Amerika Birleşik DevletleriHaberler

Dallas’ta Müslümanların Organize Ettiği İlk Robotik Turnuvası

Günümüzde önceki devirlere kıyasla birçok imkanın bulunduğu yadsınmaz bir gerçek. Bu olanakları değerlendirip donanımlı bireyler olmaksa bizlerin elinde. The Marvels of MAS adlı Müslüman robotik ekibi ellerindeki olanakları değerlendiren gençlerden sadece birkaçı. Dallas’ta robotik turnuvasına ev sahipliği yapan ilk Müslüman organizasyon olan the Marvels of MAS, halk tarafından büyük takdir topladı.

Ortaokul ve lise öğrencilerinden oluşan Amerikan Müslüman Derneği’nin (MAS)  Dallas şubesine bağlı takım, bir başka Müslüman takım EPIC ile beraber Kuzey Teksas’da, 7-12. sınıf arası öğrencilerin kendi robotlarını tasarlayıp kodlayarak yarıştığı FTC (FIRST Tech Challenge) turnuvasını MAS İslam Merkezi’nde düzenledi. Takım, Müslüman topluluğun ilk kez düzenlediği ve her inançtan öğrencileri ağırladığı turnuvanın çeşitliliği teşvik edeceğine, ön yargıları kıracağına ve Müslümanlarla gayrimüslimler arasında bağlar oluşturacağına inanıyor.

Sandia Ulusal Laboratuvarı araştırmacılarından Dr. Mohamed Ebeida öncülüğünde 2016 yılında New Mexico’da hayat bulan Marvels projesi; cesaret, denge, sağduyu ve adalet ilkelerinin rehberliğinde genç nesle STEM sevgisini aşılamanın yanı sıra, onlara İslam’ın hayatın farklı yönlerini keşfetmeye teşvik eden bir din olduğunu anlamalarını hedefliyor.

“Çocuklarımız  bunun gibi turnuvalarda Müslüman bir takım olarak yarışıp başarılı olduklarında, Müslüman kimliklerini daha rahat kullanıyorlar. Onlara Müslümanların Amerikan toplumuna yaptıkları büyük katkıları ve birçok durumda medya tarafından yayılan yanlış algıya rağmen kimlikleriyle nasıl gurur duymaları gerektiğini göstermeye çalışıyoruz. Bu konuda büyük ilerleme kaydettiğimizi düşünüyorum.”

Takım üyelerinden Eisha Alam, Marvels programına katılırken bunun okuldaki sıradan atölye dersleri gibi olacağını düşünüp hoş bir sürprizle karşılaşanlardan. “Bu program bize yapay zeka ile programlama, 3D modelleme ile özel parçalar geliştirme, pazarlama gibi konularda yenilikçi bir bakış açısı kazandırdı. Bu takımın bir parçası olmanın en iyi yanı Müslüman genç kardeşlerim arasındaki birlik duygusu. Bu ekibin aile benzeri ortamı her birimizi, İslam ümmetini birleştirme ve güçlendirmede yer alma konusunda motive ediyor.”

Ekibin bir diğer üyesi olan Rumana Saiyed ise yarışmanın İslam merkezinde gerçekleştirilmesi sayesinde her inançtan insanın misafirperverlik, namaz molaları ve benzeri şeylerle bir Müslüman’ın hayatından bir gün yaşama fırsatı bulduğunu düşünüyor.

Ebeida’nın benzetmesiyle küçük bir start-up haline gelen the Marvels of MAS, başta Google ve Texas Üniversitesi olmak üzere birçok sponsora sahip. Ekibin uzun dönemli planı ise ülke genelindeki İslam merkezlerinde benzer takımlar kurup büyütmek.

Kaynak
americanmuslimtoday

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu