HaberlerBaşarı HikayeleriBilim-TeknolojiBirleşik Arap Emirlikleri

Ödüllü Acil Destek Robotu

BAE’nin Genç Bilim İnsanı Ödülü’nün ilk kazananı tasarladığı acil destek robotu ile hayat kurtarmayı planlıyor. Sultan Binbader diğer kazananlar huzurunda Abu Dabi’deki Crown Plaza’da bu tasarımını sundu.

Binbader acil destek robotunu yangın söndürmede ve ilk yardım malzemelerini ulaştırmada kullanılmak için tasarladı ve bu robot ona emirlik bünyesinde verilen Genç Bilim İnsanları Ödülü’nü kazandırdı. 17 yaşındaki Sultan, Umm al Quwain şehrinde yaşıyor ve buluşunun hikâyesini şöyle anlatıyor:

Hayat kurtaracak ve farklılık yaratacak bir fikir düşünüyordum ve toplu alanlardaki ziyaretçilere 12 farklı hizmet sunan bir acil yardım robotu yaparak kayıtlara geçtim.

Bu robot birçok görevi aynı anda yapabilme özelliğine sahip, yangınlarla mücadele edebiliyor ve ilk yardım malzemesi taşıyor. Ayrıca aynı anda hem kendini temizleyip hem araba lastiği şişirip hem de cep telefonu şarj edebiliyor. Sultan geçen yaz ise yenilik elçisi olarak ABD’de ülkesini temsil etmişti. Döndüğünde birçok yeni fikirleri vardı ve önceki fikirlerini nasıl geliştirebileceğini fark etmişti.

Robot

Bilime ve Mühendisliğe Destek

Bu ödülün de kendisini daha çok cesaretlendirip, projelerini ileriye taşımaya ve yeni projeleri üretmeye teşvik ettiğini söylüyor. Ayrıca gelecek projelerini dünyaya tanıtmak için bir firmanın sponsor olmasını temenni ediyor. Eğitim Bakanı Hussain Al Hammadi okullarda bilime ve mühendisliğe olan bu desteğin yeni tasarımcıların da önünü açacağını ve öne çıkabilecekleri görüşünde.

Emirlikteki okullarda yaptığımız yeniliklerin meyvelerini almaya başladık. Sunumlarda takım olarak çalışıp, süreci birlikte götürmelerine rağmen öğrencilerin kapasitelerinin ve yeteneklerinin geliştiğini rahat bir şekilde gözlemleyebiliyoruz.

Diğer kategorilerdeki kazananlar ise Uygulamalı Teknoloji Lisesi’nden Hamdan İbrahim ve Khalifa Al Sheebani. Bu iki arkadaş havadaki kirlilik oranını düşürebilecekleri bir sistem geliştirdiler.

Bu senenin temaları ise medya, Zayed yılı, yapay zekâ, siber güvenlik ve gıda güvenliğiydi. Bakanlık ayrıca İsviçre’nin Zürih kentindeki İsviçre Bilim Merkezi ile bir anlaşma imzaları ve bu anlaşmaya göre BAE’de bir bilim merkezi kurulacak ve personel bilişim ve deneylerinden hükumet faydalanabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu