Topraktan Fışkıran Yaşam: Güzel İnsanlar Projesi

255

Yokluk nedir bilir misiniz? Öyle bir yer düşünün ki hayatında yağmur dışında akan bir su görmeyen insanlar var burada. Çocukların oynayabileceği sadece tek bir oyuncağın bulunduğu bir yer.. Hayatlarında eline hiç kağıt kalem almayan çocuklar, okuma yazma bilmeyen insanlar var burada. Bunca eksikliğin içinde bir de fazlasıyla yokluğunu çektikleri, çok büyük bir sıkıntıları var: SU

Burası neresi mi? Burası ÇAD. İlk kez beyaz insan gören, kimsenin nerede olduğunu dahi bilmediği, yokluğun gerçek yüzü olan ülke. Al Maharak adlı 820 kişinin yaşadığı bir köyden bahsedeceğiz sizlere. Burada bir su kaynağı yok. İçme suyu için kadınlar her sabah 5’de kalkıp su kaynağının bulunduğu yere 4 saat boyunca yürüyorlar. Öğleden sonra evlerine geri döndüklerinde ise bu suyla yemeklerini yapıyorlar. Eğer yeteri kadar su bulabilmişlerse kalan su ile çocuklarını ve elbiselerini yıkama fırsatları oluyor. Burada şimdiye kadar akan bir suyla duş alamayan çocuklar var.

Afrika’ya Bir Damla Umut

Peki bizleri bu durumdan haberdar edenler kimler? Hiç kimsenin bilmediği, keşfetmediği bu yaşamı bizlere bildirmekle kalmayıp buradaki insanlara umut olan bir takım onlar: Güzel İnsanlar. Hikmet Anıl Öztekin’in oluşturduğu bu proje, dünyanın yardıma en çok ihtiyacı olan bölgesi Afrika üzerinde iz bırakmak için her yıl yaz aylarında bir projeye imza atan gönüllülerden oluşan bir hareket. Onların sadece iki amacı var:

  1. 1-15 Ağustos tarihleri arasında her gün bir köye, böylelikle bölgedeki 15 köye su kuyusu açmak.
  2. Yokluğun sesini ve köylerin durumlarını tüm dünyaya duyurmak.

Hikmet Anıl Öztekin, proje sürecini şöyle anlatıyor:

“ Projeye ilk olarak 15 köy hedefi koyunca, 3 köy ile başlayalım demişti ekip. Ben de zaten arttırırız diye 15 diyorum demiştim. Böylelikle 15’e ikna ettim ve başladık projeye. Gelen büyük destek sayesinde projenin 11.gününde 30 su kuyusu açma bütçesi toplandı. Bu sefer Çad’daki mühendis ekiple iletişimi sağlayan Ahmet abiyi 40 köye ikna etmeye çalıştım. Gelen destekle hedefimizi 40’a çıkardık. 40 köyün 40’ını da özenle seçtik, hepsi daha önce hiç temiz su görmemiş köyler.”

“Köyümüz İlk Kez Bir Bayram Günü Yaşadı”

Köy halkından bir abimiz duygularını şöyle anlattı:

“ Şimdiye kadar köyde hiç temiz su yoktu. Yabancı Müslümanlar geldi ve 3 günde meydandan su çıkardılar. Bizler için yaptıkları bu iyiliklerine karşılık bizden bir şey istemediler. O gün köyümüz ilk kez bir bayram günü yaşadı. Kiri, hastalığı ve susuzluğu artık bu köyden kovduk. Her gece yatarken ve her sabah kalktığımızda, her su içtiğimizde bu insanlara dua edeceğiz. Çok uzaklarda Türkiye’de artık kardeşlerimiz olduğunu bileceğim”

Çad’daki mühendis ekiple iletişimi sağlayan Ahmet abi ise şunları söyledi:

“ Bizim tek istediğimiz şey su idi. Daha önce getirdiğimiz sular sağlıklı değildi. İnsanların böbreklerine, bağırsaklarına zarar verdi. Artık bu köyde bitkiler de hayvanlar da insanlarda çok mutlu olacak ve size dua edecek.”

 

Su kaynağının olması ile hayallerini gerçekleştirmek istediğini söyleyen Ahmet abi, fidan dikmek ve tarla yapmak istediklerini söyledi. Bir de tüm dünyaya iletmek istedikleri bir mesajları var:

“Burada Hristiyanlar da yaşıyor. Biz sularımızı Hristiyanlara da vereceğiz çünkü İslamiyet, şiddet değil paylaşmaktır. Biz bu mesajı vermek istiyoruz.”

Afrika’nın Yokluğuna Bir Güneşte Siz Olun

Dünya’ya bir iz bırakmak istiyorsanız siz de o Güzel İnsanlardan olabilirsiniz. Destek olmak isterseniz websitelerini ziyaret edebilir veya sosyal medyadan onlara ulaşabilirsiniz. Dünya’nın böyle insanlara ihtiyacı var. Güzel insanların hep var olması dileği ile..

Diğer Güzel Haberler

Müslüman gönüllülerden oluşan bir grup, 20 şehirde düzenlenen bir etkinliğin parçası olarak, Denver ve Colorado bölgelerindeki evsizlere, 2000 öğün yemek paketleyip dağıtmak için bir araya geldiler. 2000 Öğün Yemek Evsizler İçin Yolda

Alman asıllı yaşlı adam, ölüm döşeğinde Müslüman oldu! Onun şehadet getirmesine yardımcı olan kişi ise oğluydu. Kelime-i şehadeti söylerken ciddi bir tavır takınan hasta, çevresindekilerle beraber duygusal anlar yaşadı! Duygusal Video: Hayatının Son Anlarında İslam’ı Kabul Etti

İngiltere’nin Luton sokaklarında, yaklaşık 200 torba çöp toplandı. Luton’daki camiler, şehri temizlemek için birçok organizasyon ile birlikte çalışarak, şehrin her bir yanından farklı insanların bir araya gelmesini sağladılar. El Ele Verip Şehri Temizlediler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz