüne kadar hiç camisi olmayan kırsal kesimlerdeki insanların hayatına cami kültürünü getiriyor, onların hayatını değiştiriyorlar. Yakın zamanda Gambiya‘nın Foni Bintang-Karanai bölgesinde üç yüz elliden fazla Müslüman için bu amaçla bir cami inşa ettiler.

Penny Appeal yardımlarından bir fotoğraf

Penny Appeal ve Bağışçılarına Teşekkür

Cami açılış töreninde tüm halk kendilerine böyle harika bir cami inşa ettikleri için Penny Appeal ve bağışçılarına şükranlarını iletti. Köy Kalkınma Kurulu Başkanı Ebrima Gibba ek olarak şunları söyledi:

Penny Appeal kuruluşu sayesinde inşa edilen caminin resmi açılışının ardından bunun bizim için bir mucize olduğunu hissediyoruz. Bu hayırsever teşkilat hafızalara kazınacak hatta doğmamış nesillerin hafızalarında bile yer edecektir. Köyümüzün tarihinde ilk defa mescit yapılıyor. Gerçekten de bu atalarımızın onlarca yıldır sahip olamadıkları ayrıcalıklardan biridir. Ayrıca caminin inşaatı toplumdaki birçok kişinin inancını güçlendirmek açısından büyük öneme sahip. Son zamanlarda cami imamı hem gençlere hem yetişkinlere onların dini hayatı açısından fayda sağlayacak dersler vermeye başladı. Bu durum geçmiş yıllarda bizim için bir hayalden ibaretti ama şimdi gerçek oldu. Önceki yıllarda Ramazan ayı çok yağmurlu geçtiği için ve zemin genellikle ıslak olduğu için teravih namazlarını cemaatle kılamıyor, tek başımıza kılmak zorunda kalıyorduk. Elhamdülillah artık böyle bir problemimiz yok. Aynı şekilde önemli olan bir diğer şey ise bu bölgede bir camiye sahip olmak stratejik olarak son derece önemlidir. Çünkü köyümüze komşu 6 köy daha var ve onlar da namaz kılmak için uygun vakitlerde geliyorlar. Bu durumda aslında bu cami sadece bizim için değil komşu köyler için de iyi bir fırsat oluyor.”

​Camiler eskiden olduğu gibi günümüzde de Müslüman bir toplumun kalbi gibidir ve Müslüman toplumlar dirilişlerini kalplerinden gerçekleştireceklerdir. Camiler ibadet, eğitim ve öğretim, yardımlaşma faaliyetlerinin merkezi konumundadır. Bölge halkı köylerine hayırseverler vasıtası ile yapılan bu yeni cami sayesinde hayatlarının nasıl değiştiğine şahit olurken bizler de bu haberimiz ile onların kutlu şahitliğine ortak olduk.

Kaynakthemuslimvibe.com
Önceki İçerikMüslüman Çocuk Serisi: Çocuk ve Cömertlik
Sonraki İçerikTrajikomik Bir Irkçılık Hikâyesi: Afrikalı Doktor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz