7 Yıllık Bekleyiş Sona Erdi

“Onlar, sabreden ve yalnız Rablerine tevekkül eden kimselerdir.” (Nahl Suresi, 42. Ayet Meali)

Sabrın sonu tevekkül ile selamete eriyor. Onlar için hiçbir bekleyiş bu kadar güzel ve anlamlı olmamıştı. Sizlere sabrın tezahürü olan bir haberden bahsedeceğiz.

İngiltere’nin Leeds bölgesinde Müslüman halkın yedi yıldır para toplayıp yardımcı olduğu cami sonunda açılıyor. Bölge halkı camiye kavuşmak için yedi yıldır bekliyor, restorasyon, planlama, para toplama derken bunca sene sabrederek 2.2 milyon sterlin değerindeki Yeni Jamia Masjid Abu Huraira Cami’ye kavuşan Müslümanlar çok mutlu.

Yeni cami, derneğin 30 yıl önce satın aldığı Hardy Caddesi üzerindeki eski Co-op fabrika binasının yerine yerleştirildi. Dernek, 2011 yılında Leeds Belediye Meclisine planlama uygulamasını sunarak Catherine Grove’daki boş araziyi satın aldı.

Keşmir Müslüman Refah Derneği başkan yardımcısı Mahbub Nazir, İngiltere’nin Leeds Live gazetesine şunları kaydediyor:

“Yıllar geçtikçe ve cemaat büyüdükçe namaz kılınacak alan daha da küçük hale geldi. Biz elimizden geldiğince binadan istifade etmeye çalıştık. Daha geçen Cuma namazında 150 kişi namaz caminin dışına bitişik sokakta kılmaya çalıştı. Bu durum cami cemaati için uygun bir ortam değildi ve uzun yıllar boyunca sürmemeliydi. Bizim için yeni planlı camiyi hizmete açmak ve bunu sağlayacak ekibi oluşturmak Allah’ın bir lütfu…”

Caminin başkan yardımcısı Mahbub Nazir (sağda), cami üyeleriyle birlikte giriş holü tavanının altında

7 Yıllık Bir Sürecin Muazzam Sonucu

Geçtiğimiz yedi yılda yardımseverler, toplumu bu konuda haberdar ettiler ve tüm ülkeyi gezerek bu parayı denkleştirdiler. Mahbub, durumu, “Cami cemaati için alanı kullanmanın en iyi yollarını düşünmek zorundaydık” diye açıklıyor.

“Mahbub Nazir aynı zamanda yakında bir kütüphanemiz de kullanıma açılacak ve genç cemaatin ilgisini artırmak için caminin internet sitesinden bazı çalışmalar da yürütülecek.” diye açıklayarak caminin bir nevi külliye işlevi göreceğini açıkladı.

Diğer Güzel Haberler

Pakistan’lı bir Müslüman olan Naveed İkbal, yıllardır felç ile mücadele halinde olan bir web tasarımcısı. Bu kurulan cümle kendini bir daha okutacak cinsten gariplik içeriyor. Evet, bu gariplik elbette beklenmeyen bir başarıdan ileri gelmekte. Okumak İçin Tıklayın

Yeni Zelanda’da camiye yapılan terör saldırısının ardından yalnızca İslam dünyasının değil, bütün dünyanın etkilendiğini söylemek mümkündür. Son zamanlardaki en büyük terör saldırılarından biri olan bu olayda çok sayıda Müslüman şehit oldu. Okumak İçin Tıklayın

Müslüman bir çiçekçi, genç İtalyan kadını bir grup sarhoş tarafından tecavüze uğramaktan kurtardı. Adamları uzaklastırıp, kadina güvenli bir alana kadar eşlik etti. Okumak İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz