HaberlerEğitimİngiltere

İngiltere’nin En Genç Müslüman Eğitimcisi:Yasha Asley

Birçoğumuzun ön yargıyla ya da zorlanarak çalıştığı derslerden biri matematik. Bazılarımızın ise buna doğuştan yetenekli olduğu şüphesiz. Bu haberimizde gelin sizlerle Leicester Üniversitesi’nin en genç eğitimcilerinden biri olan Yasha Asley ismindeki bu dâhiyi yakından tanıyalım.

Matematiğe olan yatkınlığı anaokulundayken fark edilen İran asıllı İngiliz Müslüman Yasha Asley, daha 4 yaşındayken 12 yaşındaki bir öğrencinin matematik kabiliyetine sahipti. Sadece 8 yaşındayken İngiltere’de öğrencilerin lise son sınıfta girdiği A-Level sınavlarının matematik ve istatistik branşlarından 100 ve 99 alarak, matematikte “A” notunu alan en genç kişi olarak adını tarihe yazdırdı.

İnsan hesap makinesi olarak da bilinen Yasha Asley , 12 yaşında ilkokulu bitirmeden önce 3 yıl boyunca haftada iki gün Leicester Üniversitesi’nde profesör Alexander Gorban’dan matematik eğitimi aldı ve Leicester Üniversitesi’nde 3 yıl matematik öğrenimine başladı. Henüz 13 yaşında bir üniversite öğrenciyken ise Leicester Üniversitesi tarafından işe alındı ve dersler vererek 15 yaşında mezun oldu.

“Matematiği seviyorum çünkü her şeyin net olduğu bir bilim dalı, söylediğim her şeyi kanıtlayabiliyorum.” diyen Yasha, şu an aynı üniversitede doktora eğitimine devam ediyor.

Derslerden sonra problem çözme konusunda desteğe ihtiyaç duyan üniversite öğrencilerine yönelik haftalık eğitimler düzenleyen dâhi, kendisini tatmin edenin bir iş sahibi olup para kazanmaktan ziyade, öğrencilerinin bilgilerini genişlemesine katkıda bulunmuş olmak olduğunu söylüyor.

Bu süreçte ona en çok yardımcı olan kişi Yasha’nın babası Moussa. Oğluyla gurur duyduğunu ve oğlunun kendinden büyük öğrencilere ders verdiğini görmekten memnuniyet duyduğunu belirtiyor.

Kaynak
aboutislamle.ac

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu