Japonya’daki Okullar Artık Helal Gıda Bulundurmak Zorunda

0
143
Helal Gıda

‘Çoğu insan seyahat etmeyi ve dünyanın farklı yerlerini görmeyi çok sever ve bundan keyif alır. Özellikle gençler yurt dışına çıkıp farklı ülkeleri gezme hayalleri kurar. Biz Müslümanların yurt dışına seyahat planlaması yaparken aklımıza ilk gelen şeylerden biri; “Acaba o ülkede helal gıda bulabilecek miyim?” sorusu. Yurt dışı planlarınıza Japonya’yı eklemeyi bir düşünün deriz çünkü Japonya’da helal gıda adına çok güzel gelişmeler yaşanmaya başladı.

Japonya’da Gelişen Helal Gıda Hassasiyeti

Japan Times’ın 23 Haziran 2019’da yayınladığı habere göre Japonya’da bulunan okulların yemek menüleriyle ilgili tartışmalar başladı. Bunun sonucunda farklı inançlara mensup öğrenciler için farklı öğün seçeneği sunma zorunluluğu geldi. Müslüman çocuklar için helal yiyecekler sunmak da bu zorunluluklar içerisinde.

“Her şey kızlarına domuz eti verildiğini fark etmeleriyle başladı.”

Okulların öğün seçenekleri üzerindeki tartışmalar Japonya’nın Yokkaichi şehrinde yaşayan Bangladeşli bir çift vesilesiyle başladı. 3 yaşındaki kızlarına, gittiği kreşte domuz eti verildiğini fark ettiler. Bunun üzerine kızlarını kreşten alarak yasal haklarını aramaya koyuldular. Öğrencilerinin %16’sı Müslüman olan bu kreşte artık et yerine balık pişecek.

Müslümanların gıda konusunda yaşadığı böyle sıkıntılar Japon halkına, diğer dinlerin hassasiyetlerine duyarlı olunması gerektiğini hatırlattı. Dolayısıyla bu konuda farkındalık oluşmasına sebep oldu. Mie Üniversitesi profesörü Miyuki Enari, kreş personeli ve devlet görevlilerinin dini çeşitlilik konusunda eğitilmesini önerdi. Genellikle Japonya’daki müslüman nüfusu göçmenlerin oluşturduğu düşünülse de bu ülkede 185.000 Japon müslüman yaşıyor. Yani helal gıda mevzusu yalnız göçmenler ve turistler için değil, Japon halkının bir kısmı için de büyük önem teşkil ediyor.

Gelişen helal gıda pazarı

Gıda pazarında yeni fırsatlar arayan Japon gıda üreticileri helal gıda piyasasına ilgi göstermeye başladı. Bunun yanı sıra 2020 olimpiyatları için seçilmiş olan Japonya’ya birçok ülkeden Müslüman turistlerin gelmesi bekleniyor ve onların ihtiyaçlarını karşılamak için bazı oteller, yemek hizmeti veren firmalar ve seyahat acenteleri helal gıda sertifikaları edinmiş durumdalar. Bununla birlikte, bu kuruluşlardan bazıları Müslümanlara namaz kılacak alan oluşturabilmek için banyolarını mescide çevirdi.

Umarız Japonya’da diğer dinlere mensup insanlar için gösterilen hassasiyetler tüm dünya ülkelerine sirayet eder.

Önceki İçerikSahabilerin Çin’de İnşa Ettiği Camii
Sonraki İçerikMardin’de Bir Hayat Tamircisi: Hasan Kızıl

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz