7 Yıllık Bekleyiş Sona Erdi

0
Bu yazı 34 kez okunmuştur.

ONLAR, SABREDEN VE YALNIZ RABLERİNE TEVEKKÜL EDEN KİMSELERDİR(16/NAHL-42)

Sabrın sonu tevvekkül ile selamete eriyor. Onlar için  hiçbir bekleyiş bu kadar güzel ve anlamlı olmamıştı. Sizlere sabrın tezahürü olan bir haberden bahsedeceğiz.

İngiltere’nin Leeds bölgesinde Müslüman halkın yedi yıldır para toplayıp yardımcı olduğu cami sonunda açılıyor. Bölge halkı camiye kavuşmak için yedi yıldır bekliyor, restorasyon, planlama, para toplama derken bunca sene sabrederek 2.2 milyon sterlin değerindeki Yeni Jamia Masjid Abu Huraira Cami’ye kavuşan Müslümanlar çok mutlu.

Yeni cami, derneğin 30 yıl önce satın aldığı Hardy Caddesi üzerindeki eski Co-op fabrika binasının yerine yerleştirildi. Dernek, 2011 yılında Leeds Belediye Meclisine planlama uygulamasını sunarak Catherine Grove’daki boş araziyi satın aldı.

Keşmir Müslüman Refah Derneği başkan yardımcısı Mahbub Nazir, İngiltere’nin Leeds Live gazetesine  “Yıllar geçtikçe cemaat büyüdükçe namaz kılınacak alan daha da küçük hale geldi” diye açıklamıştı durumu. “Biz elimizden geldiğince binadan istifade etmeye çalıştık. Daha geçen Cuma namazında 150 kişi namaz caminin dışına bitişik sokakta kılmaya çalıştı. Bu durum cami cemaati için uygun bir ortam değildi ve uzun yıllar boyunca sürmemeliydi. Bizim için yeni planlı camiyi hizmete açmak ve bunu sağlayacak ekibi oluşturmak Allah’ın bir lütfu gibi…”

(Caminin başkan yardımcısı Mahbub Nazir (sağda), cami üyeleriyle birlikte giriş holü tavanının altında)

7 YILLIK BİR SÜRECİN MUAZZAM SONUCU

Geçtiğimiz yedi yılda, yardımseverler toplumu bu konuda haberdar ettiler ve tüm ülkeyi gezerek bu parayı denkleştirdiler. Mahbub, durumu, “Cami cemaati için alanı kullanmanın en iyi yollarını düşünmek zorundaydık” diye açıklıyor.

Mahbub Nazir aynı zamanda yakında bir kütüphanemiz de kullanıma açılacak ve genç cemaatin ilgisini artırmak için caminin internet sitesinden bazı çalışmalar da yürütülecek.” diye açıklayarak caminin bir nevi külliye işlevi göreceğini açıkladı

Kaynak: https://www.leeds-live.co.uk/news/leeds-news/first-images-capture-stunning-new-15154340

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here