Tika İcraatleriyle Gönülleri Fethediyor

0
354
Necaşi cami

Sizlere Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’dan çok güzel bi’ haberimiz var. İnsanları birbirine bağlayan bazı bağlar vardır; aile, menfaat, değer vb. durumlar bizi bir arada tutar. Günümüzde sık sık bağlarımızın zayıfladığından konuşuyor ve belki de bazen bunun kaçınılmaz olduğunu düşünüyoruz. Ama bazı bağlar var ki koparılamaz, bazı değerler var ki hafızalardan silinemez: Yakın zamanda Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da, Afrika’da inşa edilen ilk cami olduğuna inanılan El-Necaşi Camii’nin Türk bir firma tarafından restore edilmesi buna en güzel örneklerden biri olabilir.

Caminin bizim için önemli bir yanı da Hz.Peygamber’in 15 sahabisinin mezar-ı şeriflerinin burada bulunması. Mekke’de İslamî tebliğin ilk yıllarında müşriklerin zulmünden dolayı İslam uğruna hicret eden sabadilerin burada olması yapıyı daha da anlamlı kılıyor. İsmini ise o dönemde ashaba yardım eden ve onları Mekkeli müşriklerin zulmünden alıkoyan Etiyopya Kralı Necaşi Esheme’den almaktadır.

Caminin yenilenmesi ve hatırasının korunması gerektiğine inanan Türk Koordinasyon ve İşbirliği Ajansı (TİKA) bu görevi üstlenmiş ve camiyi aslına uygun olarak bizlere ve orada bulunan halka kazandırmışlar. Cami gerek Müslümanlar gerekse oradaki diğer dinlere mensup halk tarafından kültürel bir değer arz etmekte ve bu yenilenme onların nazarında büyük bir önem ifade ediyor. Bugün hala kilometrelerce ötedeki bir yapıyı kazanmak, onun yok olmasını engellemek gibi bir gayemiz varsa bu köklü bağı neyin sağladığını ve bu bağa neden sıkı sıkıya tutunmak zorunda olduğumuzu tekrar tekrar düşünmemiz gerekir. İslam dini tek başına yaşanan değil sosyal bir dindir. Peygamberimiz zamanında da böyleydi bugün de keza böyle. Umulur ki bunu sağlayanlardan olalım.

Önceki İçerikBosna’da Helal Tüketim Fuarı Açıldı
Sonraki İçerikPakistan’ın Robin Hood Ordusu Güzel İşlere İmza Atıyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz