Almanya’da ‘Açık Cami Günleri’

3 Ekim 2019 tarihinde Almanya’nın camileri “Menschen machen Heimat” konusu ile kapılarını ziyaretçilere açıyor. Camilerimizin kapıları her zaman açık olduğu gibi bu günde ise özel bir uygulama ile gayrimüslimleri misafir olarak ağırlamakta ve cami ile İslam dinini tanıtmakta. Peki ama neden 3 Ekim ve bu günün asıl amacı ne?

Günümüz istatistiklerine göre Almanya’da yaklaşık 4 milyondan fazla Müslüman yaşıyor ve bunların çoğu 1960’lı yıllarda Almanya’ya çalışmak için gelen işçiler ve aileleri. Öyle ki Müslüman işçiler Almanya’da bir düzen kurmaya başlayınca ibadetleri için camilere ihtiyaç duyarak kendi aralarında para biriktirmiş ve ilk mescidleri böylece açmışlardı. Zaman içerisinde Müslümanların sayısı çoğaldıkça camilerin sayısı da artmaya başladı.

Kapılar Ardına Kadar Açık

1997 yılında ise ZMD (Zentralrat der Muslime in DeutschlandAlmanya’da Yaşayan Müslümanlar merkez kurulu) tarafından ilk defa camiler için “Açık kapı günleri” düzenlendi. Bu günlerde dışardan gelen insanlar misafir olarak ağırlanıyor, cami tanıtılıyor ve kendilerine ikramda bulunuluyor. Ayrıca İslam dini hakkında Almanca küçük bir sohbet ve tanıtım oluyor. Böylece Almanya’da yaşayan halk, farklı dinlere mensup olmasına rağmen kaynaşabiliyor, mevcut olan ön yargılar ortadan kalkıyor ve halkın konuşarak birbirini daha iyi anlaması mümkün oluyor.

İlk camiler için “açık kapı” günlerine 600 cami katılmaktaydı bugün ise yaklaşık 1000 cami bu günlerde kapılarını açıyor. 2007 yılından beri her sene farklı bir konu ele alınıyor ve bu günlerde anlatılıyor. Örneğin 2007 yılında “Brücken für eine gemeinsame Zukunft(Beraber bir gelecek için köprüler) konusu, 2010 yılında konu olarak Kur’an-ı Kerim tanıtılırken 2011 yılında Peygamber Efendimiz (s.a.v) tanıtılıyor.

3 Ekim günü Almanya tarihinde “Almanya’nın Birleşme GünüTag der Deutschen Einheit” olarak geçtiği için, etkinliğin bu güne denk getirilmesi ayrı bir önem taşıyor. Bu gün aynı zamanda resmi tatil olduğu için insanların, camilerin “açık kapı” günlerine gitmesi için vakit olarak bir engel oluşmuyor.

Bu camiler için olan “açık kapı” günlerine sadece Almanya’da değil aynı zamanda İsviçre, ABD, Fransa ve İngiltere‘de de Almanya kadar düzenli bir şekilde her yıl olmasa da karşılaşmaktayız.

Diğer Güzel Haberler

Hikayesi, çaba ve gayretiyle Müslüman olan ve olmayan birçok kişiye ilham oldu. Öyle ki ateist bir yazar bile “Senin hikayeni okuduktan sonra umuyorum ki Tanrı vardır ve seni ödüllendirir.” demekten kendini alamadı. Okumak İçin Tıklayın

Hollanda’da bir grup gönüllü, Çin’in, Sincan Uygur özerk bölgesindeki insan hakları ihlallerini dünyaya duyurmak ve 10 aydır Amsterdam’da tek başına gösteri yapan Uygur Türkü Abdurehim Gheni’ye destek olmak için artık Hollanda ile özdeşleşmiş bir yol seçtiler ve 80 kilometrelik bir bisiklet turu düzenlediler. Okumak İçin Tıklayın

Çoğumuz 11 Eylül saldırılarını biliyoruz. Bu saldırı İslam’ın yükselişinde bir duraklama ve gerileme getirir diye düşünülse de aslında hiç de öyle olmadı. Hatta kimi uzmanlara göre İslam’ın yükselişinin 2 veya 3 katına çıktı. Sizler için ‘11 Eylüle rağmen İslam nasıl yükseliyor?’ haber serisini hazırladık. Okumak İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz