104 Yaşında Hac İçin Yollarda

0
Bu yazı 12 kez okunmuştur.

104 yaşındaki Maria Marghani Mohammed Endonezya’dan, hayatında en çok gerçekleştirmek istediği hac ibadetini yerine getirmek için çıktığı yolda Cidde’ye ulaştı.  

Bu yılın en yaşlı hacılar arasında olan yaşlı teyzemiz, Kral Abdulaziz Uluslararası Havaalanı’nda özellikle Kültür Bakanı Abdulhaliq al-Zahrani tarafından memnuniyetle karşılanırken, aynı zamanda Cidde’deki Endonezya konsolosluğu ve birkaç Suudi medya grupları tarafından da bekleniyordu.

Endonezya dünyadaki en yüksek Müslüman nüfusuna sahip ülke olup yaklaşık 221.000 kişi ile yıllık hacı kontenjanın en yüksek olduğu ülke.

Her sene dünyanın her bir yanından Müslümanlar İslâm’ın beş temel şartından biri olan hac ibadetini gerçekleştirmek üzere Mekke’ye geliyorlar.

Dini bir terim olarak hac, “Belirli bir zamanda usulüne uygun olarak ihrama girdikten sonra Arafat’ta vakfe yapmak, Kâbe’yi tavaf ederek ziyaret etmek ve diğer bazı dini görevleri yerine getirmek” suretiyle yapılan ibadeti ifade eder. Bu ibadeti yerine getirene hacı denir.

Ayrıca İslam’ın beş temel esasından biri olan hac; İslam’ın evrenselliğini, birlik ve beraberliğini, ırk, renk, cinsiyet, dil, ülke ve kültür ayrımı yapmadan müminlerin kardeşlik ve eşitliğinin temsil edildiği bir ibadettir.

Her sağlığı yerinde olan ve ekonomik darlık çekmeyen yetişkin bir Müslüman hayatında en az bir kere hac ibadetini yapmakla mükelleftir.

Kaynak:http://thetodaysmuslim.com/discussions/104-year-old-woman-gears-up-for-hajj/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here