AlmanyaHaberler

Mercek Altında: Almanya

Almanya, günümüzde Avrupa’nın en büyük ekonomisine sahip ülkelerinden biriyken, dünya genelinde de dördüncü büyük ekonomi olma özelliği taşıyor. Bu haberimizde Almanya‘yı çeşitli özellikleriyle mercek altına alıyoruz.

Nüfusu

2017 yılında yapılan araştırmalar gösteriyor ki Müslümanlar beş milyona ulaşan nüfuslarıyla Almanya’nın en büyük dini azınlık grubunu oluşturuyor ve ülkenin %6.1’ini temsil ediyor. Beş milyon Müslümanın ise %63.2’lik kesimini Türkler ve Kürtler oluşturuyor.

Müslümanların büyük çoğunluğu Berlin’de ve eski Batı Almanya’da yaşıyor. Buna rağmen Almanya’nın kırsal kesimlerinde yaşayan Müslümanların sayısı da azımsanmayacak derecede.

Almanya’da Yaşayan Müslüman Nüfusun Geçmişi

18. yüzyılda Osmanlı ve Almanya arasındaki ekonomik, askeri ve politik ilişkilerin sonucu olarak Müslümanlar ilk kez Almanya’ya taşınmıştır.

1745 yılında II. Frederick, Prusya ordusunda Boşnaklardan, Tatarlardan ve Arnavutlardan oluşan “Müslüman Biniciler” birimi kurmuştur.

Almanya’da Yaşayan Müslüman halk

Almanya’da ilk Müslüman mezarlığı 1798’te Berlin’de kurulurken, inşa edilen ilk cami 1915 yılında kurulan ve 1925 yılında yıkılan Wünsdorf Camisi‘dir.

Birinci Dünya Savaşı sırasında ülkedeki Müslüman nüfusu yaklaşık 3.000 civarındayken, 1961 yılında Batı Alman Hükümeti’nin yabancı işçileri davetiyle bu sayı 4.3 milyona yükselmiştir.

2010 yılında Alman Eğitim ve Araştırma Bakanlığınca Müslüman ilahiyatçılar yetiştirmek amacıyla, devlet üniversitelerinde akademik bir disiplin olarak “İslami Teolojik Çalışmalar” kuruldu. O zamandan beri bu alanda eğitim ve araştırmalar yürütülmektedir.

Organizasyonlar ve Müslüman Gruplar

Dünya İslam Kongresi: 1932 yılında kurulan ilk Müslüman Alman eğitim kurumudur.

İslami Arşiv Enstitüsü:  İkinci Dünya Savaşı sırasında, 1942 yılında, Berlin’de kurulmuştur.

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği: Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığının Köln’deki şubesidir. 2016’dan bu yana 3.000 camiye destek sağlamaktadır.

Almanya’daki Müslümanların Merkez Konseyi: Almanya’da bulunan İslami bir federasyon olup Alman, Arap ve Türkler 15.000-20.000 üyeleriyle konseyin yarısını oluşturmaktadır.

Almanya Merkez Konseyi
Almanya Merkez Konseyi

Camiler ve İslam Merkezleri

Almanya’da bulunan 3000 kadar İslami kurumun sadece yüz civarı cami statüsündeyken, geri kalanları oda şeklinde olan ya da aynı zamanda başka işlevlerle de kullanılan “arka camiler” olarak adlandırılıyor.

Schwetzıngen Camii

1779 yılında Schwetzingen Sarayı’nın bahçesine inşa edilmiş olan cami, Almanya’da cami tarzında inşa edilen en eski bina olma özelliğini taşısa da hiçbir zaman dua için tasarlanmamıştır. Çeşitli zamanlarda dini amaçlara hizmet ettiği de olmuştur.

Yavuz Sultan Selim Camii

2008 yılına kadar Almanya’nın en büyük camisi olma unvanına sahip olmuştur. 1995’te Mannheim’de açılmasından bu yana Müslümanlar çevresine dükkanlar ve gençlik merkezleri açmıştır. Her hafta sonu 3000 Müslüman camiyi ziyarete gelmektedir.

Köln Merkez Camii

Avrupa’nın en büyük camilerinden kabul edilir. DITIB tarafından Almanya’daki Müslümanlar için yaptırılmıştır.

Köln merkez camii
Köln merkez camii

Yardım Kuruluşları

Almanya İslami Yardım Kuruluşu (Islamic Relief Deutschland)

1996’da Köln merkezli kurulmuş olup afet yardımı, eğitim, su arıtımı, geçim şartlarını iyileştirme, sağlık ve beslenme, yetim ve öksüzlerle ilgilenme üzerine konularda faaliyet gösteren kuruluş, finansal yardımlar ve kurumsal ortaklıklarla dünya genelindeki çeşitli yardım ve gelişim programlarına destek veriyor. Dünyanın farklı coğrafyalardaki yardıma muhtaç Müslüman kardeşlerimize maddi ve manevi desteklerde bulunarak onların da bayramlarda yüzlerinin gülmesini sağlıyor.

Yunus Kâr Amacı Gütmeyen Girişim Fonu (Yunus Social Business)

2011’de Prof. Dr. Muhammed Yunus öncülüğünde kurulan fon, sosyal işletmeleri bağışlarla yatırıma dönüştürerek dünya genelinde iş imkanlarının az olduğu gelişmemiş, az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki bir milyon insana iş sağlıyor. 2015 itibariyle 500’den fazla girişimciyi destekleyerek sermayesi bulunmayan insanlara hayallerindeki işi gerçekleştirmeleri için imkan sunan fon, Tunus, Haiti, Balkanlar ve Uganda’da 850 binden fazla kişinin hayatına dokundu ve nicesinin hayatına dokunmaya devam ediyor.

Kaynak
Muslim Charities Germany

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu