Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Bi' Dünya ListeAvrupaKültür-Sanat

Avrupa’da Ziyaret Etmeniz Gereken 5 Şaşırtıcı İslam Sanatı Müzesi

Avrupa’nın her köşesinde, tarihten çağdaş sanata kadar pek çok alanda müze bulabilirsiniz. Liste sonsuz! Bu müzelerden bazıları İslami koleksiyonlar sergilerken, bazıları sadece İslam sanatına ayrılmıştır. Sizin için Avrupa’da İslam sanatını görebileceğiniz müzelerin kısa bir listesini hazırladık. Keyifli okumalar dileriz.

British Museum, Londra

British Museum London

British Museum oldukça önemli İslami koleksiyonlara ev sahipliği yapmaktadır. Bu yıl, Abdulkhary Vakfı İslam Koleksiyonu Galerisi 18 Ekim’de açılacak. Bu koleksiyon, Güneydoğu Asya’dan Batı Afrika’ya geniş bir coğrafyadan toplanan eserlerle 7. yüzyıldan günümüze kadar İslam dünyasını keşfetmemize imkan tanıyor.

İslam Sanatları Müzesi, Berlin

Islam Sanatlari Muzesi Berlin

Berlin’deki İslam Sanatları Müzesi, dünyadaki en eski ve en önemli ikinci İslam sanatları müzesidir. Müzeler Adası’ndaki Pergamon Museum’da yer almaktadır. Müze sadece Müslüman toplumlardan değil, Müslümanların aralarında yaşayan Hristiyan ve Yahudi topluluklardan da sanat eserleri sergiliyor.

Louvre Müzesi, Paris

Louvre Museum

Louvre Müzesi’nin İslam Sanatları Bölümü, 7. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar uzanan bir dönemin sanatsal kreasyonlarını sergiliyor. Bu bölümün içinde mimari araç gereçler, metal yapılar, seramik, tekstil, halı, el yazmaları ve daha birçok eser yer alıyor.

Benaki Müzesi, Atina

Benaki Muzesi Atina

Atina Benaki Müzesi; Hindistan, İran, Orta Doğu, İspanya, Kuzey Afrika ve Mezopotamya’dan eserler içeren önemli bir İslam sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Müze, Dor Hephaestus Tapınağı ve Antik Kerameikos Nekropolü Müzesi ile aynı bölgede yer almakta.

David Koleksiyonu, Kopenhag

David Koleksiyonu Kopenhag

Bu müzedeki İslam Eserleri Koleksiyonu sadece müzedeki değil, aynı zamanda İskandinavya’daki en büyük koleksiyondur. Batı dünyasında, bu koleksiyon en önemli on koleksiyondan biridir. Sanat eserleri; hanedanlara, coğrafyaya, malzemelere ve kültürel-tarihi temalara göre düzenlenmiştir.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu