104 Yaşında Hac İçin Yollarda

237

Aşkın, sevginin, özlemin yaşı yoktur. Öyle değil mi sizce de? Sanırım bu haberimiz bunu fazlasıyla kanıtlıyor nitelikte. İşte böyle bir aşk ve azim örneği için Endonezya’ya uzanalım.

104 yaşındaki Maria Marghani Mohammed Endonezya’dan, hayatında en çok gerçekleştirmek istediği şey olan hac ibadetini yerine getirmek için çıktığı yolda Cidde’ye ulaştı.

Bu yılın, en yaşlı hacıları arasında olan yaşlı teyzemiz, Kral Abdulaziz Uluslararası Havaalanı’nda özellikle Kültür Bakanı Abdulhaliq al-Zahrani tarafından memnuniyetle karşılanırken, aynı zamanda Cidde’deki Endonezya konsolosluğu ve birkaç Suudi medya grupları tarafından da bekleniyordu.

Endonezya dünyadaki en yüksek Müslüman nüfusuna sahip ülke olup yaklaşık 221.000 kişi ile yıllık hacı kontenjanının en yüksek olduğu ülke.

Her sene dünyanın her bir yanından Müslümanlar İslâm’ın beş temel şartından biri olan hac ibadetini gerçekleştirmek üzere Mekke’ye geliyorlar.

Dini bir terim olarak hac, “Belirli bir zamanda usulüne uygun olarak ihrama girdikten sonra Arafat’ta vakfe yapmak, Kâbe’yi tavaf ederek ziyaret etmek ve diğer bazı dini görevleri yerine getirmek” suretiyle yapılan ibadeti ifade eder. Bu ibadeti yerine getirene hacı denir.

Ayrıca İslam’ın beş temel esasından biri olan hac; İslam’ın evrenselliğini, birlik ve beraberliğini, ırk, renk, cinsiyet, dil, ülke ve kültür ayrımı yapmadan mü’minlerin kardeşlik ve eşitliğinin temsil edildiği bir ibadettir. Her sağlığı yerinde olan ve ekonomik darlık çekmeyen yetişkin bir Müslüman hayatında en az bir kere hac ibadetini yapmakla mükelleftir.

Diğer Güzel Haberler

Çocuk kitapları, kırtasiye malzemeleri, her iftarda yemeleri için atıştırmalık, Kur’an ve Ramazan için yemek kitabı. Bunlar, İngiliz camilerinin Müslüman olmayan bakıcılarla bakımından sorumlu oldukları Müslüman çocukları yakınlaştırmak adına dağıttıkları kutularında bulunan hediyeler. Okumak İçin Tıklayın

BAE’nin Genç Bilim İnsanı Ödülü’nün ilk kazananı tasarladığı acil destek robotu ile hayat kurtarmayı planlıyor. Sultan Binbader diğer kazananlar huzurunda Abu Dabi’deki Crown Plaza’da bu tasarımını sundu. Okumak İçin Tıklayın

Yeni Zelanda’nın Whangarei şehrindeki Whangarei İslam Merkezi farklı inanç gruplarından yüzlerce insanın katılımıyla ‘Halka Açık Camii Günleri’ adlı bir program düzenledi. Program Yeni Zelanda’nın en kuzey şehirlerinden gelen insanların bölge Müslümanlarıyla yakından ilişkiler geliştirmesini hedefliyor. Okumak İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz