HaberlerBaşarı HikayeleriİngiltereSpor

Ramazan’da Koşarak Bağış Topladı: Haroon Mota

Hayatımız boyunca elinden geldiği nispette insanların yardımına koşan, güzellikler yapmaya çalışan nice insan tanımışızdır. Bugünkü haberimizde ise o insanlardan biri olan İngiltere’nin Coventry şehrinden bir koşucunun, ihtiyacı olan insanlar için olan koşuşundan bahsedeceğiz.

İngiltere’nin Coventry şehrinden 34 yaşındaki Haroon Mota, 2.6 Challenge etkinliğinden ilham alarak Ramazan ayı boyunca oruç tutarken 260 km koşmaya ve Penny Appeal için yardım toplamaya karar verdi.

Haroon, salgın hastalıktan ötürü kısıtlamalar yapılmadan ve etkinlikler iptal edilmeden önce Londra, New York, Berlin, Chicago’da gerçekleşmesi planlanan dört büyük koşuda 2.6 Challenge’ın bir parçası olarak koşmayı planlamıştı. İngiltere’deki 2.6 Challenge, 2019’da binlerce hayır kurumu için 66.4 milyon £’dan fazla bağışın toplandığı, dünyanın en büyük bir günlük bağış toplama etkinliği olma özelliği taşıyor.

Yardıma muhtaç insanlar için bir şeyler yapmak isteyen Haroon, “Büyük bir fark yaratmak için küçük değişiklikler yapıyoruz” anlamında slogana sahip olan bir hayır kurumu Penny Appeal aracılığıyla bağış toplamaya başladı. Hedefini 25,000 £ belirlemekle birlikte mücadelesinin sonunda bu hedefini 2 katına çıkararak devam eden bağışlarla 55,000 £’dan fazla bağış topladı.

Haroonun Bagisi 1

Zorlu mücadelesinin başında “Koşarken çok susuz hissediyorum ama temiz suya erişimi olmayan milyonlarca insanı aklımda tutuyorum ve bu beni devam etmem için motive ediyor.” diyor Haroon ve sözlerine şöyle devam ediyor: “Bu son derece zor olacak ama kendimi zorlayacağım ve hayır uğruna hedeflerime ulaşmaya kararlıyım inşaAllah.”

Hepimiz gibi Haroon da savaşla veya doğal afet sebebiyle insanların yerlerinden edilmeleri konusunda derin endişe duymakta. Bundandır ki dayanışma göstermek, yardım etmek istiyor ve şöyle söylüyor:

“Suriye, Gazze ve Yemen gibi yerlerde kriz, savaş ve yerinden edilmeyle karşı karşıya olan insanlara yardım etmek için para toplamayı umuyorum. Mülteci kamplarında ve yoksulluktan etkilenen bölgelerde koronavirüsün tehdidi, zaten savunmasız olan bu insanlar için potansiyel olarak felaket olabilir.”

“Ben Koşmayı Seçtim Fakat Onlar Seçime Sahip Değil”

Her gün evlerini terk etmeye ve hayatlarını yeniden inşa etmeye zorlanan milyonlarca masum insanla dayanışma içinde olduğundan dolayı koştuğunu söyleyen Haroon “Ben koşmayı seçtim fakat onlar seçime sahip değil” diye ekliyor.

Tarihler 23 Mayıs Cumartesi gününü gösterdiğinde ve Ramazan sona erdiğinde Haroon mücadelesini tamamlamış oldu. Haroon’un çabaları ve gelen bağışlar ile toplanan tüm bu paralar, doğrudan koronavirüs ile bulaşma riski olanlara yardım etmek için kullanılacak. Haroon’un bu zorlu mücadelesinde akıllara Mâide Suresi 32. ayette geçen şu kısım akıllara geliyor:

“Her kim bir canı kurtarırsa bütün insanları kurtarmış gibi olur.”

Kim bilir Haroon Mota, bu koşusunda topladığı bağışlar ile kaç insanın yaşamı için gerekli olan ihtiyaçlara ulaşmasına vesile olmuştur. Biz de bu vesileyle umar ve dua ederiz ki, insanlığa faydası dokunan nice insandan biri olmaktan biz de nasiplenebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu