Yüksek IQ Seviyesiyle Görenleri Şaşırttı: Haryz Nazim

Yaşından beklenmeyecek düzeyde zekâ ve olgunluk gösteren çocuklarla son dönemde sık sık karşılaşıyoruz. Kimi zaman yetenekleriyle kimi zaman zekâlarıyla ön plana çıkan bu çocuklar aniden karşılaştıkları aşırı ilgi ve alaka ile girdiği suni ilişkilerin sonucunda umulandan çok daha farklı yerlerde karşımıza çıkabiliyorlar. Ebeveynler tarafından iyi yönetilemeyen bilişsel ve sosyal gelişim süreçleri de bu gibi çocukların beklenilen düzeye erişememesine sebep olan faktörlerden bir diğeri. Bu haberimizde yine böyle bir zekâ ile tanışacak ve ailesinin bu zeki çocukla kurduğu alternatif iletişim biçimini göreceğiz.

Haberimizin kahramanı Muhammed Haryz Nazim. Muhammed, İngiltere’de yüksek IQ seviyesine sahip olan kişilerin bulunduğu MENSA topluluğuna katılan en genç kişi oldu. Yapılan ölçümlerde ‘Stanford-Binet’ testinde 142 puan alarak tüm İngiltere genelinde bu puanıyla %99,7’lik dilime girerek bu kadar genç yaşta topluluğa girebilen ilk kişi unvanına sahip

Muhammed ve ailesi aslen Malezyalı ancak İngiltere’nin Durhan şehrinde yaşıyorlar. Mühendis olan annesi Anira Hashim şunları kaydediyor:

”Çok fazla deneyimimiz yoktu, bu yüzden genellikle bu yaştaki çocukların böyle olduğunu düşündük. Ancak kreşe gitmeye başladığında, bize diğer çocuklardan daha ileri olduğu söylendi.”

Resim yapmak, kitap okumak ve legolarla oynamak onun favori aktiviteleri. Nesneleri tanıyıp onlarla iletişim kurabilmesinin yanında sözel iletişime de çok erken sayılabilecek bir dönemde başlıyor. 7 aylıkken konuşmaya başlayan Muhammed’in dilini ve okuma becerilerini daha da etkileyici kılan şey ise evinde konuşulan dilin İngilizce değil de Malayca olması. “Biz onunla evde Malay dilinde iletişim kuruyoruz, Haryz ne kadar zeki olduğunu bilmiyor.” diyor Anne Hashim.

Öte yandan ailesi Muhammed’i diğer çocuklardan sterilize bir ortamda büyütmek yerine akranlarıyla oynayarak sosyal ortamından kopmadan çocukluğunu yaşaması taraftarı. Çocuğu ilgiye boğmak yerine böyle bir yöntemin daha sağlıklı olacağı görüşündeler.

Muhammed Haryz’in Anne ve Babası, Anira ve Mohd

Diğer Güzel Haberler

Malezya’nın Kelantan bölgesinde bir camii, mübarek Ramazan ayı boyunca camiye
cemaate devam eden çocuklara bisiklet sözü verdi. Böylelikle, zamanla çocuklarda namaz
bilincinin oluşması hedefleniyor! Okumak İçin Tıklayın

Philadelphia’ da dünyanın birçok noktasından İslam kültürünün tanıtıldığı Please Touch
Museum (Lütfen Dokunun Müzesi)’da, Amina Muhammed- Diggins ‘in yazdığı bir çocuk
kitabı olan “Beşire ve İnanılmaz Fasulye Pastası” kitabı da sergileniyor. Ayrıca, Müslüman
yazarlar, halk arasında anlatılagelen hikâyeleri İslami bakış açısıyla yazıp, okuyucularına
sunabiliyorlar. Okumak İçin Tıklayın

Hidayetin kime ne zaman nasıl geleceği belli olmaz. Bu haberimiz de bunun bir göstergesi
olsa gerek! Filipinlerin iç bölgelerinden birisi olan Cebu bölgesinde 90 yaşındaki bir kadın
Müslüman olduğunu açıkladı ve IERA (İslami Eğitim ve Araştırma Akademisi) kurumuna
bağlı bir ilim adamının yanında şehadet getirdi. Okumak İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz