HaberlerAmerika Birleşik DevletleriHidayet Öyküleri

Koronavirüs İle Değişen Hayatlar: Bir Ailenin Hidayeti

Covid-19… Kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına almış bu virüsün adını duyduğumuzda çoğunlukla hayat düzenimizin bozuluşunu, sevdiklerimizden uzak kalışımızı ve etrafımızdan aldığımız ölüm haberlerini anımsar, hüzünleniriz. Peki geriye döndüğümüzde Covid-19’u sadece getirdiği ayrılıklar ve acılarla mı hatırlayacağız? Koronavirüs sadece hüzün getirdi diyorsanız yanılıyorsunuz. Bu süreçte elbette ki yüzümüzde tebessüm bırakacak, yürekleri kıpırdatacak gelişmeler de oldu. Ölümü de beraberinde getiren bu virüs bazılarına da yeni bir hayat kapısını araladı. Bu haberimizle yeni bir hayata başlangıç niteliğinde olan, Amerika’dan gelen güzel bir gelişmeyi sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Aile Şehadet Getiriyor

Bildiğiniz üzere pandemi sürecinde hepimiz daha önce vakit geçirmediğimiz kadar ailelerimizle vakit geçirme imkanı bulduk. Dolayısıyla ev içi gözlemlerimiz de arttı. Artan gözlemlerle beraber aile üyelerinin birbirini daha yakından tanıma süreci de başlamış oldu. Ne oldu dersiniz? Amerika’da yaşayan, henüz 1 yıl önce İslamla tanışmış olan annelerinin yaşantısını gözlemleme imkanı bulan üç çocuk da bu pandemi sürecinde şehadet getirip İslam ile şereflendiler.

Bu Kutlu Sevince Minik Bir Tören De Eşlik Etti

Amerika’nın Teksas eyaletinde bulunan East Plano İslamic Center (EPIC), pandemi sürecinde kapalı olsa da güzel bir törene ev sahipliği yapmaktan geri durmadı. Kapalı olan İslam Merkezi’nin girişinde, İslam’a giren minikler küçük bir kutlamayla sevindirildi. Bizler de bu vesileyle yeni kardeşlerimizi tanımış olduk. Dilerseniz gelişmeleri birinci ağızdan, Şeyh Yasir Qadhi’den dinleyelim:

“Bu pandemi sürecinde insanlar İslam’ı kabul ediyorlar. Rüyasında tesettüre girdiğini gören ve gördüğü bu rüya sebebiyle İslam hakkında araştırmalar yapan kardeşimiz Angela, geçen yıl İslam’a girmişti. O, çocuklarını İslam’a girmeleri için zorlamadı ve sadece İslam’ı yaşamaya başladı. Çocukları ise sorular sormaya, sorgulamaya başladılar ve elhamdulillah bu pandemi sürecinde onlar da İslam’ı kabul ettiler.”

Devamında Şeyh Yasir Qadhi, kelime-i şehadet getiren taze müslüman miniklerimize her doğanın fıtrat üzere doğduğundan bahsetti, şu anda dünya çapında 1 milyondan daha fazla kardeşlerinin bulunduğu müjdesini verdi ve şöyle ekledi:

“Bütün Müslüman dünyası bir ailedir, biz hep beraberiz elhamdulillah! Bu mescid de sizin mescidiniz, buraya gelebilirsiniz. Şu an Covid-19 sebebiyle kapalı ama açılır açılmaz buraya gelip yeni arkadaşlar edinebilir, burada eğlenebilirsiniz ve her neye ihtiyacınız varsa yanımıza gelebilirsiniz. Bugün çok mutluyum, size hediyelerimiz de var!”

Bu Kutlu Sevince Minik Bir Toren De Eslik Etti

Hediye takdimine geçerken yavrularının İslam’la şereflenmesinden büyük bir heyecan duyan anne de 1 yaşındaki oğlunun dahi “Allahu Ekber” diyerek ellerini kaldırdığından, o sevimli hareketlerine şahit olduğundan büyük bir sevinçle bahsetti. Daha sonra medresenin yöneticisi Üstad Baajour, çocuklara hediyelerini birer birer takdim etti ve her zaman buraya gelebileceklerini tekrardan dile getirdi. Dualarla hem anneyi hem de miniklerimizi tebrik etti.

Birlik ve beraberlik vurgusuyla sonlanan bu kutlu tören de Efendimiz’in (s.a.v.) mübarek ağzından dökülen şu hadis-i şerifi bizlere hatırlattı; “Müminin mümine bağlılığı, parçaları birbirini bütünleyen bir bina gibidir.” Hadisi rivayet eden Ebu Musa El-Eş’ari (r.a), bunu tarif için Allah Resulü’nün (s.a.v.) parmaklarını birbirine geçirdiğini zikretmektedir. (Buhari; Müslim; Tirmizi; Nesai)

Gördüğümüz gibi her ne kadar Covid-19’u acılarla hatırlasak da Âlem-i İslam olarak yeni kardeşler kazanmış olmanın sevincini de yüreklerimizde taşımalıyız ve henüz haberini almadığımız bu ve benzeri gelişmelerin olabileceğini düşünüp umut beslemeliyiz. Artık tüm Müslüman dünyası olarak bir aile daha kazanmış olduk. Elhamdulillah! Bu müjdeyi duymamıza vesile olan, Amerika’nın Teksas eyaletinde çalışmalarını sürdüren East Plano İslam Merkezi’ne şükranlarımızı sunuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu