HaberlerYardım FaaliyetleriYeni Zelanda

Evsizlere Akşam Yemeği Dağıtıyorlar

Kötülüklerin etrafımızı bir sis bulutu gibi sardığı şu çağda iyiye ve güzelliğe öylesine ihtiyacımız var ki… İyiliğin geleceğine inanan insanlar için bir umut her daim vardır. Hadi böylesine güzel bir haber için rotamızı Yeni Zelanda’ya çevirelim. Her ay, Yeni Zelanda’nın en büyük şehri olan Christchurch’deki genç Müslüman kadınlar, evsizleri doyurmak ve inançları hakkında yanlış düşünceleri düzeltmek için yemek hazırlayıp dağıtmaya başladılar.

18 yaşındaki bir üniversite öğrencisi olan Rabia Mofassir, Stuff.co.nz isimli sitenin 8 Şubat Pazartesi tarihli bir yazısında şunları kaydediyor:

Grup olarak şeytan gibi gösterildik. Bu nedenle küçük bir azınlığın anladığından ziyade insanların, aslında Müslümanların ne olduğunu ve inancımızın ne ile ilgili olduğunu görmesine vesile olabilmek çok güzel bir şey.

19 yaşındaki Addeana Husaini ve 17 yaşındaki Asayal Almutairi de kadınlara yardım etmeye ve onları güçlendirmeye yönelik kurulan NİSA’nın üyelerinden sadece birkaçı. Genç kadınların koordinesini sağlayan Denise Jaeger, düşüncelerini şu şekilde ifade ediyor:

Şimdi buradayız ve onlar bizi neredeyse arkadaş olarak görüyorlar. Ancak aktif olarak din değiştiren kişiler henüz yok. Biz onlara insan olarak değer verdiğimizi göstermek istiyoruz ve bence birçok insan evsizleri insan olarak görmüyor. Biz dinimizin bize yüklediği sorumluluk ile bakış açısı ile onlara yaklaşıyoruz.

Evsizlere Aksam Yemegi Dagitiyorlar 2

Hayat Değiştiren Deneyim

Projede yer alanlar -ister Müslüman ister gayrimüslim katılımcı olsun- evsizler için yemek yapılmasının ve paketlenmiş yemeklerin onlara teslim edilmesinin, hayatlarını değiştiren bir deneyim olduğunu ifade ediyorlar. Grubun üyelerinden Mohammed ise şöyle diyor:

Bu bizim görevimiz. Eğer yapmazsak yanlış bir şey yaptığımızı hissediyoruz.

Evsizler ve bölge halkının da bu gruba yönelik bakışı gayet olumlu. Ayrıca bu tür faaliyetler Müslümanlar ile ilgili ön yargıların kırılmasına yardımcı oluyor. Bir vatandaşın “Onlar muhteşemler. Evsizleri doyurmak için günlerinden zaman ayırıyorlar bu sebeple onlara minnettarız.” ifadesi de bu dediğimizi destekler nitelikte. Ayrıca Rabbimizin bizlere verdiği nimetlerin öneminin daha iyi anlaşıldığını da bir gönüllü şöyle dile getiriyor:

Önceden basit gördüğüm şeyler için şimdi daha fazla şükreder hale geldim.

Bu güzel faaliyetlerin olduğu Yeni Zelanda’nın nüfus dağılımına baktığımızda ise Müslümanların, ülke nüfusunun sadece %1’ini oluşturduğunu görüyoruz. Umarız bu güzel faaliyetler nice insanın kalbinin İslam’a ısınmasına vesile olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu