Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
HaberlerCamiİngiltere

Hırdavat Dükkanından İbadethaneye

Her gün 5 defa ezan seslerinin yankılandığı bir ülkede doğmuş olmak kuşkusuz büyük bir nimet. Peki siz hiç yaşadığınız ilçede küçük de olsa bir cami açıldığını duyunca heyecanlandığınızı hatırlıyor musunuz ? Kim bilir belki geçen hafta yeni bir tane açıldı ve duymadınız bile. Lakin birileri için camiler namaz kılmaktan çok daha öte bir anlam taşıyor. Bir araya gelmek, Müslüman kimliğini muhafaza edebilmek, kardeşliği tatmak ve birbirine kol kanat germek. Hal böyle olunca her bir cami büyük bir umut.

Birleşik Krallık yaklaşık 67 milyon nüfusu ile Avrupa’nın ikinci en kalabalık ülkesi. Aynı zamanda ülke, Fransa ve Almanya’dan sonra en fazla müslüman nüfusa sahip üçüncü Avrupa ülkesi özelliğini de taşımakta. Müslümanlar toplam nüfusun %5’lik kısmını oluşturuyorlar ki bu oran da İslamın ülkedeki en fazla inanana sahip ikinci din olduğuna işaret ediyor.

Newark Islamic Center
Newark Islamic Center

Newark, Londranın 225 km (140 mil) kuzeybatısında bulunan yaklaşık 40 bin nüfusa sahip bir kasaba. Bölgede yaşayan müslümanlar, hristiyanlardan sonra ki en büyük dini grubu oluşturuyor. Londraya yaklaşık 3 saatlik mesafede bulunan bu kasabanın müslümanlarının gündeminde çok heyecanlı bir konu var. 2015 yılında “Newark Islamic Center” adıyla organize olan müslümanlar, kasabanın ilk camisini açmayı planlıyor. Bu iş için de Newark Şehir Konseyi tarafından daha önceleri hırdavat dükkanı olarak hizmet veren binanın camiye çevrilmesi kararlaştırıldı.

Cami sadece ibadet için değil, farklı alanlarda da hizmet verecek. Binanın zemin katı, topluluk etkinliklerinin düzenleneceği bir yer, kulüpler ve gruplar için bir buluşma mekanı olarak kullanılacak. Ayrıca camide okul sonrası eğitim faaliyetleri ve evsizlere yardım gibi faaliyetlere de yer verilicek.Caminin planlaması ve inşaası ise önümüzdeki günlerde başlayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu