Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Yardım FaaliyetleriHaberlerİngiltere

Yemek Yardımı ile Halifax Müslüman Topluluğu

İslam, komşuluğun erdemine büyük önem verir. Bir Müslüman’ın en önemli vazifelerinden biri de komşularına iyi davranmak ve komşu hakkını gözetmektir. Hatta komşuluk o kadar dikkat etmemiz gereken bir konu ki Peygamber Efendimiz (s.a.v) bir hadisinde:

Cebrâil bana komşuya iyilik etmeyi tavsiye edip durdu. Neredeyse komşuyu komşuya mirasçı kılacak sandım.

(Buhârî, Edeb 28; Müslim, Birr 140-141)

buyurmuştur. Bu haber yazımızda sizlere çevresindeki insanlara iyilik etmeye örnek bir davranış sergileyen Müslüman bir topluluğu anlatacağız. Onlar, kendi yaşadıkları Halifax şehrinde yardıma muhtaç olan insanlara her gün sıcak yemek dağıtan, Müslüman gönüllülerden oluşan topluluk. Halifax Müslüman Topluluğunu daha önce yardım buzdolabı haberiyle tanımıştık. O haberimizi henüz okumadıysanız: İnfak Örneği Halifax Müslümanları tıklayarak okuyabilirsiniz. Gelin şimdi de yeni faaliyetlerine yakından bakalım.

Halifax Müslüman Topluluğundan Yemek Yardımı

Halifax Musluman Toplulugu
Halifax Müslüman Topluluğu’nun yemek yardımı, Kaynak:https://www.facebook.com/HalifaxCommunityFridge

Halifax Müslüman topluluğundaki gönüllüler yıllardır yardıma muhtaç olanlara ücretsiz olarak sıcak yemek dağıtıyorlar. Kuzey İngiltere’nin Halifax şehrinde yer alan Jilani Mutfak’taki gönüllüler her perşembe gün batımında ücretsiz olarak sıcak yemek servis ediyorlar. Halifax Müslüman Topluluğu her yaştan ve etnik kökenden insana yardım etmek için yerel olarak oluşturulmuştur. Gönüllüler dini bağlantılardan bağımsız olarak insanlara yardım ediyorlar. Madni Camii’nde de faaliyet gösteren Halifax topluluğu, dokuz yüz günü aşkın zamandır ihtiyaç sahiplerine hizmet veriyor. Halifax gönüllülerinin oluşturduğu Halk Buzdolabı, yiyecek toplamak ve aynı zamanda sosyal etkileşim için ziyaret eden çok çeşitli ziyaretçilere sahiptir. Buraya gelen insanlar gönüllüler tarafından Calderdale çevresindeki diğer sosyal yardım hizmetlerine yönlendirilebilir.

Halifax gönüllülerinden biri olan Jilani Mutfağı’nın açılış gecesinde mercimek körisi ve haşlanmış pirinç pişiren Abid Karim buna gerçekten çok ihtiyaç duyulduğunu belirtmiştir. Bu yardım projesinin yerel topluluk için çok önemli olduğunu düşündüğünü ifade etti.

Halifax İşçi Partisi milletvekili Holly Lynch ise bu projenin inanılmaz olduğunu ve ağırlıklı olarak gençler tarafından kurulduğunu söyledi.

Halifax gönüllülerinden Waseem Khan, doksan beş yaşında yardım ihtiyacı duyan bir kadının oraya ziyarete geldiğini ve herkesi duygulandırdığını ifade etti. Gönüllülerin haftanın her günü o hanımefendiye yardım ettiğini sözlerine ekledi.

Yemek yardimi icin buzdolabi
Yemek yardımı için buzdolabı, Kaynak:https://www.facebook.com/HalifaxCommunityFridge

Her Müslümanın çevresini koruyup gözetmesi gerekmektedir Halifax’ın Müslüman gönüllüleri bu açıdan bizlere çok güzel örnekler. Bu haberde anlattığımız güzel davranış kendime “Ne kadar çevremdeki insanların farkındayım, Yardıma muhtaç olanları yeterince gözetiyor muyum?” sorularını kendime sormamı sağladı. Halifax’lı Müslümanlar gibi efendimiz (s.a.v)’in bize öğrettiği değerlerimize sahip çıkanlardan olmamız duasıyla.

Kaynak
aboutislam.net

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu