HaberlerÇadİlham Veren Projeler

Topraktan Fışkıran Yaşam: Güzel İnsanlar Projesi

Yokluk nedir bilir misiniz? Öyle bir yer düşünün ki hayatında yağmur dışında akan bir su görmeyen insanlar var burada. Çocukların oynayabileceği sadece tek bir oyuncağın bulunduğu bir yer.. Hayatlarında eline hiç kağıt kalem almayan çocuklar, okuma yazma bilmeyen insanlar var burada. Bunca eksikliğin içinde bir de fazlasıyla yokluğunu çektikleri, çok büyük bir sıkıntıları var: SU

Burası neresi mi? Burası ÇAD. İlk kez beyaz insan gören, kimsenin nerede olduğunu dahi bilmediği, yokluğun gerçek yüzü olan ülke. Al Maharak adlı 820 kişinin yaşadığı bir köyden bahsedeceğiz sizlere. Burada bir su kaynağı yok. İçme suyu için kadınlar her sabah 5’de kalkıp su kaynağının bulunduğu yere 4 saat boyunca yürüyorlar. Öğleden sonra evlerine geri döndüklerinde ise bu suyla yemeklerini yapıyorlar. Eğer yeteri kadar su bulabilmişlerse kalan su ile çocuklarını ve elbiselerini yıkama fırsatları oluyor. Burada şimdiye kadar akan bir suyla duş alamayan çocuklar var.

Topraktan Fiskiran Yasam Guzel Insanlar Projesi 2

Afrika’ya Bir Damla Umut

Peki bizleri bu durumdan haberdar edenler kimler? Hiç kimsenin bilmediği, keşfetmediği bu yaşamı bizlere bildirmekle kalmayıp buradaki insanlara umut olan bir takım onlar: Güzel İnsanlar. Hikmet Anıl Öztekin’in oluşturduğu bu proje, dünyanın yardıma en çok ihtiyacı olan bölgesi Afrika üzerinde iz bırakmak için her yıl yaz aylarında bir projeye imza atan gönüllülerden oluşan bir hareket. Onların sadece iki amacı var:1-15 Ağustos tarihleri arasında her gün bir köye, böylelikle bölgedeki 15 köye su kuyusu açmak ve okluğun sesini ve köylerin durumlarını tüm dünyaya duyurmak.

Afrikaya Bir Damla Umut

Hikmet Anıl Öztekin, proje sürecini şöyle anlatıyor:

Projeye ilk olarak 15 köy hedefi koyunca, 3 köy ile başlayalım demişti ekip. Ben de zaten arttırırız diye 15 diyorum demiştim. Böylelikle 15’e ikna ettim ve başladık projeye. Gelen büyük destek sayesinde projenin 11.gününde 30 su kuyusu açma bütçesi toplandı. Bu sefer Çad’daki mühendis ekiple iletişimi sağlayan Ahmet abiyi 40 köye ikna etmeye çalıştım. Gelen destekle hedefimizi 40’a çıkardık. 40 köyün 40’ını da özenle seçtik, hepsi daha önce hiç temiz su görmemiş köyler.

Afrikaya Bir Damla Umut 2

Köyümüz İlk Kez Bir Bayram Günü Yaşadı

Köy halkından bir abimiz duygularını şöyle anlattı:

“Şimdiye kadar köyde hiç temiz su yoktu. Yabancı Müslümanlar geldi ve 3 günde meydandan su çıkardılar. Bizler için yaptıkları bu iyiliklerine karşılık bizden bir şey istemediler. O gün köyümüz ilk kez bir bayram günü yaşadı. Kiri, hastalığı ve susuzluğu artık bu köyden kovduk. Her gece yatarken ve her sabah kalktığımızda, her su içtiğimizde bu insanlara dua edeceğiz. Çok uzaklarda Türkiye’de artık kardeşlerimiz olduğunu bileceğim.”

Çad’daki mühendis ekiple iletişimi sağlayan Ahmet abi ise şunları söyledi:

“Bizim tek istediğimiz şey su idi. Daha önce getirdiğimiz sular sağlıklı değildi. İnsanların böbreklerine, bağırsaklarına zarar verdi. Artık bu köyde bitkiler de hayvanlar da insanlarda çok mutlu olacak ve size dua edecek.”

Koyumuz Ilk Kez Bir Bayram Gunu Yasadi

Su kaynağının olması ile hayallerini gerçekleştirmek istediğini söyleyen Ahmet abi, fidan dikmek ve tarla yapmak istediklerini söyledi. Bir de tüm dünyaya iletmek istedikleri bir mesajları var:

Burada Hristiyanlar da yaşıyor. Biz sularımızı Hristiyanlara da vereceğiz çünkü İslamiyet, şiddet değil paylaşmaktır. Biz bu mesajı vermek istiyoruz.

Afrika’nın Yokluğuna Bir Güneşte Siz Olun

Dünya’ya bir iz bırakmak istiyorsanız siz de o Güzel İnsanlardan olabilirsiniz. Destek olmak isterseniz web sitelerini ziyaret edebilir veya sosyal medyadan onlara ulaşabilirsiniz. Dünya’nın böyle insanlara ihtiyacı var. Güzel insanların hep var olması dileği ile.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu