HaberlerFilistin

Mekke’den Medine’ye Gazze’ye Destek Yolculuğu

Resulullah (sav) bugün yaşasaydı ne yapardı?” sorusunu pek çoğumuz sorarız. Bu soru kimi zaman ardında sitemli cümleler barındırır. Kimi zaman da bir sünnetin izinden gitmek, yaşadığımız çağda O’nun (sav) gibi yaşamak nasıl olurdu sorusunun cevabını aratır. Daha önce pek çok bölgeden Müslüman kardeşlerimizden haberler vermiştik. Bu kez pedal çevirerek hicret eden, Gazze’ye ses vermeye çalışan bisikletlilerden size haber getirdik.

Deve Üstünden Bisiklete

Tevbe sûresi 20. âyet-i kerîmesinin mealinde “İnanan, hicret eden ve Allah yolunda mal ve canları ile cihat eden kimselerin dereceleri, Allah katında çok büyüktür.” buyrulmaktadır. 1445 yıl önce Efendimiz (sav) Mekke’deki eza ve cefa ortamından çıkıp güvenlik yurdu Medine’ye göç etmişti. Birleşik Krallığın dört bir yanından bir grup bisikletli, bu göçü simgeleyerek 2021 yılında dünyada ilk kez bisikletle hicret etti. Bu yıl üçüncüsü düzenlenen bisikletli hicret yolculuğunda, katılımcılar Peygamber (sav)’in izinden gittiler ve Mekke’den Medine’ye uzanan rotada 550 kilometrelik bir maratona çıktılar.

Muntada Aid ve H&K Bisiklet Kulübü ortaklığında 24 Ocak-3 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilen hicretin başvuruları Muntada Aid internet sitesinde ilan etmişti. Bir önceki yıl 30 bisikletlinin katıldığı etkinliğe, bu yıl 50 bisikletli katıldı. 

Çocuklar İçin £220,000 Bağış

Bisikletli hicretin hedefi; çeşitli kalp rahatsızlıkları, savaş ve yoksullukla mücadele eden çocukları desteklemek. AboutIslam kaynaklı haberde belirtildiğine göre ilk iki bisikletli hicret yolculuğu boyunca doğuştan çeşitli kalp rahatsızlıklarından muztarip çocuklar için £220,000 üzerinde bağış toplandı.

Yıkımın Ardından Yeniden Ayağa Kalkış

Gazze’de uzun yıllardır devam eden işgal süreci ve İsrail’in hava saldırıları maddi ve psikolojik yıkıma sebep olmakta. Bu yıkımdan doğan temiz su, gıda, tıbbi malzeme ve travma sonrası destek ihtiyacını gidermek adına pek çok yardım kuruluşu gibi Munatada Aid de faaliyetler yürütmekteydi. İsrail’in devam eden orantısız güç kullanımı Gazze’deki yıkım ve tahribatı her geçen gün arttırırken, Muntada Aid’in yürüttüğü pek çok proje ve Filistin Travma Merkeziyle iş birliğiyle kurduğu Travma Sonrası Stres Bozukluğu Merkezi (PTSD) de zarar gördü.

Bisikletli hicretin üçüncü seferi Gazze’de acil yardım faaliyetlerini ve devam eden soykırımda tahrip olan projelerin yeniden inşasını destekleyecek. Hedef üç adet tuzdan arındırma su tesisi, Gazze Filistin Travma Merkezi (PTC)’nin yeniden inşası ve acil durum paketleri sağlamak.

Haberde ayrıca Gazze Sağlık Bakanlığınca açıklanan vefat verilerine de yer verildi. Bakanlığın açıklamasına göre geçtiğimiz ekim ayından beri çoğu kadın ve çocuklardan oluşan 26.400’ü aşkın Filistinli, İsrail bombardımanları tarafından katlediliyor.

Etkinlik Düzenleyicilerine Bir Göz Atalım

HC Bisiklet Kulubu
H&C Bisiklet Kulübü

H&C Bisiklet Kulübü

H&K CC çeşitli hayır kurumları için bisiklet etkinlikleri düzenleyen kâr amacı gütmeyen bir bisiklet kulübü. 

Muntada Aid

Birleşik Krallık merkezli yardım kuruluşu Muntada Aid, herkesin yoksulluktan arî olduğu ve eğitimle sağlığa erişebildiği duyarlı ve onurlu bir dünya vizyonuyla faaliyet gösteriyor. Dünya genelinde sağlıklı ve sürdürülebilir topluluklar geliştirmek, yenilikçi sosyal, ekonomik programlar, ayrıca eğitim ve iyi oluş programları düzenlemeyi görev ediniyor. Rasulullah (sav)’in öğretilerini ve İslamî ilkelerimizi rehber edinerek I CARE değer modeline uyarlamaya çalışmaktalar.

Nedir I Care (Ben Önemsiyorum) Modeli?

(I -Inspiring Hope) Umut Vermek: Kuruluş, dünyanın daha iyi bir yer olabileceğine inanıyor ve eylemlerinin başkalarına ‘değişimin parçası olmaları’ konusunda ilham vermesini umuyor.

(C-Caring and Compassionat) İlgili ve Şefkatli: İşlerini, birlikte çalıştıkları herkese özen ve şefkat göstermek üzerine kuruyolar. 

(A-Accountability and Integrity) Sorumluluk ve Dürüstlük: Muntada Aid için dürüstlük, eylemlerinin sorumluluğunu almaları ve yaptıkları her şeyden kendilerini sorumlu tutmaları anlamına geliyor.   

(R-Respect and Dignity): Saygı ve Onur: Başkalarına onlara davranılmasını istedikleri gibi davranarak, birlikte çalıştıkları herkesin onurunu korumaya ve saygı göstermeye gayret ediyorlar. 

(E-Excellence) İhsan: Dünyayı daha iyi bir yer haline getirmeye çalışırken hem davranışlarında hem de eylemlerinde kendilerine (işini) sağlam ve güzel yapmayı standart belirliyorlar. Diğerinin sızısını el ele verip dindirmek için gerçekleştirilen farklı bağış faaliyetlerini daha önce internet sitemize taşımıştık. Bisikletli hicret, bağış toplamanın farklı bir yolu için bizlere fikir veriyor. Hicri 15.yüzyılda, internette gördüğü ilana tıklayarak maratona katılan bisikletliler, mescidi yıldızların altındaki Rasulullah (sav)’in sünneti bu çağda nasıl yaşanır sorusuna da fiilî bir cevap sunuyor. Kardeşlerinin zalim elinden çektiği ezayla yürekleri daralmışken, hicretsizliği de aşmaya çalışarak, ne gelir elimizden?”e  ‘bu gelir’ diyorlar.

Kaynak
AboutIslam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu